Ks. Tadeusz Zaleski, mgr teologii, rocznik 1930. Wychowywał się w rodzinie chłopskiej w Czosakach gm. Kołaki Kościelne pow. Zambrów. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Szczodruchach i Liceum Ogólnokształcącego w Zambrowie, dalszą naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 8 XII 1956 r. z rak bpa Czesława Falkowskiego.
W latach 1957-1974 był wikariuszem w następujących parafiach: Białoszewie, Kobylinie, Puchałach, Czyżewie, Jedwabnie, Tykocinie, Wąsoszu, Suwałkach, Lachowie. Pełniąc posługę wikariusza uczył religii, krzewił z oddaniem wiarę, zachęcał do czytania pism religijnych, utrzymywał serdeczne relacje z wiernymi.
W okresie 1974-1980 został mianowany proboszczem parafii Rydzewo. Jednocześnie w dekanacie Grajewo sprawował funkcję duszpasterza kobiet oraz duszpasterza charytatywnego. Przez długi czas, bo blisko 25 lat (1980-2004) pełnił posługę proboszczowską w parafii Zalas.
Będąc włodarzem tej starej kurpiowskiej parafii, powstałej przed ponad stu laty, troszczył się o rozwój życia religijno-duchowego swoich parafian. Włączał ich do licznych wspólnot, jak kółka różańcowe, do organizacji różnych uroczystości kościelnych, zachęcał do poznawania Pisma Świętego, utrzymywał bliskie kontakty z wieloma rodzinami, szczególnie z tymi potrzebującymi rady w rozwiązaniu trudnych spraw. Będąc proboszczem w Zalasiu, przez wiele lat był wicedziekanem dekanatu Myszyniec oraz duszpasterzem kobiet w tymże dekanacie.
Proboszcz angażował się w liczne inicjatywy w środowisku lokalnym. Jego staraniem zostały uporządkowane groby żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej spoczywających na miejscowym cmentarzu oraz została wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona pamięci ks. Piotra Krysiaka – rodaka z Piątkowizny – zmarłego przed ponad 60 laty. Nie sposób też nie wspomnieć, że ksiądz proboszcz zaangażował się w organizację obchodów 100. rocznicy powstania parafii Zalas, przypadającą w 2003 r. Z tej okazji ukazał się kalendarz „Krajobrazy parafii Zalas” oraz opracowanie jej monografii przez ks. prof. Witolda Jemielitego.
Ksiądz Tadeusz pełniąc posługę w Zalasiu, troszczył się o zachowanie dawnej kultury ludowej. W swoich kazaniach przypominał o zasłużonych ludziach dla Ziemi Kurpiowskiej, jak np. ks. Władysławie Skierkowskim, ks. Piotrze Krysiaku, Adamie Chętniku. Zachęcał parafian do uczestniczenia w procesjach w strojach ludowych. W wystroju kościoła wprowadził wiele elementów kurpiowskich jak np. szopka bożonarodzeniowa, czy kwiaty z bibuły. Współpracował też ze szkołami w propagowaniu palm na Niedzielę Palmową. Zainicjował organizację dożynek parafialnych. Wspierał również działalność amatorskiego zespołu regionalnego „Jegodecki” oraz miejscowego Oddziału Związku Kurpiów, wydawanie „Gazetki Parafialnej”, organizację Parafialnego Dnia Nauczyciela.
Godzi się wspomnieć, że długoletni proboszcz z Zalasa przeprowadził wiele prac remontowo-renowacyjnych świątyni swojego pasterzowania. Dzięki jego staraniom pokryto wieże blachą trapezową, odnowiono wnętrze kościoła, dokonano remontu organów. Ponadto założono witraże w prezbiterium, odnowiono plebanię, grotę Matki Bożej, parkan przykościelny i dzwonnicę.
Ks. kanonik Tadeusz Zaleski pełnił posługę duszpasterską przez ponad czterdzieści lat, w tym najdłużej w parafii p.w. Stanisława Kostki w Zalasiu i z tą kurpiowską parafią związał się szczególnie. Tu zostawił najwięcej świadectw ze swojej drogi kapłańskiej. Pomimo, że już od paru lat (od 2004 r.) mieszka w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży, to jednak nadal ciepło wspomina lata swojej posługi w Zalasiu.
Stanisław Pajka / kw