Oto nadchodzi: Radujcie się

2023/12/15
widok z gory rece skladajace wieniec adwentowy
Fot. Freepik.com

Trzecia niedziela adwentu nazywana jest niedzielą „gaudete”, co oznacza „radujcie się”. Radość chrześcijańska to nie zwykła wesołość, ale rodzaj duchowego uniesienia pełnego nadziei, troski i miłości na widok Zbawiciela, który nadchodzi. Z takim przesłaniem w dzisiejszej ewangelii przybywa do nas Jan Chrzciciel, dający świadectwo o nadchodzącej Światłości.

Przed nami w tej szczególnej niedzieli adwentowej, niedzieli radości, staje wyzwanie, aby odkrywać w swoim życiu to, co dobre, piękne i stanowi powód do prawdziwej radości. Nadchodzi wyczekiwany Zbawiciel, nie po to, aby nas potępić, ale wyzwolić. Dlatego nawrócenie, to nie tylko odrzucenie  grzechu, ale jeszcze bardziej pielęgnowanie i rozwijanie dobra, które w nas  jest. Nawrócenie poprzedzić musi stanięcie w prawdzie o sobie, czyli uczciwe dostrzeżenie i tego co złe, ale i tego, co dobre.

Takiego uczciwego stanięcia w prawdzie uczy nas właśnie Jan Chrzciciel. Pytany przez kapłanów i lewitów, czy jest Mesjaszem. Ze spokojem odpowiada - „Ja nie jestem Mesjaszem”. Następnie zaprzecza także, aby był Eliaszem lub prorokiem. To wyraz pokornego stanięcia w prawdzie osobie. Wiedzieć kim się jest i jakie jest moje życiowe zadanie to także źródło prawdziwej radości. Wiem, że jestem na swoim miejscu.

Jednakże fakt, że Jan Chrzciciel zaprzecza godności, jaką być może chcieliby w nim widzieć jego słuchacze,  nie stoi w sprzeczności z tym, co Jan za chwilę mówi o swoim zadaniu, które pełni.

Jam głos wołający na pustyni – te słowa są odważne, ale do głębi prawdziwe. Wypytujący go, pragną go wcisnąć w jakiś schemat, dlatego dziwią się, że skoro nie jest, ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem, to jednak chrzci i wzywa do nawrócenia.

Jan jednak doskonale wie, jaką rolę do spełnienia, on już widzi nadchodzącego Jezusa i przepełnia go radość, że może go zapowiadać. Starajmy się wzbudzić w sobie taką janową radość oczekiwania na nadejście Pana. Zobaczmy Go we wszystkich sytuacjach naszego życia, które mogą być przez Niego przemienione.

 

/ab

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ewangelia #adwent #rozważania #niedziela #Jan Chrzciciel #komentarz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej