Zbigniew Połoniewicz |
Mieszkańcy Ostródy już ósmy raz „Zaśpiewali Dzieciątku” podczas dorocznego koncertu w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. VIII Koncert Kolęd i Pastorałek pod tym tytułem przyciągnął ogromną ilość wielbicieli wspólnego kolędowania przy żłóbku Dzieciątka Jezus.
Nie przeszkodził niespodziewany atak zimy – duże opady śniegu w przeddzień koncertu i przenikliwe zimno. Artyści i słuchacze złożyli hołd Bogu Ojcu za Syna Zbawiciela. Jeszcze raz opowiedzieli kolędą i pastorałką o tym, co naprawdę pewnej świętej nocy dwa tysiące lat temu wydarzyło się w Betlejem.
„Zwołujemy się każdego roku na wielkie kolędowanie ťZaśpiewajmy Dzieciątku Ť w kościele, bo kolęda nie może stać się pieśnią tylko koncertową lub rzewną kołysanką. Tej tradycji nie można odrywać od wiary” – powiedziała Maria Krystyna Andrzejewska, otwierając koncert.
Betlejemską opowieść rozpoczęli muzyczni gospodarze koncertu – Zamkowy Chór Kameralny z Ostródy z towarzyszeniem Kwartetu Smyczkowego „Awista” z Olsztyna. Całością dyrygował Andrzej Kowalski, inicjator muzycznego projektu. Jako druga wystąpiła przed ostródzką publicznością Schola „Sursum Corda” pod batutą ks. Krzysztofa Bumbula, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników w Wójtowie k. Olsztyna. Schola uniosła serca zasłuchanych ostródzian pod wieczorne niebo. Z kolei seminaryjny zespół muzyczny „Soli Deo Gloria” z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie pod kierownictwem kleryka V roku Adama Iwanowskiego zachęcił publiczność do wspólnego śpiewu, czym wywołał żywiołową reakcję. W gorącej atmosferze betlejemską opowieść kontynuowały połączone chóry „Misericordia Dei” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Olsztynie oraz „Carmina Sacra” z Gietrzwałdu pod dyr. Alicji Kucharzewskiej-Samko.
Zamkowy Chór Kameralny z Ostródy z towarzyszeniem Kwartetu Smyczkowego „Awista” z Olsztyna podczas Koncertu Kolęd i Pastorałek Fot. Romuald Aramowicz
„Wspólną pracę chóry rozpoczęły w 2010 r. Jesteśmy trzypokoleniowym zespołem wielbiącym Boga przez posługę w naszych parafiach, lecz przygotowaliśmy kilka projektów słownomuzycznych, które – mamy nadzieję – w przyszłości zaprezentujemy ostródzkiej publiczności” – powiedziała dyrygent Alicja Kucharzewska-Samko.
Koncertową perełką był Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” z Olsztyna pod dyr. Janusza Wilińskiego. Zakończył opowieść o narodzeniu Jezusa, przenosząc obecnych w kościele pod betlejemskie niebo, gdzie radość żłóbka połączyła się z krzyżem męczeństwa. W polskich kolędach i pastorałkach wyśpiewują swoją radość z narodzenia Chrystusa, ale także to, dlaczego Zbawiciel stał się człowiekiem: „Gdy na świat przybywasz, grzechy z niego zmywasz…”.
Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także studentów, lekarzy, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów.
Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swoim słuchaczom.
„Nie żyjemy ze śpiewu w chórze, ale dla śpiewu – powiedział po koncercie Janusz Wiliński, dyr. Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum”. – Nic z tego nie mamy, nawet bywa, że dokładamy, ale spotykamy się od wielu lat i śpiewamy, bo tego chcemy”.
Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz w szkołach. Przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie.
Tradycyjnie organizatorzy przygotowali spotkanie integracyjne dla wykonawców kolęd i pastorałek. Po koncercie artyści mogli poznać się bliżej oraz rozmawiać o wspólnych zainteresowaniach, ale również o blaskach i cieniach codzienności.
Tegoroczny VIII Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowała Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Centrum Kultury w Ostródzie oraz Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostródzie, pomysłodawcę projektu. Trud organizatorów życzliwie wspomagali: ks. Przemysław Soboń CRL z Gietrzwałdu, ks. Bartłomiej Matczak, wicerektor WSD „Hosianum” oraz ks. Piotr Podolak z Olsztyna. „Dyrygowanie” całością organizatorzy powierzyli Marii Krystynie Andrzejewskiej z „Civitas Christiana”.