Z perspektywy strajku Dzieci Wrzesińskich

2013/07/2
Janusz M. Molenda

Września po Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim – była trzecim miastem, organizatorem III Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich. Przyświecało mu hasło „Pamięć o przyszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”, a honorowym patronatem objął je Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Forum było jednym z elementów obchodów 11 0. Rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich. Odbyło się 20 maja, w dniu od lat symbolizującym pamiętne wydarzenia, które rozsławiły imię Dzieci Wrzesińskich w świecie.

 

Celem forum w różnych miastach Wielkopolski była prezentacja dorobku i aktualnych działań samorządów i instytucji, wymiana doświadczeń w zakresie podejmowanych inicjatyw związanych z postacią papieża Jana Pawła II służących integracji środowiska lokalnego wokół postaci naszego papieża. Forum było też dobrą okazją do wskazania możliwości i sposobów pozyskiwania środków na proponowane cele i właściwe nimi gospodarowanie. Jego uczestnikami byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, oświatowych, placówek kulturalnych i naukowych.

Przybyłych na forum powitał uczestnik wszystkich dotychczasowych forów, Dariusz Andrzejewski, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, noszącej od pięciu lat imię Jana Pawła II. W dniu forum szkoła obchodziła święto patrona. Wrzesińskie spotkanie poprzedziła msza celebrowana przez prymasa Józefa Kowalczyka. Złożono kwiaty pod pomnikiem polskiego papieża. Została otwarta wystawa fotografii Arturo Mari, osobistego fotografa kolejnych papieży, będąca zapisem podróży Jana Pawła II. Autor był uczestnikiem III Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich.

Forum otworzył Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni, a w imieniu organizatorów wystąpił Karol Irmler, wiceprzewodniczący rady głównej katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Rys historyczny związany z przebiegiem strajku we Wrześni u progu XX wieku i jego efekty nakreślił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Prelegentami forum wrzesińskiego byli Grzegorz Górny, Stanisław Czesław Michałowski i Ryszard Zawadowski. Grzegorz Górny, reporter, publicysta, reżyser i producent filmowy oraz telewizyjny, postawił problem współczesnego odbioru wydarzeń sprzed 110 lat we Wrześni i odczytania na nowo postawy ówczesnych dzieci wrzesińskich. Co wydarzenia we Wrześni mówią nam dziś o nas samych? Gdyby podobny strajk dzieci wydarzył się w 2011 r., to jak zostałby przyjęty przez media i opinię publiczną? Czy dzieci stałyby się dla Polaków bohaterami, czy antybohaterami? Prelegent dowodził, że to, co było ważne 110 lat temu, pod pruską okupacją nie zmieniło znaczenia, ale odczytanie dziś postawy dzieci wrzesińskich w zmienionych realiach historycznych byłoby napiętnowane i stałyby się antybohaterami. Był to głos młodszego pokolenia Polaków patrzącego z dzisiejszej perspektywy na postawę dziatwy wrzesińskiej, odmawiającej mówienia pacierza po niemiecku i broniącej polskiej mowy.

Doktor Stanisław Michałowski z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przyjął za punkt wyjścia swojego referatu Spotkania dialogowe z Janem Pawłem II a wychowanie w pedagogii osoby. Jest on twórcą nowej koncepcji wychowania, właśnie tzw. pedagogii osoby w ujęciu systemowo-holistycznym. Historyczne ujęcie strajku i wydarzeń wrzesińskich posłużyło mu do omówienia postawy młodego człowieka jako istoty wielowymiarowej, która prowadzi dialog wewnętrzny dotyczący własnego istnienia i kreacji, a zarazem poszukuje kogoś, kto pomoże mu odkryć, nazwać i uporządkować świat wartości na drodze prawdy i miłości, wolności i odpowiedzialności. Na tej drodze spotyka Jana Pawła II, który jest niekwestionowanym autorytetem.

Trzeci z prelegentów Ryszard Zawadowski, kustosz zbiorów i dyrektor Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II w Rejowcu, skupiającego kolekcjonerów i zbieraczy wszystkiego, co obrazuje przebieg pontyfikatu papieża Jana Pawła II z całego kraju i zagranicy. Stowarzyszenie powstało w 2000 r. na III zjeździe kolekcjonerów w Lublinie. Swoje wystąpienie poświęcił formom upamiętniania pontyfikatu Jana Pawła II w całej Polsce.

Gościem szczególnym forum organizowanego przez burmistrza Wrześni, przy współpracy katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II i Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni był Arturo Mari, osobisty fotograf naszego papieża. Gościł we Wrześni kilka dni, biorąc udział nie tylko w forum, ale również w spotkaniach z mieszkańcami, na których chętnie dzielił się wspomnieniami z okresu pontyfikatu Jana Pawła II.

Forum towarzyszyła wystawa kart pocztowych, widokówek i innych wydawnictw kolekcjonerskich przygotowana przez Klub Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II z gminy Kamionka, wystawa prac plastycznych i fotografii uczestników Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Września „Talenty”. Można było również kupić książkę Wrzesińskie spotkania Karola Wojtyły – Jana Pawła II, która była zbiorowym zapisem osobistych relacji i wspomnień związanych z polskim papieżem. Uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni zaprezentowali spektakl Nie musisz nas już szukać… przygotowany pod kierunkiem Renaty Przytarskiej i Hanny Surendry, nawiązujący do słów papieża u schyłku ziemskiej posługi.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej