POGÓRZE
Warsztaty Śpiewu Liturgicznego (06–08.03)
Warsztaty przeznaczone są dla członków chórów, scholi, a także wszystkich zainteresowanych śpiewem liturgicznym. Podczas spotkania, oprócz prób śpiewu i zajęć z emisji głosu, przewidziane są także wykłady, które poprowadzą ks. dr Wiesław Hudek oraz dominikanin o. Dawid Kusz.
BARDO ŚLĄSKIE
Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne „Per Crucem ad Lucem” (05–08.03)
Tematem trzeciej edycji warsztatów będzie „Triduum Paschalne (Wielki Piątek i Liturgia Słowa Wigilii Paschalnej) i psalmy”. Spotkanie ma wspomóc rozwój muzyki towarzyszącej liturgii. Poprzez ćwiczenia emisyjne i poznawanie nowego repertuaru, a także nowych aranżacji znanych pieśni, uczestnicy mają możliwość wzbogacenia swojego doświadczenia w zakresie śpiewu.
KATOWICE
Przegląd Filmów o Tematyce Kobiecej „Feminostrada” (04–08.03)
Ideą przeglądu jest prezentacja i promocja niekomercyjnej kultury filmowej na najwyższym poziomie, traktującej o sytuacji społecznej kobiet na całym świecie. Poruszone zostaną kwestie dotyczące kobiet w różnych kontekstach społecznych i historycznych. Zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne i fabularne, mainstreamowe i niezależne. W tym roku jednym z głównych tematów FEMINOstrady będzie sytuacja kobiet w Indiach.
* * *
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” (08–14 .03)
W konkursie festiwalowym prezentują swój dorobek młodzi twórcy – reżyserzy debiutujący nie dawniej niż 15 lat temu. Założeniem festiwalu jest również prezentacja twórczości mistrzów (niebiorących udziału w konkursie), stwarzająca możliwość wymiany myśli i doświadczeń młodych reżyserów i reżyserów mistrzów polskiej sceny teatralnej.
ŁÓDŹ
„Yapa” – Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej (13 –15.03)
P i e r w s z a edycja odbyła się w 1974 roku pod nazwą „Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej – Łódź 1974”. Zarówno wykonawcy, jak i widzowie przeglądu często spotykali się na turystycznych szlakach i razem śpiewali piosenki znane im z Yapy. Z czasem do tych utworów zaczęto zaliczać piosenki o charakterze poezji śpiewanej takich wykonawców, jak Elżbieta Adamiak czy Iwona Piastowska. Na Yapie swoje pierwsze kroki na scenie stawiali tacy wykonawcy, jak Stare Dobre Małżeństwo, Nijak, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie.
TERESIN
Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niesfornych „Galimatias” (13 –14 .03)
S p o t k a n i a odbywają się od 2002 roku i łączą wszystkie teatry, zarówno te, które mają na swoim koncie szereg nagród, jak i tych początkujących. Zapraszane są teatry słowa, tańca, musicale, kabarety, teatry uliczne, teatry stare i młode, śmieszne i poważne. Podczas festiwalu środowisko offowych zespołów teatralnych integruje się, inspiruje nawzajem, rozśmiesza i intryguje.
WROCŁAW
Przegląd Piosenki Aktorskiej (20–29.03)
Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu należy do najstarszych i najbardziej liczących się festiwali aktorskich w Polsce. Do konkursu na najlepszą interpretację piosenki startują głównie młodzi aktorzy i studenci szkół aktorskich, dla których festiwal jest doskonałą okazją zaprezentowania się przed ogromną publicznością, również telewizyjną. W ramach przeglądu odbywają się także recitale wybitnych aktorów z kraju i zagranicy oraz wieczory kabaretowe i przedstawienia muzyczne.
GDYNIA
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (20–22.03)
Prawie 60 prelegentów, ponad 50 godzin programu, wielka sala mieszcząca 1500 osób i seminaria dla doświadczonych podróżników – tak w skrócie zapowiada się dziesiąta, jubileuszowa edycja Kolosów. Tradycyjnie połączona z Ogólnopolskimi Spotkaniami Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, z bezpłatnym wstępem. Rocznicowy charakter wydarzenia to okazja, by przypomnieć osiągnięcia i prelekcje, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów.
WARSZAWA
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (29.03–10.04)
Jubileuszowy festiwal odbędzie się pod hasłem „Beethoven: Dziedzictwo i rezonans”. Przyniesie ponad 30 koncertów wykonywanych przez prawie 2000 artystów. Program obejmuje wieczory symfoniczne, koncerty kameralne i recitale z najsłynniejszymi światowymi chórami i orkiestrami, legendarnymi dyrygentami i uznanymi solistami. Oprócz głównych koncertów zaplanowano towarzyszące wydarzenia w Krakowie, Gdańsku, Łodzi oraz we Wrocławiu.
oprac. Eliza Lewczuk
Artykuł ukazał się w numerze 03/2009.