ZIEMIĘ OBJĄĆ SŁOWEM, OBIEKTYWEM I PĘDZLEM

2013/07/4
Maciej Konieczny

Finał II Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pod hasłem „Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem” odbył się 11 lutego w auli turkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

 

Uroczystość zgromadziła młodych artystów z niemal całej Polski. Podczas finału wręczono cenne nagrody najlepszym uczestnikom, którzy zmagali się w trzech kategoriach artystycznych: fotograficznej, plastycznej i recytatorskiej.

Skąd ten Pietrzak?

– Poprzez udział w konkursie uczestnicy mają okazję rozwijać i kształtować osobowość oraz odkrywać swoje talenty, co z jednej strony odbywa się dzięki rozbudzaniu u młodych ludzi wrażliwości w dostrzeganiu i pokazywaniu piękna ziemi, otaczającego świata, a z drugiej – i to chyba przede wszystkim – ma na celu promowanie twórczości Włodzimierza Pietrzaka – powiedział Maciej Konieczny, pomysłodawca i główny organizator imprezy, przewodniczący rady oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Turku.

Ten prawie zapomniany współcześnie poeta urodził się i zakończył życie w Warszawie, ale w młodości był związany z Turkiem, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Z wykształcenia prawnik, swoją pasję twórczą realizował głównie jako pisarz, krytyk literacki, teoretyk kultury, publicysta, ale również działacz społeczny i wreszcie żołnierz powstaniec. Zginął podczas powstania warszawskiego. Pozostała po nim spuścizna literacka, pamięć tych, którzy z nim działali w podziemnym Ruchu Kulturowym i walczyli na barykadach powstańczej Warszawy.

W poprzednich edycjach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników nie tylko z Polski, ale także z zagranicy, m.in. z Litwy, Libanu, Włoch, Ukrainy i Niemiec. Łącznie uczestniczyło w nim ponad 3850 osób. Patronat nad konkursem w 2009 r. objęła śp. żona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kaczyńska, z kolei w latach 2010 i 2011 wśród fundatorów nagród znalazła się żona Prezydenta RP Anna Komorowska. Honorowy patronat nad konkursem objęli: abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński, prymas Polski, Wiesław Alojzy Mering, bp włocławski, Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Bartosik, starosta turecki, Zdzisław Czapla, burmistrz miasta Turek, Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Współorganizatorami konkursu byli Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Turku.

Ziemię objąć słowem

Sobotnią uroczystość poprowadzoną przez Małgorzatę Baratas-Witan, sekretarza naczelnej redakcji programów katolickich Polskiego Radia, współautorkę porannych audycji „Familijna Jedynka”, rozpoczęły zmagania w kategorii recytatorskiej.

W trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, startowało 35 uczestników, recytując wybrany przez siebie wiersz Włodzimierza Pietrzaka. Dykcję, interpretację tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne oceniało jury w składzie: Marcin Witan, przewodniczący jury z redakcji programów katolickich Polskiego Radia; Marta Jachimowska, sekretarz jury, Związek Młodzieży Wiejskiej w Turku; Henryk Grześkowiak z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu; Aneta Kwiatkowska, redaktor naczelna Radia Konin; polonistka Jolanta Rowińska, dziennikarka Katarzyna Błaszczyk i dr Beata Michalak z Wydziału Artystyczno- Pedagogicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu.

W kategorii szkół podstawowych I nagrodę zdobyła Natalia Marczyńska ze Szkoły Podstawowej w Przykonie, II– Wiktoria Pietlicka ze Świetlicy Sióstr św. Doroty w Kaliszu, a III miejsce Martyna Hałas ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie.

W kategorii szkół gimnazjalnych I nagrodę otrzymała Zuzanna Saposznikow z Gimnazjum nr 33 w Poznaniu, II – Oliwia Drożdżyk w Gimnazjum w Żychlinie, a III – Agata Mazurek z Prywatnego Gimnazjum we Włocławku.

W kategorii szkół ponadgimazjalnych I nagroda przypadła Weronice Gąsiorek z LO w Ostrzeszowie, II nagrodę otrzymała Magdalena Klimek z Ostrzeszowa ,III– Piotr Dzwoniarek z Turku.

Ziemię objąć obiektywem

Spośród nadesłanych 795 prac z Polski i Litwy jury konkursowe pod przewodnictwem profesora Janusza M. Tylmana nagrodziło następujących uczestników: w kategorii szkół podstawowych I nagrodę dostała Weronika Przybylska z Radomia, II nagrodę Antoni Misiewicz z Nowogardu, a III nagrodę Wiktoria Kołcon z Łochowa. Wyróżnienia przyznano Patrycji Bakalarczyk z Żyrardowa i Bartoszowi Radwańskiemu z Radomia.

W kategorii szkól gimnazjalnych I miejsce zajęła Sara Bogdanowicz z Koszalina, II – Olga Jezierska z Rzeszowa, a III Karolina Madera z Irządzy. Wyróżnienie przypadło Jakubowi Woronieckiemu z Dąbrowy Białostockiej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Joanna Ratajczyk, II– Katarzyna Krysamann z Grodziska Wielkopolskiego, a III Oktawia Płaszewska ze Sławna. Wyróżnienia przyznano Martynie Minke z Konina i Adamowi Falkowskiemu z Bielska Podlaskiego.

Ziemię objąć pędzlem

Plastyczna część konkursu, której przewodziła jury Agnieszka „Skórka” Lisiak po ocenie 733 prac w kategorii przedszkoli postanowiła przyznać I nagrodę 4,5-letniej Martynie Augustynek ze Szczecina. II nagrodę zdobył Antoni Indeka z Nowego Targu, a III – Zosia Sięka również z Nowego Targu. Wyróżnienia otrzymali Karolina Kuczak z Nowego Targu oraz Nikola Francuzik z Drezdenka.

W kategorii szkół podstawowych I nagrodę otrzymała Aneta Misiak z Żyrardowa, II – Emilia Lenart z Chełma, III – Magdalena Kasprzyk z Pniówek. Wyróżnienie przypadło Michałowi Formie z Przykony.

W kategorii szkół gimnazjalnych jury nie przyznało I nagrody, II nagroda natomiast powędrowała do Emilii Gręziak z Siedlec, a III – do Michała Dołasińskiego z Sierpca. Wyróżniona została praca Agnieszki Bieniasz z Krosnowic.

W kategorii ponadgimnazjalnej I nagrodę przyznano Gabrieli Kwiatek z Pleszewa, II – Aleksandrze Chmura ze Słupska. III nagrodę zdobyła Anna Kowalczyk. Wyróżnienia otrzymały Joanna Wac z Ustki oraz Kasandra Mroczek ze Słupska. Nagrody specjalne przypadły Klaudii Jamróz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, Aleksandrze Czechura, Katarzynie Łakomy i Karolinie Ruszała ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Mielcu, Krystianowi Koś ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie i Agnieszce Ewkowskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kutnie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej