Książki

2013/05/27

S. Jana Płaska USJK, Uwierzyć sercem. Podstawy naszej wiary, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2013, s. 308
Uwierzyć sercem to znaczy przyjąć wewnętrznie Jezusa Chrystusa jako swego Zbawiciela, uznać Go za najwyższą Prawdę i świadczyć o Nim całym swoim życiem. W ogłoszonym przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary opracowanie podstawowych prawd wiary jest adresowane zwłaszcza do rodzin, aby było obecne w każdym domu obok Pisma Świętego. Zawarte w książce wskazania mają dopomóc do pełniejszego rozumienia i wprowadzania w czyn słowa Bożego. Wzorem dla naszej postawy wiary jest Maryja, Matka Boża.

Philippe Sellier, Biblia w kulturze Zachodu, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2012, s. 336

Biblia nazywana często Księgą nad Księgami jest nie tylko świadectwem spotkania człowieka z osobowym Bogiem, ale także fundamentem kultury Zachodu rozumianego jako obszar historycznego oddziaływania chrześcijaństwa. Przetłumaczona została na 2355 języków, a jednak niewielu spośród współczesnych uświadamia sobie powszechność reminiscencji biblijnych w otaczającej ich kulturze. Emerytowany profesor Sorbony Philippe Sellier ukazuje bogactwo i różnorodność ksiąg tworzących Biblię, a także przypomina postacie i epizody, które wpłynęły na kształt kultury Zachodu, inspirując twórców we wszystkich bez mała dziedzinach: od poezji i malarstwa po produkcję filmową i telewizyjną.

Daniel-Rops, Kościół pierwszych wieków, przełożyła Kinga Ostrowska, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2012, s. 520

Daniel-Rops opisuje losy Kościoła od pierwszych lat działalności apostołów po rok 380, w którym cesarz Teodozjusz nakazał swoim poddanym przyjęcie wiary chrześcijańskiej. Okres ten pełen niezwykłych wydarzeń i zadziwiających zwrotów w dziejach wspólnoty, która zawierzyła się Chrystusowi, nie przestaje fascynować ludzi kolejnych epok, zwłaszcza naszej, znajdującej się na krawędzi dziejów. Znajdziemy więc tu bogaty opis dzieła i misji św. Pawła, charakterystykę okresu pierwszych prześladowań za czasów Nerona i Domicjana, opis życia chrześcijan w epoce katakumb, ale także historię ekspansji chrześcijaństwa, rozwoju kościelnych instytucji, monachizmu, piśmiennictwa i myśli. Zwycięstwo pod koniec IV wieku jako owoc posiewu męczenników i nadciągający zmierzch imperium rzymskiego nakazują Kościołowi przygotowanie się do odegrania roli nie tylko duchowej, ale i cywilizacyjnej.

 

Michał Wojciechowski, Biblia o państwie, Wydawnictwo WAM, Kraków 2008, s. 184

 

Książka dotyczy o styku religii i polityki. Łączy spojrzenie teologii biblijnej i historii myśli politycznej. Zawiera dokładny przegląd i omówienie wypowiedzi Pisma Świętego dotyczących zadań i uprawnień władzy państwowej, ale także jej wad i grzechów, jak przemoc i wyzysk podatkowy. Biblia akceptuje instytucję państwa, ale na sposób krytyczny, żądając od władzy sprawiedliwości i posłuszeństwa Prawu Bożemu. Autor książki, prof. Michał Wojciechowski, ma na swym koncie liczne publikacje na temat Biblii, starożytności i współczesnego życia społecznego, ocenianego z perspektywy chrześcijańskiej. Jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej