Gnieźnieński Wieczernik Apostolatu Miłości Miłosiernej, w przesłaniu fatimskim i łagiewnickim, jest dziełem Matki Bożej Fatimskiej!
To moje przekonanie jest oparte na doświadczeniu „trzynastek fatimskich” nawiązujących do dni objawień Matki Bożej. „Trzynastki” bowiem są wpisane w historię powstawania Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin, w czterdziestoletnie działania patriotyczno-religijne tzw. protoplastów dzisiejszego gnieźnieńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Szczegółowy opis tej drogi zamieściłem w jubileuszowej broszurce pt. „40 lat działań patriotyczno-religijnych w Gnieźnie (1973–2013)”. Tu zaś ograniczę się do pewnych faktów sygnalnych, dokumentujących to moje przekonanie.
Otóż w połowie lat 70. ubiegłego stulecia w lokalu terenowego oddziału warszawskiej redakcji „Słowa Powszechnego” w Gnieźnie wyłoniły się Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, które dały też początek tym dziełom patriotycznym, religijnym i prorodzinnym, a ostatnio także Wieczernikowi Apostolatu Miłości Miłosiernej.
Działo sie to wówczas przy ul. Tumskiej 13 i było możliwe tylko dzięki nadzwyczajnej życzliwości dla mnie pracownika Zespołu Prasy PAX, sługi Bożego kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W tym to lokalu przez 33 lata mozolnie kształtowały swój profil formacyjny Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, obok rozwijających sie innych działań.
Na 9 lat przed stuleciem objawień fatimskich przeniesiono lokal gnieźnieńskiego oddziału KS „Civitas Christiana” z ul. Tumskiej 13 na ul. Bednarski Rynek 4, gdzie jesteśmy do dziś. Tu dopiero uświadomiłem sobie idące ze mną Maryjne trzynastki fatimskie, a właściwie zwrócili mi na nie uwagę moi szefowie, gdy wręczali mi dekret zwolnienia z pracy, wyrażając przy tym zdumienie, iż zwolniono mnie 13 maja i 13 maja, parę lat wcześniej, przyjęto do pracy. To spowodowało, że uświadomiłem sobie jeszcze inne trzynastki w tym czterdziestoleciu. W sumie jest ich sześć! Sądzę, że nawet największy ignorant nie powie, że jest to „zadziwiający zbieg okoliczności”. Aż sześć tych samych cyfr dotyczących tej samej sprawy…?!
Ta właśnie świadomość spowodowała poszerzenie i pogłębienie działań związanych z przesłaniem fatimskim, ale i łagiewnickim, ponieważ – także losowo – znaleźliśmy się w posiadaniu obrazu Jezusa Miłosiernego: nabytego w Częstochowie, poświęconego podczas Eucharystii na Jasnej Górze, a potem omodlonego w Dolinie Miłosierdzia u księży pallotynów oraz w Gnieźnie – u grobu św. Wojciecha w prymasowskiej bazylice katedralnej.
Podjęliśmy nowennę przygotowań na stulecie objawień fatimskich (2009–2017), w tym nowym miejscu dla nowych zadań. W nowennie uczestniczy wspólnota Wieczerników Rodzin oraz wspólnota gnieźnieńskiego oddziału KS „Civitas Christiana”. Opracowaliśmy również zaproszenie do udziału w niej mieszkańców całego miasta.
Nowenna obejmuje trzy aspekty przesłania fatimskiego i łagiewnickiego oraz trzy dalsze propozycje patriotyczne i religijne. A są to:
Wychodząc naprzeciw trudnościom w skupieniu się na piętnastominutowym rozważaniu tajemnic Maryjnych różańca świętego, proponujemy:
a) spowiedź i Komunię św. we własnych parafiach,
b) różaniec i piętnastominutowe rozważanie Maryjnych tajemnic różańcowych – we wspólnocie, pod kierunkiem moderatora.
Spotkania w każdy 13. dzień miesiąca, z programem:
a) opis objawienia fatimskiego danego dnia: V–X i powtarzany w kolejnych miesiącach XI –IV,
b) wspólnotowy różaniec,
c) modlitwy fatimskie Jana Pawła II.
sala własna, Bednarski Rynek 4 a.
We wszystkie piątki miesiąca koronka do Miłosierdzia Bożego połączona z modlitwami świętych: Siostry Faustyny i Jana Pawła II.
Spotkania formacyjno-edukacyjne w duchu apostolskim św. Wincentego Pallottiego, prekursora apostolatu świeckich, połączone z modlitwą.
Spotkania formacyjno-edukacyjne na temat Pisma Świętego, połączone z modlitwą.
Ponieważ apostolska formacja edukacyjna została wzbogacona o nowe działania, odpowiadające przesłaniom łagiewnickim i fatimskim, dla tej poszerzonej działalności przyjęliśmy nazwę: Wieczernik Apostolatu Miłości Miłosiernej.
Natomiast Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, w niej obecne, oraz gnieźnieńska wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pozostają oczywiście jako byty autonomiczne, łączące się w zakresie wezwania fatimskiego i łagiewnickiego.
Dodam, iż Wieczernik Apostolatu Miłości Miłosiernej otworzył się także na inne środowiska Gniezna i okolicy. W tym celu zostało opracowane stosowne zaproszenie.
W pokorze ufam, iż ta inicjatywa powoli się rozszerza.
Edward Frąckowiak – Moderator Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin/ pgw