Ks. Józef Wyzner – rocznik 1939. Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie chłopsko-robotniczej w Czarni gm. Kadzidło pow. Ostrołęka. Od wczesnych lat pomagał ojcu w warsztacie stolarskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej wsi, uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 19 V 1963 r. z rąk ks. biskupa Czesława Falkowskiego, byłego rektora Uniwersytetu w Wilnie. Mszę prymicyjną odprawił 3 VI 1963 r. w rodzinnej parafii w Czarni.
Przez kilka lat duszpasterzował jako wikariusz, najpierw w Zalasiu,a potem kolejno w: Kleczkowie, Szumowie, Tykocinie, Łomży. Od 19 VI 1982 r. zaczął pełnić posługę w Łapach, początkowo jako rektor ośrodka duszpasterskiego nowopowstałej parafii p.w. Św. Krzyża. Nabożeństwa i inne uroczystości kościelne odbywały się w drewnianej kaplicy. W 1985 r. ks. Józef został mianowany administratorem tejże parafii, a następnie jej proboszczem. Nowy włodarz z wielką energią przystąpił do budowy nowej świątyni. Potrafił do tego dzieła zmobilizować dziesiątki parafian i liczne zakłady pracy. Dzięki harmonijnej i wytężonej pracy ze wspólnotą parafialną w latach 1983-1989 został wybudowany wielki murowany kościół. W dniu 26 IX 1993 r. nowo wybudowaną świątynię pobłogosławił ks. biskup dr Juliusz Paetz, a 19 IX 1999 r. odbyła się uroczysta konsekracja przez biskupa dr Stanisława Stefanka. Kościół jest nowoczesną budowlą trójnawową w układzie promienistym wzniesioną z cegły klinkierowej. Niezwykła prosta konstrukcja sprzyja wyciszeniu i rozmowie z Bogiem. W latach 2000-2009 świątynia została wyposażona w 33-głosowe organy oraz pomalowano jej wnętrze. Staraniem księdza proboszcza została też wybudowana murowana plebania.
Ks. Józef będąc już młodym kapłanem, angażował się w krzewienie wiary, m.in. włączył się w obchody 1000-lecia Chrztu Polski. Za wierną posługę doświadczył prześladowań przez Urząd Bezpieczeństwa. Przez dwa lata był pozbawiony prawa nauczania religii w punktach katechetycznych. Podczas stanu wojennego organizował w kościele i w środowisku lokalnym spotkania z udziałem aktorów i parlamentarzystów. Występowali m.in. Bernard Ładysz – śpiewak operowy, Stanisław Sojka – znany piosenkarz, dr Jan Szafraniec – senator. Będąc proboszczem pełnił jednocześnie przez wiele lat liczne funkcje w dekanacie Łapy, m.in. duszpasterza służby zdrowia, duszpasterza ds. trzeźwości, wizytatora religii, ojca duchownego, duszpasterza rodzin. Udzielał się także w pracach w Diecezji Łomżyńskiej.
Ks. Józef został uhonorowany godnością Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II oraz tytułem Prałata Jego Świątobliwości przez papieża Benedykta XVI. W 2010 r. po 25 latach pełnienia posługi proboszczowskiej w parafii p.w. Świętego Krzyża ks. Józef odszedł na emeryturę. Nadal mieszka na plebanii, którą przed laty wybudował i pomaga w miarę swoich sił swojej wspólnocie parafialnej. Będąc na emeryturze opisał historię budowy kościoła św. Krzyża wraz z przedstawieniem 50-ciu lat swojego kapłaństwa, w pięknej książce-albumie, która ukazała się w 2013 r. w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.
Stanisław Pajka/kw