Środą Popielcową rozpoczęliśmy 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku Wielki Post przebiegać będzie w szczególnej atmosferze modlitwy za Kościół powszechny, Ojca Świętego i wybór jego następcy podczas marcowego konklawe. Pamiętając o trzech zasadniczych filarach chrześcijańskiej ascezy: modlitwie, poście i jałmużnie, wsłuchajmy się w słowa papieża Benedykta XVI, wygłoszone podczas audiencji generalnej w pierwszy dzień Postu, pokazujące dobitnie, że wejście na drogę nawrócenia i zbliżenia się do Pana można rozpocząć w każdych warunkach:
“Nieustannie obecna jest w nas pokusa, by pomijać swoją wiarę, ale nawrócenie staje się odpowiedzią Bogu, która zawsze musi być potwierdzana wiele razy w życiu. Przykładem i bodźcem są dla nas wielkie nawrócenia, jak św. Pawła w drodze do Damaszku czy św. Augustyna. Także i w naszych czasach zmierzchu sacrum, działa Boża łaska i dokonuje cudów w życiu tak wielu osób. Pan niestrudzenie puka do drzwi ludzkich serc w kontekstach społecznych i kulturowych, które wydają się pochłonięte sekularyzacją, jak stało się to w przypadku rosyjskiego prawosławnego Pawła Floreńskiego. Będąc wychowanym całkowicie jako agnostyk, tak bardzo, że żywił prawdziwą, w całym tego słowa znaczeniu wrogość do nauki religii w szkole, doszedł w końcu do tego, że zawołał: Nie, nie można żyć bez Boga! I całkowicie zmienił swoje życie, tak dalece, że stał się mnichem.
Myślę również o postaci Etty Hillesum, młodej Holenderki pochodzenia żydowskiego, która zginęła w Auschwitz. Początkowo daleka od Boga, odkryła go spoglądając w głębię samej siebie, pisząc: Jest we mnie bardzo głęboka studnia. A w tej studni jest Bóg. Czasami udaje mi się do Niego dotrzeć, częściej jednak przykrywają Go kamienie i piasek: wtedy Bóg jest ukryty. Muszę go na nowo wydobyć (Dziennik, 97). W swoim zagubionym i niespokojnym życiu odnalazła Boga właśnie pośrodku wielkie tragedii XX wieku, Szoah. Ta młoda kobieta, krucha i niezadowolona, przemieniona przez wiarę, staje się kobietą pełną miłości i wewnętrznego pokoju, która może powiedzieć: Żyję w stałej bliskości z Bogiem”.
Zachęcamy również do duchowej medytacji nad treścią orędzia Ojca Świętego na tegoroczny Wielki Post. Znajdziemy go po linkiem:
Na zdjęciu: liturgia Środy Popielcowej w Ramallah w Ziemi Świętej, za: fr.lpj.org
Łukasz Kobeszko