ZADANIA FORMACYJNE „CIVITAS CHRISTIANA”

2013/07/4

Osoby odpowiedzialne za formację w Okręgach: Opolskim (Tadeusz Staszczak), Śląskim (Maciej Szepietowski) i Dolnośląskim (Piotr Sutowicz) podjęły się zadania utworzenia Międzyokręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej gromadzącego członków „Civitas Christiana” z wymienionych okręgów. Pierwszym organizatorem trzydniowego zjazdu został Okręg Opolski

 


Spotkanie Międzyokręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór 20 stycznia wystąpieniem przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali wykładu „Zadania Katolickiego Stowarzyszenia >>Civitas Christiana << w obecnej rzeczywistości”. Przewodniczący scharakteryzował zaistniałą sytuację społeczno-polityczną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Za szczególny moment dziejowy uznał konfrontację cywilizacji łacińskiej (której symbolami są trzy stolice: Akropol, Kapitol i Golgota) z cywilizacją, która wyrosła z oświeceniowego ducha Rewolucji Francuskiej. W trakcie wykładu przypomniał słowa prof. Rocco Buttiglione z 1991 r.: „Polska ma do wyboru dwie drogi. Albo sięgając do głębi swojej tradycji i kultury, wniesie powiew nowego i wielkiego ducha w Europę, albo, jeśli jej się powiedzie, zajmie ostatnie miejsce wśród konsumpcyjnych społeczeństw Europy”.

W drugiej części wykładu mówił o zadaniach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jako pierwsze, podstawowe i najważniejsze zadanie, z którego wypływają wszystkie inne, przewodniczący wymienił to nakreślone przez Jana Pawła II: „Budujcie Civitas Christiana”. Jednocześnie przestrzegł przed rozumieniem wezwania tylko jako budowanie naszego Stowarzyszenia i zachęcił do budowy nowego ładu w ojczyźnie.

Zwieńczeniem wykładu była ożywiona dyskusja. Głos zabrał m.in. Robert Winnicki („Civitas Christiana” we Wrocławiu), Bronisława Latocha (przewodnicząca Zespołu Formacyjno-Zadaniowego w Piotrówce) oraz Jan Kozak (członek Rady Okręgu w Opolu). Piątkowy wieczór zakończył Apel Jasnogórski i błogosławieństwo udzielone przez ks. dr. Piotra Sadowskiego, opiekuna Oddziału „Civitas Christiana” w Opolu.

Sobotę uczestnicy rozpoczęli wspólnotową Eucharystią w Kaplicy Domu Pielgrzyma, po której nastąpiła kolejna część wykładów. Prof. Franciszek Marek w Muzeum Czynu Powstańczego opowiedział o historii okolic Góry św. Anny, a następnie przedstawił temat: „Pięć prawd Polaków jako zadanie na dzisiaj”. Słuchacze mogli zwiedzić ekspozycję opowiadającą o powstaniach śląskich. Na zakończenie pobytu w muzeum odmówiono modlitwę Anioł Pański.

Kolejne, zapadające w pamięć wystąpienie należało do ks. dra Antoniego Kaltbacha „Znaki czasu w społecznej nauce Kościoła”. Wykładowca, przedstawiając w niezwykle ekspresyjny sposób najważniejsze wydarzenia z historii nauki społecznej Kościoła, pokazał, że dokumenty wydawane przez Kościół zawsze były próbą reakcji na ważne wydarzenia (np. Encyklika „Rerum Novarum” z 1891 r. papieża Leona XIII jako odpowiedź na wydany w 1848 r. „Manifest Komunistyczny” Marksa i Engelsa). Ks. Kaltbach wyjaśnił termin „znak czasu” i powiązał go ze społeczną nauką Kościoła. Jedną z ważniejszych przestróg, wypływającą z wykładu ks. Koltbacha, była zacytowana wypowiedź Pawła VI: „Życie nasze jest bardzo zajęte wizją świata zewnętrznego”. Wykładowca dodał, że „jesteśmy dzisiaj tak otuleni, żeby nie powiedzieć brzydziej – otumanieni światem zewnętrznym, że nas nie stać na jakąś refleksję. Chodzi o to, żebyśmy przeszli z pozycji obserwatorów do pozycji krytyków, ludzi myślących i potrafiących ocenić”.

Po sesji zwiedzano kompleks klasztorny i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej. Następnie wykład Tomasza Nakielskiego „Podstawy katolickiej nauki społecznej” przeprowadził słuchaczy przez podstawowe pojęcia nauki społecznej Kościoła.

Na zakończenie dnia zespół „Jemiołki” pod kierownictwem Bożeny Gabor umilił wieczór występem artystycznym.

Intensywny weekend zakończył się Mszą św. w Bazylice św. Anny Samotrzeciej.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej