TRZEBINIA
„Zmieniłeś w taniec mój żałobny lament” } Warsztaty tańca religijnego (23–25.01)
Warsztaty adresowane są do wszystkich, którzy lubią przy muzyce, w tańcu i ruchu przeżywać kontakt z samym sobą, z innymi osobami i Bogiem. Umiejętności nabyte podczas spotkania mogą być szczególnie przydatne do pracy w katechezie, do animacji świętowania we wspólnotach zakonnych oraz różnych grupach i wspólnotach ludzi wierzących. W programie nauka kilkunastu układów tanecznych przydatnych dla grup, prelekcje na temat roli tańca w życiu człowieka, doświadczenie improwizacji oraz tworzenia wspólnego układu integracyjnego tańca religijnego.
* * *
BIELSK PODLASKI
„Kantyczka” Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej (30.01–01.02)
Ideą festiwalu jest promowanie kolęd w nowatorskich aranżacjach. Organizatorzy zachęcają do nowych interpretacji, a także do wzbogacenia twórczości kolędowej o utwory premierowe. Spotkanie jest również okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżą. W trakcie imprezy będą się odbywać warsztaty artystyczne, koncerty, wieczory integracyjne oraz wycieczki.
* * *
MYŚLENICE
Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” (31 .01–01.02)
Festiwal ma na celu konfrontację dorobku artystycznego i umiejętności wykonawczych społecznie działających chórów i zespołów amatorskich. Jest to również okazja do pobudzenia aktywności kulturalnej i twórczej środowisk muzycznych. Spotkania służą wymianie i wzbogacaniu doświadczeń artystycznych zespołów i dyrygentów, a także prezentacji szerokiego spektrum aktualnych dokonań amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce.
* * *
WARSZAWA
Koncert Richarda Bony (20.01)
Wybitny gitarzysta basowy, perkusista oraz wokalista. Koncert w Warszawie i Poznaniu będzie częścią trasy Trio Tour, na której Bonie będą towarzyszyć perkusista Steve Gadd oraz gitarzysta Sylvain Luc. Projekt Trio Tour jest przedsięwzięciem jednorazowym i wyłącznie koncertowym. Muzycy nie planują uwiecznić wspólnych nagrań na żadnej płycie.
* * *
GDAŃSK
Europejskie tournée Comédie-Française w Europie Wschodniej (20–21.01)
Na deskach Dużej Sceny Teatru Wybrzeże zostaną zaprezentowane jednoaktówki Comédie- Française: La Festa Spiro Scimonea w reżyserii Galina Stoeva oraz Les Pr?cieuses ridicules (Pocieszni wykwintnisie) Molierea w reżyserii Dana Jemmeta. Występy są częścią oficjalnego europejskiego tournée, realizowanego z okazji Prezydencji Francji w Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Sezonu Kulturalnego. Francuskie spektakle prezentowane są w dziesięciu stolicach nowo przyjętych państw Unii Europejskiej: Bułgarii, Rumunii, Węgrzech, Słowenii, Republice Czeskiej, Litwie, Łotwie i Estonii. W Polsce Comédie-Française gości w dwóch miastach – Warszawie i Gdańsku, który jest jedynym miastem, nie-stolicą, którą odwiedzi słynny francuski teatr.
* * *
LUBLIN
Przegląd Piosenki Bożonarodzeniowej Lublin 2009 (16 .01)
Ścisły związek wiary ze śpiewem został trwale wpisany w praktyki ubogacające ducha i wzmacniające zażyłość człowieka z Bogiem. Przegląd otwarty jest na rozmaite sposoby wyrażania istoty świąt Bożego Narodzenia, poczynając od tradycyjnych kolęd, a kończąc na zupełnie odbiegających od klasycznych konwencji. Występy będą oceniane przez Jury w dwóch kategoriach (solowej i zespołowej). Głos zabierze również widownia, która wręczy nagrodę publiczności.
* * *
WROCŁAW
Tomasz Tomaszewski „Rzut Beretem” (07.01 – 02.02)
W Muzeum Miejskim Wrocławia, otwarta zostanie wystawa zdjęć Tomasza Tomaszewskiego. Jest to zestaw unikalnych portretów miejsc zapomnianych, to zapis rzeczywistości rodzimej wsi, która znajduje się o przysłowiowy „rzut beretem” od naszego miejsca życia. Reportaż Tomasza Tomaszewskiego pokazuje popeerelowskie wsie i miasteczka, które funkcjonują na peryferiach naszej pamięci. Ten wyjątkowy zbiór obrazów opublikowany na łamach październikowego wydania, został doceniony przez centralę National Geographic w Waszyngtonie, która przyznała polskiej redakcji nagrodę „Best edit”. W uzasadnieniu napisano: „to jeden z najlepszych materiałów, jakie przyszło nam oceniać”
Artykuł ukazał się w numerze 01/2009.