Styczeń
Styczeń 997 r.
Św. Wojciech – biskup Pragi – podjął wyprawę chrystianizacyjną na tereny Pomorzan.
2 stycznia 1929 r.
Polskie Linie Lotnicze „Lot” rozpoczęły działalność przewozową.
3 stycznia 1619 r.
W Dywilinie zawarto rozejm, na mocy którego ziemie utracone przez Wielkie Księstwo Litewskie – smoleńska, siewierska i czernichowska – zostały przy Polsce.
5 stycznia 1719 r.
Po wojnie północnej Anglia, Austria i Polska podpisały w Wiedniu układ obronny przeciwko Rosji, jednocześnie wzywając Rosję do wycofania wojsk z Polski.
6 stycznia 1285 r.
W Łęczycy odbył się Synod, na którym arcybiskup krakowski Jakub Świnka nakazał głoszenie kazań w języku polskim, aby zatrzymać falę germanizacji miast.
8 stycznia 1918 r.
Prezydent Woodrow Wilson ogłosił orędzie przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny, w jednym z punktów zawarł konieczność odbudowy wolnego Państwa Polskiego.
9 stycznia 1797 r.
Generał Henryk Dąbrowski podpisał z Zarządem Lombardii umowę o tworzeniu Legionu Polskiego na półwyspie Apenińskim.
14 stycznia 1863 r.
W celu uśmierzenia nastrojów rewolucyjnych margrabia Aleksander Wielopolski rozpoczął brankę do wojska carskiego, a to przyspieszyło wybuch powstania styczniowego.
15 stycznia 1582 r.
Polska zawarła rozejm z Wielkim Księstwem Moskiewskim w Jamie Zapolskim. Polska uzyskała Inflanty, Wieliż i Połock, zwróciła natomiast zajęte w czasie wojny Wielkie Łuki.
19 stycznia 1947 r.
Przeprowadzono sfałszowane wybory do sejmu ustawodawczego. „Blok demokratyczny” uzyskał 394 mandaty z 444. Przed wyborami aresztowano blisko 100 tys. członków PSL oraz innych kandydatów na posłów z różnych organizacji społecznych.
21 stycznia 1831 r.
Sejm Polski zdetronizował cara Mikołaja I jako króla Polski.
22 stycznia 1863 r.
Wybuchło powstanie styczniowe, początkowo planowane na 20 sierpnia.
23 stycznia 1793 r.
Rosja i Prusy podpisały konwencję rozbiorową, na mocy której Rzeczypospolita utraciła Wielkopolskę, Białoruś, Ukrainę naddnieprzańską i Podole.
24 stycznia 1355 r.
Król Ludwik Węgierski wydał w Budzie przywilej dla stanów polskich mówiący o tym, że po uzyskaniu korony nie będzie nakładał nowych danin, zachowa dawne przywileje, a koszty królewskich podróży będą opłacane z własnych dochodów.
24 stycznia 1588 r.
Pod Byczyną rozegrała się bitwa, w której arcyksiążę austriacki Maksymilian poniósł klęskę. Uzurpował sobie prawo do sukcesji korony polskiej po wygasłej linii Jagiellonów (Anna Jagiellonka, żona Stefana Batorego, formalnie była królową Polski). Maksymilian dostał się do niewoli.
26 stycznia 1699 r.
W Karłowicach zawarto traktat pokojowy z Turcją. Do Polski wróciły wszystkie ziemie zabrane przez Turcję po pokoju w Buczaczu.
27 stycznia 1951 r.
Rząd bez porozumienia z episkopatem usunął tymczasową administrację kościelną na zachodnich ziemiach.
28 stycznia 1573 r.
Podpisano akt konfederacji warszawskiej, zapewniającej wolność wyznania w Polsce.
29 stycznia 1828 r.
Car Wszechrusi i król Polski – Mikołaj I podpisał dekret o utworzeniu w Warszawie Banku Polskiego z prawem do emisji własnego pieniądza. Złoty polski obowiązywał również w Wolnym Mieście Krakowie.
30 stycznia 1018 r.
Bolesław Chrobry zawarł rozejm, na mocy którego Polsce przypadły Milsko i Łużyce z Budziszynem.
30 stycznia 1667 r.
W Andruszowie zawarto pokój z Rosją, na mocy którego oddano jej ziemie: smoleńską, sierwierską i czernichowską, oraz prawobrzeżną Ukrainę na 2 lata. Utracone ziemie nigdy już nie wróciły do Polski.
Artykuł ukazał się w numerze 01/2009.