1892 1 maja
W Łodzi wybuchł bunt robotników, w którym wzięło udział blisko 70 tys. robotników. Podczas kilkudniowych starć z policją zginęło ok. 300 osób, a ok. 1000 było rannych. W Łodzi wprowadzono stan wojenny.
2004 1 maja
Polska została przyjęta do Unii Europejskiej.
1791 3 maja
Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 maja.
1966 3 maja
W Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Mszy św. przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, kazanie wygłosił kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Fotel przeznaczony dla papieża Pawła VI pozostał pusty (stał na nim portret papieża).
1791 5 maja
Sejm Czteroletni uchwalił decyzję o budowie Świątyni Opatrzności Bożej, jako votum narodu za uchwalenie konstytucji. Kamień węgielny wmurowano 3 maja 1792 r. na terenie Ujazdowa.
1364 12 maja
Król Kazimierz Wielki ufundował Uniwersytet w Krakowie. Uczelnia początkowo miała katedry prawa rzymskiego, prawa kanonicznego, medycyny i nauk wyzwolonych.
1926 12 maja
Józef Piłsudski dokonał zbrojnego zamachu stanu, po którym odsunięto od władzy prezydenta Wojciechowskiego. W walkach, trwających na ulicach Warszawy do 14 maja, zginęło 379 osób, w tym 115 żołnierzy. Do zwycięstwa przyczynili się kolejarze, którzy wstrzymywali transporty wojsk wiernych rządowi.
1935 12 maja
W Belwederze w godzinach wieczornych zmarł pierwszy naczelnik państwa – marszałek Józef Piłsudski.
1981 13 maja
Na placu św. Piotra w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty został ciężko ranny. Zamachowiec – Turek Ali Agca został złapany i skazano go początkowo na dożywocie, ale po 25 latach zwolniono z więzienia.
1792 14 maja
Zawiązanie konfederacji w Targowicy na Ukrainie (naprawdę zawiązano ją w Petersburgu 27 kwietnia).
1944 18 maja
Polski II Korpus we Włoszech zdobył klasztor Monte Cassino i przełamał linię Gustawa, tydzień później przełamał linię Hitlera, odblokowując wojskom alianckim drogę na Rzym.
1577 19 maja
Synod biskupów polskich zebranych w Piotrkowie przyjął uchwały soboru trydenckiego, które m.in. wprowadzały walkę z reformacją, nowy ryt Mszy św. obowiązujący aż do II Soboru Watykańskiego, obowiązek głoszenia nauk w językach miejscowych, obowiązek prowadzenia ksiąg metrykalnych, zakładanie i prowadzenie seminariów duchownych.
1674 19 maja
Na polu elekcyjnym na Woli dokonano wyboru króla Jana III Sobieskiego.
1901 20 maja
Podczas największego nasilenia strajku szkolnego w Wrześni kilkadziesięcioro dzieci zostało brutalnie pobitych przez policję.
1867 22 maja
W ramach represji popowstaniowych ukaz carski zlikwidował odrębność Kościoła katolickiego i jego związki z Rzymem i podporządkował petersburskiemu rzymskokatolickiemu kolegium duchownemu, zlikwidował Radę Stanu i Komisję Wyznań Religijnych oraz Radę Administracyjną.
1981 28 maja
Po długiej chorobie zmarł prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. 31 maja na placu Zwycięstwa w Warszawie odbył się pogrzeb „Prymasa Tysiąclecia”, po czym w kondukcie pogrzebowym trumnę zaniesiono i złożono w Katedrze Warszawskiej.
1990 27 maja
W całej Polsce odbyły się pierwsze, wolne po 1945 r. wybory do samorządów lokalnych.
Szanowny Panie!
W imieniu Jego Świątobliwości Benedykta XVI serdecznie dziękuję za nadesłane życzenia, wyrazy dobroci i oddania. „Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą. Alleluja! Jezus umarły i zmartwychwstały powtarza nam dzisiaj tę radosną nowinę: to nowina paschalna, przyjmijmy ją z głębokim zdumieniem i wdzięcznością. Pozwólmy się oświecić jaśniejącemu blaskowi tego uroczystego dnia; otwórzmy się ze szczerą ufnością na Chrystusa zmartwychwstałego, aby odnawiająca moc tajemnicy paschalnej objawiła się w każdym z nas, w naszych rodzinach, w naszych miastach i w naszych narodach. O pełnię paschalnych darów prośmy przez wstawiennictwo Maryi, która – po tym, jak dzieliła cierpienia męki i śmierci swego niewinnego Syna – doświadczyła niewyrażalnej radości Jego zmartwychwstania” (Urbi et Orbi, 2008). W tym duchu Ojciec Święty z serca udziela Panu i członkom Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” swojego Apostolskiego Błogosławieństwa. W Chrystusie Zmartwychwstałym Mons. Gabriele Caccia Asesor |
Konkurs adresowany jest do autorów, którzy nie ukończyli 30 roku życia – zrzeszonych lub nie zrzeszonych w Stowarzyszeniach, Klubach i Związkach twórczych. Specjalna nagroda przyznana będzie za debiut – autorowi, który nie przekroczył jeszcze 30 roku życia i jest przed debiutem książkowym (kategoria – debiut, prosimy zaznaczyć przy godle autora). Wszelkich informacji udziela sekretariat Konkursu – tel. 024 262 85 29 Prace Konkursowe prosimy nadsyłać do 15 października 2008 r. pod adresem: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ul. Kazimierza Wielkiego 11 lok. 21, 09-400 Płock z dopiskiem na kopercie „Jesienna Chryzantema” |
Artykuł ukazał się w numerze 05/2008.