Przy kremówkach o poezji Karola Wojtyły

2013/01/19

Hura! Wreszcie dojechaliśmy! Po dziewięciu godzinach jazdy jesteśmy na miejscu. Uzdrowisko Szczawnica leży nad Dunajcem, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Spotkaliśmy się tu, aby wysłuchać wykładów oraz podyskutować przy kremówkach na temat poezji i dramatów Jana Pawła II. Projekt „Spotkanie przy kremówkach” ma na celu poznanie i zrozumienie dzieł Ojca Świętego. Program zakładał wspólną lekturę jego tekstów. W analizie i w przybliżeniu zagadnień mieli nam pomóc specjaliści w dziedzinie twórczości Jana Pawła II.

Niestety, w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, naszą grupę z Zielonej Góry ominął poniedziałkowy spacer połączony ze zwiedzaniem Szczawnicy i wtorkowa wyprawa w Małe Pieniny – pielgrzymka śladami Jana Pawła II. Oczywiście nie przeszkodziło to nam w integracji z młodzieżą z Olsztyna, Gniezna, Krakowa, Kielc, Poznania i Limanowej. Szybko znaleźliśmy wspólny język. Połączył nas też, jak się później okazało, trzydniowy brak wody i prądu. Naprawdę, nic tak nie zbliża ludzi jak nocne rozmowy przy świecach i brak prysznica.

W środę, siedząc na tarasie schroniska Orlica, otuleni w koce i śpiwory, czekaliśmy na punkt kulminacyjny naszego spotkania. Przyjechali do nas Pani doktor Agnieszka Kurnik i Pan profesor Wojciech Kudyba. Pani doktor Agnieszka Kurnik przybliżyła nam zaganiania związane z dramatami napisanymi przez Jana Pawła II. Wyróżniła w dramatach Ojca Świętego dwie sfery interakcji między człowiekiem a człowiekiem: sferę osobistą (poczucie polskości papieża), a także sferę uniwersalistyczną (problemy rodziny, powołania, kapłaństwa, małżeństwa). Z wykładu Pana profesora Wojciecha Kudyby dowiedzieliśmy się dlaczego Jan Paweł II pisał poezję. Poezja dla Papieża była aktem autonomicznej kreacji, dzięki niej mógł nazwać to co nienazwane. Słowo umożliwiało mu pełniejszy udział w rzeczywistości, było powołaniem, misją.

Bezpośrednio po wykładach mieliśmy okazję zadawać pytania, a także podzielić się swoimi odczuciami. Podczas dyskusji poruszyliśmy następujące kwestie: czy rozmawialibyśmy o poezji Karola Wojtyły gdyby nie został Papieżem? Co jest najcenniejsze w poezji i dramacie? Jaki związek ma poezja z muzyką? Dlaczego młodzież nie zna twórczości Jana Pawła II?


Nie zabrakło popisów góralskich artystów  |  Fot. Alicja Urszula Pawlak

Druga część spotkania należała do księdza doktora Marcina Godawy i do Anny Kukawskiej. Wystąpili oni z programem: Nowe Przymrużenie Oka czyli literacki kabaret o podłożu bluesowy. Wysłuchaliśmy wierszy, humoresek, opowiadań i piosenek. Ksiądz Marcin zaskoczył mnie ogromnym dystansem do siebie i poczuciem humoru. Język jego poezji był prosty, zrozumiały i zabawny. Tematyką utworów była codzienność, opisana w niecodzienny sposób. Myślę, że warto tu przytoczyć wiersz pod tytułem „Kobieta i siatki”: tęga kobieta | prowadzi po chodniku | dwie | niegrzeczne | siatki | trzyma je za rączki | ciągnie do przodu | a one jakby chciały | zatrzymać się przed każdą wystawą | po przyjściu za karę | stawia je do kąta. Oprócz talentu pisarskiego ksiądz Marcin zaprezentował nam swoje kompozycje. Akompaniował na gitarze Ani Kukawskiej, która swym ciepłym głosem i uśmiechem oczarowała nas wszystkich.

Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na ognisko przez polsko – fińską grupę znajomych. Po raz kolejny okazało się, że warto uczyć się językiem obcych. Mniej lub bardziej udanym angielskim zadawaliśmy setki pytań naszemu nowemu koledze Finowi. Z rozżaleniem przyznał, że w jego ojczyźnie nie ma wspólnego, rodzinnego celebrowania posiłków, otwartości i gościnności z jaką spotkał się w Polsce.

I tak minął ostatni dzień naszego spotkania, które zorganizował Zespól Młodych z Oddziału Okręgowego Civitas Christiana w Krakowie. Piękne widoki i ciekawe dyskusje wynagrodziły nam wszystkie niedogodności. Wracałam do domu z poczuciem zadowolenia, marząc o wannie pełnej gorącej wody z pachnąca pianą.

Alicja Urszula Pawlak

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej