Nasz Głos proponuje: Warto przeczytać 11/2008

2013/01/18

PSYCHOLOGIA SPOTYKA TEOLOGIĘ

Kolejne wydawnictwo z serii „Psychologia i wiara” wieloaspektowo przedstawia związki współczesnej psychologii z teologią. Autorzy książki, włoscy psychiatrzy i psychoterapeuci, byli organizatorami Pierwszego Kongresu Włoskiego Stowarzyszenia Psychologów i Psychiatrów Katolickich, na którym podjęto problematykę dialogu psychologii i teologii na płaszczyźnie naukowej.

Przesłanie pracy włoskich naukowców głosi, iż nauka o rzeczywistości boskiej i ludzkiej może się wzajemnie wzbogacać oraz prowadzić do pogłębienia rozumienia człowieka w całej jego postaci, a więc również w wymiarze otwarcia na transcendencję. Książka porusza również szereg aktualnych tematów, w których spotyka się refleksja psychologów i teologów. Są to nowe formy duchowości i rozwój filozofii New Age, problematyka odróżniania chorób psychicznych od opętań oraz analiza narcystycznej osobowości, dla której wyjściem jest zwrócenie się w stronę prawdziwego Boga. Świetna lektura dla każdego teologa, który chce lepiej zrozumieć ludzi, i dla każdego psychologa, który postrzega człowieka jako kogoś więcej niż tylko stworzenie fizyczno-psychiczne.

(LK)


Tonino Cantelmi, Pasquale Laselva, Silvestro Paluzzi, „Dialog psychologii z teologią”, wyd. W drodze, Poznań 2008, s. 187

WŁOSKIE PRZYGODY PLEBANA I WÓJTA

Akcja powieści rozpoczyna się w 1948 roku w małym miasteczku w północnych Włoszech. Wiejski proboszcz Don Camillo zna niejedną historię swojej małej „trzódki”: ludzi, zwierząt, a nawet pewnej rzeźby. Ze swoimi licznymi rozterkami i wątpliwościami zwraca się do Chrystusa, którego figura znajduje się w głównym ołtarzu miejscowego kościoła i czasem… dostaje odpowiedź. Don Camillo, człowiek o dobrym sercu, prowadzi ideologiczne boje z wójtem Peppone, miejscowym przywódcą partii komunistycznej Spokojny nurt wiejskiego życia w zaskakujący czasem sposób zakłóca wielki nurt historii…

Książka, napisana trochę w nostalgicznej, a jednocześnie humorystycznej formie, może być doskonałą lekturą dla dorosłych i młodzieży. Znajduje się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

(LK).


Giovannino Guareschi, „Mały światek Don Camillo i jego trzódka”, IW PAX, Warszawa 2008, s. 430.

WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA „PAX”

Tom jest zbiorem materiałów z sympozjum zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w styczniu 2008 roku w Warszawie. W ośmiu referatach naukowcy z całego kraju starają się przedstawić wciąż mało znane w polskiej świadomości historycznej koleje losu Stowarzyszenia PAX, ruchu katolików świeckich, który w rzeczywistości Polski pojałtańskiej wybrał trudną i bardzo ryzykowną drogę współpracy z systemem PRL. Po przemianach w 1989 roku stowarzyszenie próbowało dalej działać w zmienionych warunkach politycznych, zrywając z etykietą sojusznika reżimu komunistycznego. Ostatnim etapem tej zmiany była transformacja PAX w Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w 1993 roku, stanowiące już zupełnie nowy rozdział aktywności laikatu katolickiego w Polsce. Z pewnością, ściśle zespolone z epoką 1945–1989 Stowarzyszenie PAX i jego założyciel, Bolesław Piasecki, są kontrowersyjnymi i budzącymi emocje elementami naszych najnowszych dziejów, ale błędem byłoby ocenianie dzisiaj ich działań w perspektywie ahistorycznej. Takiego spojrzenia chyba udało się uniknąć organizatorom sympozjum, a zapoznanie się z wystąpieniami prelegentów z pewnością pomoże w wyrobieniu sobie własnej oceny niewątpliwego fenomenu, jaki stanowiła ponad 40-letnia działalność Stowarzyszenia PAX.

(ŁK)


Praca zbiorowa „Komu służył PAX”, red. Sabina Bober, IW PAX, Warszawa 2008, s. 175

Święty Paweł i moc Bożego Słowa

W ogłoszonym niedawno przez Kościół Roku Świętego Pawła, Instytut Wydawniczy PAX proponuje nam bogato ilustrowaną pozycję pióra Stephena Tomkinsa, autora znanej również w naszym kraju „Krótkiej historii chrześcijaństwa”. Praca brytyjskiego autora może być również odczytana jako ekumeniczne spojrzenie na postać Apostoła Pawła, jako że autor książki należy do wspólnoty kościoła anglikańskiego. Książka stanowi przystępną kronikę życia Szawła, dawnego wyznawcy judaizmu, związanego ze świątynią jerozolimską, który na drodze do syryjskiego Damaszku doznaje Bożego objawienia i staje się pierwszym wielkim misjonarzem Chrystusa, niosącym posłanie Ewangelii i Listów do nowo powstających Kościołów w Basenie Morza Śródziemnego, kolebce chrześcijaństwa. Tomkins, poruszając się ramach protestanckiego kręgu filozofii religii pokazuje postać św. Pawła jako swojego rodzaju „nowo narodzonego chrześcijanina”, u którego przez moc słów Syna Bożego następuje gwałtowna i całościowa przemiana dotychczasowego stylu życia. Dlatego też tak wielką rolę odgrywa w książce dominująca we wspólnotach ewangelickich perspektywa głoszenia Bożego Orędzia, opartego na Piśmie Świętym. Postać Apostoła jawi się czytelnikowi książki także jako przykład najwybitniejszego kaznodziei w historii chrześcijaństwa, który zdolny był nawracać i porywać za sobą tłumy…

Artykuł ukazał się w numerze 11/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej