Oddał życie za swojego proboszcza

2013/11/5

Ksiądz Adam Bargielski urodził się 7.01.1903 r. w Kalinowie gm. Piątnica w powiecie łomżyńskim. Po ukończeniu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, przez krótki czas uczył się w Szkole Podchorążych, a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 24.02.1929 r. z rąk bpa Stanisława Kostki Łukomskiego. Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafii Św. Wojciecha w Poznaniu. Po kilku miesiącach został skierowany przez biskupa Stanisława Łukomskiego na studia prawnicze do Strasburga we Francji. Po przerwanych studiach pracował kolejno, jako wikariusz w: Puchałach, Suwałkach, Lipsku, Łabnie, Kadzidle, Bronowie, Wąsoszu. W 1936 r. wyraził pragnienie wstąpienia do Zgromadzenia Ojców Marianów w USA. Na prośbę biskupa dalej kontynuował posługę duszpasterską w Diecezji Łomżyńskiej.

Bargielski Adam ks. 2W momencie wybuchu II wojny światowej ks. Bargielski był wikariuszem myszynieckim. Na początku 1940 r. następują masowe aresztowania księży. Zostaje również aresztowany (9.04.1940 r.) 80-letni proboszcz parafii myszynieckiej ks. Klemens Sawicki. Młody wikariusz ks. Bargielski bezzwłocznie  zgłosił się dobrowolnie do żandarmerii niemieckiej z prośbą, aby jego aresztowano w zamian za uwolnienie swojego sędziwego proboszcza. Żandarmi zgodzili się na taką wymianę. Młody kapłan przez kilka miesięcy (0d 25.04.1940 r.) przebywał w następujących obozach zagłady: w Działdowie, Dachau, Gusen, a potem znowu uwięziony w Dachau. I w tym obozie umarł 09.09.1942 r. na skutek upadku spowodowanego uderzeniem niemieckiego dozorcę obozowego. Młody kapłan mężnie znosił cierpienia. Według opinii komendanta myszynieckiej placówki AK Kazimierza Stefanowicza, zamordowany ksiądz był człowiekiem od którego emanowała  wprost niespotykana szlachetność i dobroć.

Podczas uroczystej Mszy beatyfikacyjnej odprawionej na Placu Piłsudskiego w Warszawie w dniu 13.06.1999 r.  papież  Jan Paweł II wyniósł ks. Adama Bargielskiego na ołtarze razem ze 107 innymi męczennikami z okresu II wojny światowej.

Mimo upływu lat pamięć o księdzu Bargielskim jest zachowywana wśród Kurpiów. O tym kapłanie – cichym bohaterze – przypomina m.in. tablica  w Kolegiacie Myszynieckiej ufundowana przez parafian ze słowami: Księdzu Adamowi Bargielskiemu wikariuszowi parafii myszynieckiej, ofierze zastępczej za swojego proboszcza księdza Klemensa Sawickiego, aresztowanemu 9.09.1942 r. nr obozowy 22061… Również od 2006 r. ksiądz męczennik jest patronem Zespołu Szkól Powiatowych w Myszyńcu. Corocznie – w rocznicę Jego śmierci – jest organizowana ogólnoszkolna uroczystość. Przy wielu też innych okazjach wspomina się błogosławionego wikariusza myszynieckiego.

 

Stanisław Pajka/kw

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej