W tym roku, zorganizowane w październiku w Szczecinku Dni Kultury Chrześcijańskiej dni przebiegały pod hasłem: „40-lecie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej” Organizatorzy pragnęli przybliżyć mieszkańcom miasta dorobek swojego regionu, a także zachęcić wiernych do modlitwy za Kościół diecezjalny.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. Narodzenia NMP od wyjątkowo pięknego koncertu z okazji XII Dnia Papieskiego. Koncert został przygotowany przez Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne. Licznie zebrani mieszkańcy miasta wysłuchali koncertu pt. „Ave Maria – od średniowiecza do współczesności” prowadzonego przez trzech dyrygentów: Marcina Jaczewskiego, Tomasza Giłkę i Szymona Cieślara.
Kolejnym wydarzeniem była wystawa fotogramów poświęconych śp. kard. nom. Ignacemu Jeżowi, pierwszemu biskupowi naszej diecezji. Została ona otwarta w Muzeum Regionalnym w przededniu piątej rocznicy śmierci Księdza Biskupa. Ekspozycję kilkudziesięciu zdjęć przygotował Jerzy Walczak, członek „Civitas Christiana” ze Słupska, publicysta katolicki związany z tygodnikiem „Niedziela”. Jerzy Walczak z aparatem towarzyszył Księdzu Biskupowi przez kilkadziesiąt lat, uwieczniając ważne wydarzenia dla Kościoła diecezjalnego. Przeprowadzone przez niego wywiady z Księdzem Biskupem zostały zebrane i wydane w książce pt. „Biskup uśmiechu”.
Uczestnicy spotkania oprócz wypowiedzi autora, mieli okazję wysłuchać ciekawych wspomnień ks. Andrzeja Choroby, który przez kilka lat pełnił funkcję kapelana biskupa Ignacego Jeża, a dziś jest proboszczem w parafii w Zakrzewie i choć ta od ośmiu lat należy do diecezji bydgoskiej, to nadal utrzymuje więzi ze swoją pierwszą diecezją. 16 października w parafii pw. św. Rozalii została odprawiona Msza św. w intencji śp. bpa Ignacego Jeża Po Eucharystii zebrani zwiedzili parafialne muzeum, które zostało uroczyście otwarte miesiąc wcześniej. Kolejnego dnia mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w konferencji poświęconej 40- leciu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Główny rys historyczny diecezji przedstawił ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki, natomiast historię dekanatu przybliżył ks. dr Andrzej Targosz. Kolejne wykłady wygłosili dr Leszek Laskowski członek „Civitas Christiana” z Koszalina i Paweł Majewicz, dyrektora Oddziału Civitas Christiana w Szczecinie. Wykładowcy przybliżyli dwóch kapłanów ks. kanonika Bernarda Mielcarzewicza i o. Piotra Mielczarka, którzy od pierwszych dni nowo powstałej diecezji pracowali w Kurii Biskupiej.
Przypomniano również śp. biskupa Czesława Domina, który mimo tego, że tylko przez cztery lata posługiwał Kościołowi diecezjalnemu, to jednak pozostał w sercach wiernych jako wyjątkowy duszpasterz. W jego intencji mieszkańcy modlili się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Krzysztofa, a po liturgii wysłuchali koncertu Koszalińskiego Chóru „Cantato Deo”. Obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyła uroczysta liturgia Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz koncert zespołów wokalno-instrumentalnych „Nero” i „Tonacja”.
Obecność biskupa Edwarda Dajczaka przydała uroczystości wyjątkowego charakteru. Ksiądz Biskup w ciepłych słowach podziękował młodym wykonawcom i podkreślił, że dzięki ich świadectwu jest przekonany o tym, że katolicki Kościół jest przepełniony radością. Dni Kultury Chrześcijańskiej mogły odbyć się tylko dzięki włączeniu się do naszej inicjatywy szczecineckich parafii, Akcji Katolickiej, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, Muzeum Regionalnego oraz Szczecineckiego Towarzystwa Muzycznego.
Całość programu mogła zostać zrealizowana dzięki wsparciu sponsorów, a głównie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwu Szczecinek. Szczególne podziękowania za ogromną pracę kierujemy do Marii Pietras, prezesa Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. NNMP oraz licznych członków naszego Oddziału w Szczecinku.
Krystyna Czajka-Opanowicz