Biblijne zmagania coraz bliżej finału

2014/04/9

Za nami eliminacje diecezjalne XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, które w całym kraju odbyły się 9 kwietnia 2014 r. Przystąpili do nich reprezentanci prawie 1400 szkół ponadgimnazjalnych. Wyłoniono troje przedstawicieli każdej diecezji w Polsce, którzy w liczbie 120 osób spotkają się w czerwcu br. w Niepokalanowie, na ostatecznym finale. 

Przeprowadzone w całej Polsce etapy diecezjalne konkursu biblijnego składały się z dwóch zasadniczych części: pisemnej i ustnej. W pierwszej wszyscy uczestnicy otrzymali test składający się z pytań wyboru oraz takich, w których wymagane było pisemne odniesienie się do postawionego problemu z zakresu Ksiąg Królewskich (1 i 2) i Ewangelii według św. Marka. Na tej podstawie wyłaniano siedmioro najlepszych uczestników, którzy awansowali do kolejnej części eliminacji. W drugim etapie komisje wyłaniały na podstawie ustnych odpowiedzi troje zwycięzców z każdej diecezji. Przed nimi finał, zaplanowany na 2–3 czerwca 2014 r. w Niepokalanowie.

KONKURS INNY NIŻ POZOSTAŁE
Msze święte, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoje życie zawierzyli Ewangelii, wpisały się w programy tegorocznego konkursu w wielu miejscach kraju.
Za przeprowadzenie etapów diecezjalnych odpowiadali koordynatorzy delegowani przez organizatora – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Ich troską było nie tylko sprawne wykonanie pracy związanej z eliminacjami, ale także stworzenie takiej przestrzeni, w której młodzi mieliby szansę przekonania się, że formuła konkursowa stanowi tylko pretekst organizatorów do pokazania im, jak wspaniałą sprawą jest poznanie i zaufanie słowu Chrystusa. Po dokonaniu przeglądu relacji z poszczególnych diecezji można zauważyć, że w wielu miejscach te założenia udaje się z każdym rokiem coraz pełniej realizować.

Z PASTERSKIMI BŁOGOSŁAWIEŃSTWAMI
Potężne narzędzie ewangelizacyjne upatrują w tym konkursie organizatorzy, katecheci i sami uczestnicy. Jego formuła oraz akcentowany przez „Civitas Christiana” aspekt formacyjny są cenione coraz bardziej przez ordynariuszy diecezji, którzy nie tylko obejmują eliminacje pasterskimi patronatami, ale również często zasiadają w komisjach konkursowych oraz przewodniczą nabożeństwom odbywającym się w ramach biblijnych zmagań. Tak też było w tym roku w Częstochowie. Abp Wacław Depo, zwracając się do uczestników, podziękował im za to, że biorą udział w konkursie biblijnym, „za ten etap drogi ich życia i rozpoznawania Prawdy w Chrystusie, za to, że są ludźmi, którym nie jest obojętne, kim są i czym żyją”. Metropolita częstochowski przypomniał, że jesteśmy wspólnotą Kościoła, która wierzy w Boga objawiającego się nam na kartach Pismach Świętego. Zapewnienie, że start w tym konkursie jest również doskonałą inwestycją w przyszłość, dał młodym bp Paweł Stobrawa, który był obecny podczas etapu w diecezji opolskiej. Obserwując zmagania uczestników, stwierdził on, że każdy z nich jest zwycięzcą, niezależnie od wyników. Wysoki poziom przygotowania uczestników, ale także organizacji całego konkursu zauważa również bp Ireneusz Pękalski, który od wielu lat przewodniczy pracom komisji konkursowej w Łodzi. Wyznał, że wielką radością napawa go fakt tak licznego grona młodych, którzy co roku odpowiadają na zaproszenie do pogłębionego studium Pisma Świętego. Z uczestnikami konkursu biblijnego spotkali się też bp Wiesław Mering we Włocławku, bp Andrzej Dziuba w Łowiczu, bp Paweł Cieślik w Koszalinie – lista wszystkich wspaniałych patronów honorowych jest długa, zaś szczegółowe relacje z fotografiami znalazły się na ogólnopolskim fanpage’u konkursowym (facebook.pl/konkursbiblijny). Cieszy tak duża troska pasterzy o duchowy rozwój młodego pokolenia i otwarcie na tę inicjatywę świeckich zrzeszonych w „Civitas Christiana”, którzy swoje posłannictwo upatrują także w formacji biblijnej, czemu służy konkurs.

LICZBA MIEJSC NA PODIUM (NIE)OGRANICZONA
Finał konkursu zostanie poprzedzony VII Spotkaniem Młodych z Biblią, które odbędzie się 13 i 14 maja 2014 r. w Częstochowie. Stanowi ono duchowe i merytoryczne przygotowanie finalistów do czerwcowych zmagań, w których nagrodami są indeksy na wiele interesujących kierunków studiów ufundowanych przez 10 wyższych uczelni w Polsce. Zwycięzcy udadzą się także z pielgrzymkami do Ziemi Świętej i do Rzymu, ufundowanymi przez biuro podróży Novum Travel, które obok firmy Grupa Inco S.A. jest fundatorem nagród głównych w konkursie. Można jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że najpiękniejszą nagrodę młodzi sprawiają właściwie sobie sami, przystępując do konkursu i otwierając Biblię. – To poznanie Pisma Świętego – źródła wiary, które obok tradycji jest fundamentem – zauważa Łukasz Trzeciak, który w tym roku po raz pierwszy koordynował etap diecezjalny w Koszalinie. W istocie, konkursowa formuła wymaga wyłonienia laureatów pierwszych miejsc, ale zwycięstwem samym w sobie będzie pójście ze słowem Chrystusa przez życie, by stanąć kiedyś przed Nim na prawdziwym podium i powtórzyć za św. Pawłem: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem (2 Tm 4, 7).

Marcin Kluczyński

Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej