Pięknie powiedziane: Kolor i mrok. Marianna Oklejak - kolaże i skrawki

2024/04/16
Pieknie powiedziane5
Grafika Alekdandra Bilicka / Marianna Oklejak, Portret z pamięci, 2022, własność artystki

Przedstawiamy nowy format w Civitas Christiana TV! Gośćmi pierwszego odcinka "Pięknie powiedziane. Podcastu o sztuce" są Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Blanka Wyszyńska-Walczak z Fundacji Ars Nostra. Oboje są też kuratorami wystawy "Kolor i mrok. Marianna Oklejak - kolaże i skrawki", o której rozmawiali z Aleksandrą Bilicką.

Co można stworzyć z wycinków papieru - i nie tylko? Czy kolaże to sztuka wyłącznie dla dzieci? Czy w muzeum możemy zobaczyć coś, czego nie dostrzeżemy na ekranie komputera? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tej rozmowie!

Marianna Oklejak, urodzona w 1981 roku, jest znaną ilustratorką, graficzką oraz autorką książek dla dzieci. Jej prace często nawiązują do polskiego folkloru, co widać w książkach takich jak "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" czy "Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych". Współpracowała z autorką Zofią Stanecką przy serii książek o pięcioletniej Basi, która dotyka trudnych tematów w sposób przystępny dla dzieci.

Artystka była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę, między innymi otrzymując wyróżnienia graficzne polskiej sekcji IBBY (2011) oraz nagrodę graficzną Książki Roku za „Cuda wianki” (2015). Zdobyła też międzynarodowe nagrody: na 5. Triennale Ilustracji w Tallinie (2017) oraz Bolońskiej Wystawie Ilustratorów (2021).

Zapraszamy do wysłuchania!

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #wystawa #sztuka #sztuka ludowa #folklor #kolaż #kultura #Pięknie powiedziane #Marianna Oklejak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej