Nasz Głos proponuje: Z kulturą po Polsce

2013/01/18

RYBNIK

7. Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego RePeFeNe 2008 (26–28.09)

Przegląd ma charakter warsztatowo-konkursowy. Filmy nadsyłane są przez twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych z całego kraju i Europy. Przez cztery dni w kilku klubach Rybnika odbywają się pokazy filmów niezakwalifikowanych do konkursu. Przez dwa dni w Domu Kultury Chwałowice widzowie uczestniczą w pokazach konkursowych. Organizowane są także warsztaty filmowe, spotkania z ludźmi kina w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

GDAŃSK

IV Festiwal Kultur Świata „Okno na świat” 2008 (11 –14.09)

To święto sztuki, które przedstawia kulturową i artystyczną różnorodność, porozumienie między odmiennymi nacjami oraz pielęgnowanie wzajemnej tolerancji, szacunku i zrozumienia poprzez sztukę. W programie znajdzie się wystawa sztuki współczesnej, warsztaty tańca i gry na instrumentach, a także bardzo specyficznej formy rękodzieła, które dzięki uczestnikom warsztatu zaistnieje w przestrzeni publicznej festiwalowego Gdańska. Nie zabraknie także dźwięków egzotycznej muzyki, spektakli teatrów niezależnych i pokazów filmowych.

WARSZAWA

51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 2008 (19–27.09)

Główną ideą festiwalu jest prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej. Ma on formułę otwartą i przedstawia wielość tendencji obecnych w muzyce. „Warszawska Jesień” umożliwia swobodę wypowiedzi twórczej oraz kontakt z nowymi trendami w sztuce. Wyróżnionym tematem tegorocznego festiwalu będzie prezentacja muzyki i artystów z Hiszpanii, Portugalii i krajów Ameryki Łacińskiej.

* * *

VIII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” (1–14.09)

Celem festiwalu jest zaprezentowanie Orkiestry Sinfonia Varsovia najszerszemu gronu słuchaczy, w takich miejscach, do których orkiestry symfoniczne docierają rzadko i w których życie kulturalne nie ma swojego stałego rytmu – w salach koncertowych, ale także w kościołach i na wolnym powietrzu. Jak co roku organizatorzy zapewniają wstęp wolny na wszystkie festiwalowe koncerty.

PODKOWA LEŚNA

In Situ – Kontakt Bezpośredni 2008 (13 –14.09)

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są tradycje literackie i muzyczne. Projekt bazuje na tradycjach różnych kultur: niemieckiej, polskiej i żydowskiej oraz łączy w sobie najciekawsze współcześnie działania kulturalne. Do udziału zostali zaproszeni znani artyści. W przedsięwzięciu wezmą udział również młodzi twórcy, którzy zaprezentują różnego rodzaju kompozycje muzyczne, wywodzące się z różnych kręgów kulturowych; od muzyki żydowskiej aż po utwory czerpiące z nurtu awangardy niemieckiej.

KRAKÓW

Międzynarodowe spotkanie młodzieży organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (12 – 14.09)

* * *

Sacrum Profanum 2008 (14–21.09)

Formuła przedsięwzięcia oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do wzajemnie przecinających się w muzyce XX wieku motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Tegoroczna edycja poświęcona będzie najważniejszym twórcom i zjawiskom muzycznych Niemiec XX wieku. Program festiwalu to przekrój repertuaru dwudziestowiecznych kompozytorów niemieckich (m.in. Kurt Weill, Karlheinz Stockhausen, Wolfgang Rihma, Kraftwerk), eksponując najważniejsze procesy i kierunki, podejmując zagadnienie dyskusyjności pojęć „klasyka” czy „muzyka poważna”.

ŁÓDŹ

Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2008 (5–12.09)

Artyści zajmą się motywem ojca w najróżniejszych wariantach. Będą pytać o to, jak idea ojca kształtuje naszą tożsamość narodową, kulturową i religijną, a co za tym idzie, jak wpływa na nasze poczucie przynależności, osierocenia bądź wykluczenia. Program artystyczny festiwalu (spektakle, performance, wystawy, projekcje, koncerty oraz wykłady, dyskusje panelowe, sympozja) rzuca nowe światło na relacje między czterema partnerskimi kulturami (polską, niemiecką, żydowską i rosyjską).

SŁUPSK

Festiwal Pianistyki Polskiej (6–12.09)

Pierwszy festiwal odbył się w 1967 roku. Jest to jedyna tego rodzaju impreza muzyczna w Polsce, gdzie swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Od 1974 roku głównemu nurtowi festiwalu towarzyszy tzw. „Estrada Młodych”, na której młodzi, szczególnie utalentowani pianiści starają się zdobyć tytuł laureata.

WROCŁAW

Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” (4–14.09)

To wielkie wydarzenie na skalę światową. Po raz 43. Dolny Śląsk stanie się muzyczną stolicą Polski. Zabrzmią dzieła oratoryjne w wykonaniu najlepszych światowych artystów, między innymi Amsterdam Baroque Orchestra, Cantores Minores Wratislavienses Orkiestra Aukso, Schola Cantorum of Oxford, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Carducci String Quartet.

opr. Eliza Lewczuk

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej