Nasz Głos proponuje: Warto przeczytać

2013/01/18

„Wujek zawsze dla was…”

K s i ą ż k a p r z e d s t a w i a mniej znaną młodszym czytelnikom postać kleryka, kapłana w parafii w Niegowici i Krakowie, profesora teologii i duszpasterza studentów. Przede wszystkim jednak pokazuje pełnego ciepła, „miłującego ludzką miłość” człowieka. Karol Wojtyła, wyłaniający się z kart niniejszej książki, to wytrwały inicjator wielu ważnych ruchów społecznych. To także młody duchowny, który nie szczędził czasu i serca swoim parafianom – dla wielu z nich na zawsze pozostał „Wujkiem”. Książka Turowskiego i Janusza pokazuje przyszłego Jana Pawła II w sposób pozbawiony dystansu, charakteryzującego większość tego typu biografii. Tu czytelnik sam uczestniczy w opisanych w wydarzeniach. Unikalne fotografie Jana Babeckiego podnoszą rangę publikacji.

Katarzyna Kasjanowicz


Gabriel Turowski i Tadeusz Janusz, wstęp Kardynał Stanisław Dziwisz, Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 2008.

O ekonomii …

Czterotomowe opracowanie, owoc kilkunastoletniej pracy autora to rzetelna kronika procesu przemian własnościowych w naszej gospodarce i wszystkich towarzyszących mu afer, niejasności, a nawet zwykłych, ludzkich tragedii. Ogromną, zaletą cyklu „Z deszczu pod rynnę” jest czytelna forma, daleka od hermetycznego żargonu ekonomicznego czy też nazbyt emocjonalnego pamfletu. Sam autor nie ukrywaswojego krytycyzmu wobec ekonomii neoliberalnej i filozofii gospodarczej spod znaku Leszka Balcerowicza, ale ograniczając do minimum komentarz stara się, aby to przede wszystkim sam czytelnik wyciągnął logiczne wnioski z lektury przytaczanych w książce zdarzeń i zjawisk.

(ŁK)


Jacek Tittenbrun – Z deszczu pod rynnę. Meandry polskiej prywatyzacji, t. I-IV, ss., Wyd. Zysk i S-ka, Warszawa 2008.

Agent czy ofiara SB?

Od 1976 r. objęto ojca Hejmo całkowitą kontrolą, w Rzymie śledziło go sześciu agentów, czemu zatem nie uzyskał statusu pokrzywdzonego? W żadnej z teczek nie znaleziono ani jednego dokumentu z jego podpisem akceptującym współpracę z SB. Warto odkryć te i inne, mało znane fakty, wyłaniające się z bardzo osobistego wyznania opiekuna polskich pielgrzymów.

(KK)


Moje życie i mój krzyż. Nie lękam się prawdy, Andrzej Gass – rozmowa z ojcem Konradem Hejmo OP, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2008, s. 304.

Powrót do Maryi

Powrót do Maryi Jak Niebo „reagowało” na kryzysy religijne w Europie? Odpowiedź jest prosta: wysyłając znaki od Boga do tych miejsc, w których najbardziej Go brakowało. Książka Ryszki szczegółowo przedstawia historię wizjonerki Bernadety Soubirous, oraz łączące się z Lourdes nadprzyrodzone wydarzenia. Analizuje formy kontaktu Maryi z ludźmi we współczesnym świecie, który promuje taki styl życia „jakby Bóg nie istniał”.

(KK)


Czesław Ryszka, Powrót do Lourdes, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna, „ADAM”, Warszawa 2008, s. 284.

Z dziejów polskiej duszy

Najważniejszym przesłaniem książki prof. Legutki jest przekonanie, że rodzima wspólnota narodowa pomimo okupacji niemiecko- sowieckiej i okresu komunizmu przetrwała i stanowi odpowiedź na agresję trendów modernizacyjnych.

Znany krakowski filozof opisuje dramatyczne konsekwencje zerwania ciągłości historycznej w wyniku II wojny światowej i okresu PRL. Twierdzi, że komuniści odnieśli propagandowy sukces szermując hasłem nacjonalizmu, jako ideologii nagannej moralnie i przyczyny wielu naszych historycznych porażek. Wywarło to wpływ na kształt opozycji w PRL i kierunek rozwoju III RP.

Książka uzmysławia jak wielki wpływ na polskie dzieje w XX wieku miały ludobójcze praktyki dwóch okupantów i ogromne zmiany terytorialne. Wskazuje, że nie zapobiegło temu pielęgnowanie w rodzinach zbiorowej pamięci historycznej, niezwykła w Polsce rola Kościoła katolickiego i działalność „Solidarności”. Na katastrofalny stan polskiej duszy dzisiaj, twierdzi autor, wywiera wpływ zarówno przemożna dyktatura prostaka, który zwraca się przeciw Kościołowi, tradycji patriotycznej, ale i salonowi liberalno-kosmopolitycznemu, jak też rola tzw. autorytetów moralnych i elit. Za jedyną możliwą formę współczesnego społeczeństwa polskiego uznaje naród postpeerelowski.

Artykuł ukazał się w numerze 10/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej