Co roku dziesiątki tysięcy warszawiaków wyruszają w Wielki Piątek spod kościoła akademickiego św. Anny w największą warszawską Drogę Krzyżową. Trasa pokutnego nabożeństwa z kilkumetrowym krzyżem przebiega ulicami Starego Miasta.
W tym roku będzie to dwunasta Centralna Droga Krzyżowa. Najprawdopodobniej już po raz ostatni jako warszawski ordynariusz poprowadzi ją kard. Józef Glemp. Kilkumetrowy krzyż podczas pokutnego nabożeństwa jest zazwyczaj niesiony przez przedstawicieli różnych grup społecznych m.in.: studentów, policjantów, żołnierzy, prawników, wiernych z różnych wspólnot, twórców, przedstawicieli służby zdrowia.
Uczestnicy nabożeństwa wyruszają zazwyczaj o godz. 20.00 spod kościoła św. Anny. Idą ulicą Miodową, potem przy katedrze polowej skręcają w ulicę Długą, za kościołem paulinów w Nowomiejską, następnie Krzywym Kołem na Rynek Starego Miasta a stamtąd ulicą Piwną – na Plac Zamkowy. Tam, tradycyjnie już kard. Józef Glemp wygłasza wielkopiątkową homilię. Tradycyjnie nabożeństwo kończy się wniesieniem krzyża do katedry warszawskiej św. Jana.
Centralną Drogę Krzyżową ulicami Starówki organizuje od 1994 r. duszpasterstwo akademickie archidiecezji warszawskiej. Od początku nabożeństwo cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Co roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.
Artur Stelmasiak
Artykuł ukazał się w numerze 03/2006.