Papieskie medale

2013/01/15

Jedną z największych na świecie kolekcji medali i monet poświęconych Janowi Pawłowi II zgromadził znany farmaceuta i zbieracz poloników Wojciech Grabowski.

Wiedziałem, że Watykan corocznie wydaje medal okolicznościowy z wizerunkiem urzędującego papieża, także monety watykańskie ozdobiony były Jego wizerunkiem – mówił Grabowski na otwarciu wystawy. – Nie mogłem jednak przewidzieć, że Jan Paweł II będzie aż tak niezwykłym papieżem. Papieżem pielgrzymem, którego każda podróż oraz setki innych wydarzeń związanych z posługą pasterską zostaną upamiętnione przez wydanie jednego, czasami nawet kilku medali.

Po raz pierwszy zaprezentował kolekcję podczas wizyty Jana Pawła II w Londynie w 1982 roku, na wystawie w katedrze Westminster. Z całego, należącego do W. Grabowskiego zbioru medali i monet związanych z osobą Jana Pawła II, a liczącego ponad 4 tysiące numizmatów, na warszawskiej wystawie zaprezentowanych jest blisko 3 tys. najcenniejszych egzemplarzy. Duże gabarytowo numizmaty eksponowane są na efektownych, skonstruowanych w kształcie piramid stelażach, natomiast mniejsze (monety i medale osobno) na oświetlonych planszach w porządku chronologicznym, według lat pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Wśród prezentowanych monet znajdują się emisje niemal z całego świata, w tym z tak egzotycznych krajów jak Wyspy Zielonego Przylądka czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Swoim artystycznym kunsztem wyróżniają się medale projektowane przez artystów polskich m.in. Bronisława Chromego, Ewę Olszewską-Borys, Józefa Stasińskiego. Niestety ta wspaniała kolekcja nie jest jeszcze opracowana naukowo, stąd brak przy poszczególnych numizmatach informacji o wytwórni, w której zostały wybite. Dlatego np. na razie brak informacji, które medale poświęcone Ojcu Świętemu powstały np. na zlecenie „Inco–Veritas”.

Na wystawie w komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie zaprezentowano tę wystawę z okazji pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Honorowym patronatem wystawę objęli: ks. kardynał Józef Glemp, Prymas Polski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wystawa w Warszawie czynna będzie do 14 maja br, Potem będzie eksponowana w innych miastach polskich i europejskich.

Jarosław Kossakowski
Artykuł ukazał się w numerze 05/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej