Nasz Głos proponuje: Z kulturą po Polsce

2013/01/18

Poznań: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta (23–28 czerwca)

To niezwykłe święto nie tylko dla teatru. Poznań przeobraża się w miasto sztuki, gdzie teatr przeplata się z tańcem, filmem, muzyką i tym, co jest w głowach artystów z całego świata. Będzie można uczestniczyć w warsztatach, wykładach, projekcjach, próbach otwartych, koncertach, wernisażach, perfomance. Festiwal zakończy się koncertem Elvisa Costello & The Imposters (28 czerwca).

 

Gdańsk: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2008 (16–20 lipca)

Organizatorzy uciekając od rutyny, każdego roku szukają nowych formuł. FETA 2008 poświęcona będzie aktualnym problemom społecznym i cywilizacyjnym otaczającego nas świata. Teatry uliczne z całej Europy pokażą spektakle zaangażowane, nieuciekające od odpowiedzi na trudne pytania i odpowiedzialności za otaczający nas świat.

 

Warszawa: „Koncerty pod Lipą”, „Koncerty Królewskie” 2008 (29 czerwca–31 sierpnia)

Zawsze o tej samej godzinie, zawsze w tych samych miejscach, od blisko 30 lat w niedzielne popołudnia lipca i sierpnia odbywają się plenerowe koncerty muzyki klasycznej. W Łazienkach Królewskich, na Scenie pod Lipą o godzinie 13.30 to cykl pod nazwą „Koncerty Pod Lipą”. Na Tarasie Różanym Pałacu w Wilanowie, o godzinie 16.30, odbywa się cykl „Koncertów Królewskich”. Koncerty w ramach „filharmonii plenerowej” są adresowane do szerokiej publiczności, a wykonują je najlepsze krajowe i zagraniczne orkiestry oraz zespoły kameralne, a także wybitni soliści.

 

Lubiąż: Slot Art Festival 2008 (8–13 lipca)

Slot Art Festival to czas i przestrzeń, gdzie przyjeżdża się, by spotkać, doświadczyć, działać, tworzyć, poznać, zrozumieć… Kogo? Co? Człowieka, Boga, sztukę, muzykę, radość. W ramach festiwalu dla młodzieży odbywać się będą: koncerty muzyczne na czterech scenach (ponad 40 wykonawców z całego świata); sztuki wizualne (m.in. teatr, kino, galerie, performance); warsztaty (ponad 120 cykli różnych warsztatów); wykłady (zagadnienia społeczne, filozoficzne, socjologiczne). Slot jest organizowany przez chrześcijan z całej Polski, ale nie jest kierowany tylko do chrześcijan. Festiwal jest platformą dyskusji ludzi żyjących blisko z Bogiem i tych, którzy Go jeszcze nie znają.

 

Katowice: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „NIKISZFOR” (27 czerwca–31 sierpnia, Galeria Szyb Wilson)

Ideą tego festiwalu jest wypromowanie sztuki naiwnej, a także zagospodarowanie przestrzeni postindustrialnej Katowic, stworzenie z Nikiszowca (robotniczej zabytkowej dzielnicy) centrum aktywności artystycznej. Artyści naiwni – artyści ludowi, niepełnosprawni intelektualnie – nie tworzą dla pieniędzy, a z potrzeby serca, nierzadko bywają bez środków do życia. Dlatego festiwal stawia sobie również za cel skupienie środowiska twórców, a także miłośników, propagatorów, ludzi kultury i wszystkich podmiotów, które będą mogły działać wspólnie dla stworzenia dobrych warunków rozwoju tych wybitnych jednostek. W programie liczne atrakcje, m.in. pokazy filmów „Nikifor”, „Angelus”, wykłady na temat sztuki Art. Naif, konkurs prac dziecięcych, projekcje multimedialne oraz spotkania autorskie z uczestnikami festiwalu.

 

Warszawa: Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” 2008 (8–13 lipca)

„Lato Filmów” będzie obejmowało kilkanaście pasm filmowych. W ramach pasma „Nowa Fala – 50 lat później” zaprezentowane będą filmy Jeana Luca Godarda, Claude Chabrol, Eric Rohmer, François Truffaut, Alain Resnais. W programie również retrospektywa twórczości Luciana Pintilie uważanego za ojca kina rumuńskiego, niepokazywane dotąd w Europie filmy kubańskie i filmy ukazujące życie w Korei Północnej. Tych, którzy będą chcieli nadrobić filmowe zaległości, zainteresują najlepsze filmy sezonu, a poranki festiwalowe zarezerwowane będą dla dzieci. Zaprezentowany zostanie również dorobek wybitnych polskich scenarzystów, a jednemu z nich za całokształt osiągnięć scenariopisarskich wręczone zostanie Pióro Mistrza.

 

Wrocław: Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty” 2008 (17–27 lipca)

Ponad 460 filmów, ponad 100 tytułów premierowych, około 650 sensów w 13 salach kinowych. Najważniejszą częścią festiwalu będzie Konkurs „Nowe Horyzonty” obejmujący 16 filmów nieprezentowanych dotąd w Polsce. Jeden z nich otrzyma Grand Prix – nagrodę główną, przyznawaną na podstawie ocen publiczności. Konkurs „Nowe Filmy Polskie” prezentuje pełnometrażowe filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne.

Oprac. Eliza Lewczuk

Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej