6 stycznia po raz pierwszy ulicami Ostródy przeszedł barwny i rozśpiewany Orszak Trzech Króli
W Liście Stolicy Apostolskiej z dnia 15 grudnia 2012 r. przekazanym na ręce Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Kazimierza Kardynała Nycza, metropolity warszawskiego czytamy: „Jego Świątobliwość Benedykt XVI, poinformowany o Orszaku Trzech Króli, który w Uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz piąty przejdzie ulicami Warszawy i 90 innych miast w Polsce, a także w niektórych krajach Europy oraz Afryki, serdecznie pozdrawia jego organizatorów i wszystkich Uczestników. Łączy się duchowo ze świętującymi, którzy śladem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu i pokoleń ludzi poszukujących Boga podejmują wędrówkę do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Syna Bożego, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem”.
Z tym pozdrowieniem Ojca Świętego w niedzielę 6 stycznia po raz pierwszy ulicami Ostródy przeszedł barwny i rozśpiewany Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy, idąc drogami codziennego życia i śladami Trzech Króli, w przekazie ewangelicznych treści poszukiwali umocnienia w wierze i odwagi w jej wyznawaniu, inni odnalezienia się w duchowym zagubieniu i sensu własnej egzystencji.
Liczba uczestników ostródzkiego Orszaku Trzech Króli znacznie przerosła oczekiwania Organizatorów. Ponad trzy tysiące mieszkańców Ostródy i okolic rozpoczęło wędrówkę sprzed kościoła pw. Błogosławionych Hiacynty i Franciszka ulicami Bolesława Chrobrego, Stefana Czarnieckiego i Henryka Sienkiewicza do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przybyli tam królowie i mieszkańcy naszego grodu złożyli pokłon Dzieciątku Jezus. „Tym samym – jak powiedział ks. prał. Władysław Szmul, dziekan dekanatu Ostróda-Wschód, w homilii podczas Mszy św. koncelebrowanej na zakończenie uroczystości – Orszak Trzech Króli wpisuje się w takie wydarzenia ostródzkie, jak Boże Ciało czy Droga Krzyżowa ulicami miasta, podczas których jego mieszkańcy mogą publicznie wyrażać swoją wiarę i w ten sposób lepiej poznać Chrystusa”.
Organizatorzy ostródzkiego Orszaku, wśród których znalazł się Oddział „Civitas Christiana”, wyrażają zadowolenie, że w tę formę teatralnego przekazu ewangelicznych zdarzeń tak chętnie włączyły się przedszkola, szkoły i całe rodziny: rodzice z dziećmi, ich bliscy i przyjaciele, wykonawcy tego spektaklu oraz liczni wolontariusze. Całemu wydarzeniu patronowali proboszczowie ostródzkich parafii z Jego Ekscelencją Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Ziembą, metropolitą warmińskim na czele. Patronowały również władze samorządowe Powiatu Ostródzkiego, Gminy Miejskiej i Wiejskiej Ostróda.
Orszak Trzech Króli, poprzez swój ewangelizacyjny i teologiczny kontekst, a także przez doświadczenie wspólnoty, śpiew kolęd i wędrowanie razem, był okazją do pogłębienia braterskiej więzi opartej na wierze.
O wierze, nawiązując do Roku Wiary, mówił obszernie w swojej homilii ks. prał. Władysław Szmul: „I my, Siostry i Bracia, uczestniczący w tej wielkiej doniosłej uroczystości naszego miasta, bądźmy przekonani, że jeśli będziemy trwać przy naszej wierze, nie damy się złamać i nie pójdziemy na układy ze złem. Jeżeli pozostaniemy w wierze naszych ojców do końca życia, z pewnością nie pozostaniemy bez nagrody. Nagrodą na Ziemi będzie oglądanie Boga oczami wiary, a w wieczności oglądanie Jego Majestatu twarzą w twarz i płynące z tego szczęście bez końca”.
Wśród uczestników Orszaku Organizatorzy rozdali tysiąc koron wykonanych z tektury oraz tysiąc śpiewników kolędowych, które otrzymali od głównego organizatora wydarzenia – od Ogólnopolskiej Fundacji Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie. Ogólnopolski organizator przekazał również banery i proporce Trzech Króli.
Tak ogromne przedsięwzięcie wymagało koordynacji, ogromnej pracy, zabiegów i wysiłku wielu osób i ostródzkich instytucji. Na czele Komitetu Organizacyjnego stał Chrześcijański Ruch Społeczny „Dobro Wspólne”. Lista współorganizatorów jest długa: Centrum Kultury w Ostródzie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Ostródzkie Parafie, Stowarzyszenie na Rzecz Jakości Opieki Medycznej, Odnowa w Duchu Świętym, Rejonowa Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Salos Don Bosco Ostróda. Pomocy udzielali: Powiatowa Komenda Policji w Ostródzie, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa z Morąga, PCK (zabezpieczenie medyczne), ostródzkie szkoły i placówki oświatowe, Gospodarstwo Agroturystyczne – Wiesław Ciarciński w Ostrowinie, Miejska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Sławomira Oleczka, wolontariusze – grupa porządkowa, zespół muzyczny pod kierunkiem Adama Brodzińskiego prowadzący śpiew kolęd na szlaku Orszaku oraz Mirosław Jagielski (nagłośnienie). Nie sposób nie wymienić koordynatora ostródzkiego Orszaku Trzech Króli – Tadeusza Bery oraz ks. Thomasa Zielonkę – duszę całego projektu. To oni z trudem i pietyzmem wznosili gmach organizacyjny całego przedsięwzięcia, aby w Uroczystość Objawienia Pańskiego AD 2013 na ulice Ostródy po raz pierwszy mógł wyruszyć Orszak Trzech Króli.
Ks. prał. Roman Wiśniowiecki na zakończenie Mszy św. podziękował Panu Bogu za dar pięknej pogody: „W pierwszej kolejności musimy podziękować Panu Bogu za błogosławieństwo i dar dobrej pogody, która umożliwiła spokojny przemarsz Orszaku”. Następnie Ksiądz Prałat podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i uświetnienia uroczystości. Podziękował również sponsorom, bez których Orszak nie mógłby się odbyć.
Orszak Trzech Króli to okazja, aby zbierać ofiary na szczytny cel. Podczas mszy św. zebrane zostały datki pieniężne na budowę studni w Sudanie. Zebrano kwotę w wysokości 1429 złotych.
Na koniec każdy z uczestników mógł posilić się gorącą grochówką i odwiedzić „żywy” żłóbek.
Zbigniew Połoniewicz
Autor jest Rzecznikiem Prasowym Komitetu Organizacyjnego Orszak Trzech Króli w Ostródzie.