Przybliżyć Zofię Kossak

2022/07/4
str 52
Fot. Tomasz Kamiński

W Kośminie nad Wieprzem, gdzie urodziła się Zofia Kossak, wybitna polska pisarka, i gdzie spędziła dwadzieścia pierwszych lat życia, 21 maja 2022 roku odbyła się konferencja „Odkrywać Zofię Kossak”, związana z setną rocznicą jej debiutu literackiego, jakim była książka Pożoga.

Pożoga zawiera wspomnienia z okresu krwawych wystąpień chłopskich oraz najazdu bolszewickiego na Wołyniu w latach 1917-1919. Konferencję zorganizował lubelski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z Fundacją „Servire Veritati”, Instytutem Edukacji Narodowej i Lokalną Grupąę Działania „Zielony Pierścień” w Kośminie przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się nad sposobami przybliżenia społeczeństwu tej wybitnej pisarki i działaczki społecznej. Anna Fenby Taylor, wnuczka pisarki, przypomniała czas wakacji w Górkach Wielkich i szczęśliwe chwile spędzane z babcią. Mirosława Pałaszewska, redaktorka książki Konspiracyjna Weronika, przedstawiła wojenne losy pisarki oraz jej aktywność publicystyczną i społeczną. Prof. dr hab. Mirosława Kufel (KUL) przypomniała tło literackie epoki, w czasie której tworzyła Zofia Kossak, i wyjątkowość oraz wartość jej twórczości, zwłaszcza poprzez ukazywanie człowieka, który staje przed wyborem dobra i zła. Ks. dr Grzegorz Głąb (KUL) odniósł się do problemu człowieka, który jest z Bogiem, i człowieka bez Boga w twórczości Zofii Kossak. Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej KS „Civitas Christiana”, mówił o doświadczeniu historycznym w książkach Zofii Kossak, odnosząc je zwłaszcza do Wołynia i do pobytu na Śląsku Cieszyńskim. Diana Pieczonka-Giec, dyrektor Muzeum im. Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, przedstawiła w prezentacji multimedialnej życie pisarki na Śląsku Cieszyńskim oraz jej dom. Zbigniew Pacholik, prezes LGD Zielony Pierścień, opowiadał o pobycie rodziny Kossaków i samej Zofii w Kośminie. Zdzisław Niedbała mówił o formach upamiętnienia Zofii Kossak w przestrzeni publicznej, takich jak pomniki, tablice pamiątkowe, nazwy ulic i innych miejsc, obiekty przyrody. Podkreślił, że najwyższą formą uznania byłaby jej beatyfikacja. Anna Zalewska (z Instytutu Edukacji Narodowej) wraz z Marcinem Sułkiem (IW PAX) poruszyli temat dylematów związanych z wydawaniem książek pisarki.

Podczas dyskusji zastanawiano się nad różnymi sposobami i inicjatywami umożliwiającymi popularyzację twórczości Zofii Kossak oraz przybliżającymi osobę pisarki, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Jedną z najbliższych inicjatyw będą jesienne III Dni Zofii Kossak w Lublinie. 

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #e-civitas #Zofia Kossak #Kośmin
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej