K.D. |
Konferencja odbyła się w Instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie 3 grudnia 2010 roku. Organizatorami byli: Odział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, Instytut Jana Pawła II w Rzeszowie oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne w Krakowie. Patronat medialny konferencji objęli: Polskie Radio Rzeszów, Diecezjalne Radio VIA, „Nasz Głos”, „Społeczeństwo” i „Nowiny Rzeszowskie”. Konferencja była próbą debaty naukowej w sporze o wizję człowieka we współczesnej kulturze.
Mimo trudnych warunków atmosferycznych i śnieżycy większość gości dotarła na konferencję. Otworzył ją ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, i od razu odniósł się m.in. do zagrożeń, które zniewalają i niszczą współczesnego człowieka. Wskazał na cywilizację śmierci i zła, która promuje kulturę zagłady najsłabszych, cierpiących lub niepotrzebnych społeczeństwu. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest walka o cywilizację życia i miłości oparta na orędziu Dobrej Nowiny naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
Konferencję otworzył ks. bp Kazimierz Górny ordynariusz rzeszowski
? Każdy musi się opowiedzieć za wizją osoby mającej niezbywalną godność dziecka Bożego. W tym sporze nikt nie może zostać bierny, bo to obowiązek opowiedzieć się po stronie prawdy! ? stwierdził pasterz diecezji rzeszowskiej.
Następnie prof. dr hab. Aleksander Bobko, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, naświetlił wizję człowieka w aspekcie filozoficznym oraz zagrożenia, jakim on ulega, które są z kolei konsekwencją jego oderwania od kultury i sfery duchowej.
Prof. dr hab. Witold Nowak z UR mówił o naturalistycznej koncepcji człowieka, a kolejni wykładowcy analizowali równie fundamentalne zagadnienia ? dr hab. Piotr Mazur z IGNACJANUM „Błąd antropologiczny w świetle realistycznego obrazu człowieka”, ks. dr Dariusz Pater UKSW „Chrześcijański obraz człowieka – wartość w codzienności”, ks. dr Jan Kulig „Człowiek wobec naporu mediów”.
Po przerwie wystąpili: dr Lilianna Dorak- Wojakowska z IGNACJANUM omówiła koncepcję człowieka w twórczości dramatycznej Gabriela Marcela, dr Andrzej Gielarowski również z IGNACJANUM, w wykładzie „Człowiek i pragnienie” omówił problematykę podmiotu kultury w ujęciu René Girarda”, dr Marek Ruba zaprezentował teologię polityczną gnostycyzmu. Gość z Uniwersytetu Preszowskiego na Słowacji dr Kamil Kardis wystąpił z wykładem „Konsumpcja jako najwyższy cel oraz wartość jednostek w kontekście społeczeństwa ponowoczesnego”. Wskazał na niebezpieczeństwa konsumpcjonizmu i relatywizmu moralnego jako czynników sprawczych erozji istoty ludzkiej w ujęciu społecznym.
Na szczególną uwagę zasługuje modelowa wręcz współpraca w organizacji i przeprowadzeniu konferencji Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie z Instytutem Jana Pawła II w Rzeszowie, za co szczególne słowa uznania i wdzięczności kierujemy po adresem ks. dyrektora dra Andrzeja Garbarza.
K.D.