Z kulturą przez Polskę

2013/01/19

KRAKÓW

Festiwal Misteria Paschalia (06–13 .04)

Ideą festiwalu jest prezentacja muzyki związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocą. Uzupełnienie stanowi recital mistrzowski prezentujący twórczość najwybitniejszego przedstawiciela muzyki kościoła protestanckiego Jana Sebastiana Bacha. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentują się m.in.: Maria Grazia Schiavo, Sonia Prina, Christian Senn, Arte dei Suonatori pod batutą Antonia Florio, Roberto Invernizzi, Marina de Liso, Ian Bostrige, Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego oraz Pierre Hantai. Jak co roku w Wielką Sobotę zostanie zaprezentowane Misterium Męki Pańskiej, przedstawienie muzyczno-teatralne nawiązujące do średniowiecznych tradycji.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny (20–26.04)

Krakowskie Reminiscencje Teatralne są organizowane od 1975 roku. Organizatorzy ciągle poszukują tego, co nowe, intrygujące i oryginalne, poprzez formułowanie tematów tak, by nie stanowiły specjalnego ograniczenia, lecz dawały możliwość konfrontowania ze sobą bardzo różnych wypowiedzi artystycznych. W efekcie pozornie odległe od siebie teatralne przedstawienia, umieszczone w nowym, określonym kontekście, nabierają zaskakujących znaczeń.

*

BIAŁYSTOK

Podlaski Festiwal Wielkanocny (13 –19.04)

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane pieśni wielkanocne oraz kompozycje o tematyce Zmartwychwstania Pańskiego. Organizatorzy chcą propagować muzykę chóralną, zespołową i solową, a także podtrzymywać chrześcijańskie tradycje obrzędowe. Spotkanie jest również wzajemną wymianą dokonań i doświadczeń między uczestnikami Festiwalu.

NOWY SĄCZ

Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (17 .04–03.05)

Od b y w a j ą c y się co dwa lata festiwal i konkurs w tym roku będzie organizowany pod hasłem „Sztuka Wokalna Europy Środkowej”. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej imienia wielkiej polskiej śpiewaczki to od wielu lat jeden z bardziej prestiżowych konkursów wokalnych dzisiejszej Europy. Bierze w nim udział około stu młodych śpiewaków, dyplomantów i studentów uczelni muzycznych całego świata. Ideą festiwalu jest propagowanie wartościowej muzyki różnych stylów i gatunków poprzez rozwój młodych artystów, kształtowanie ich muzycznych i artystycznych upodobań, a także poszukiwanie własnej osobowości twórczej oraz promowanie talentów.

*

POZNAŃ

Festiwal Hoffmannowski. Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy (18 –30.04)

Ernest Teodor Amadeusz Hoffmann, poeta, kompozytor i malarz, niemiecki romantyk, mieszkający i tworzący w Polsce. Ideą festiwalu jest nie tylko ratowanie od zapomnienia utworów tego artysty, ale również konfrontowanie dorobku polskiej sztuki operowej z osiągnięciami teatrów niemieckich, oraz promowanie polskiego repertuaru operowego i baletowego do prezentacji w teatrach niemieckich i licznych festiwalach operowych w Niemczech.

*

CHORZÓW

Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych (18 –26.04)

To już piąta edycja festiwalu, w którym zaprezentują się zespoły artystyczne oraz twórcy indywidualni w zakresie plastyki, muzyki, tańca i teatru. Festiwal ma na celu spełnienie potrzeb a r t y s t y c z ny c h osób niepełnosprawnych, pokazanie ich talentów, codziennej wytężonej pracy twórczej i braku możliwości zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców.

*

BIELSKO-BIAŁA

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” (20–23.04)

Pierwotne założenie festiwalu nie zmienia się od dziesięciu lat. „Sacrum in Musica” jest nie tylko świętem muzyki, ale także okazją do spotkania twórców muzyki sakralnej różnych religii i kultur. Jest to ważny aspekt ekumeniczny, który towarzyszy koncertom. Tegorocznemu festiwalowi będą towarzyszyć również dwie wystawy. Ich wspólnym motywem jest poszukiwanie plastycznego wyrazu dla treści, jakie niesie ze sobą Pismo Święte.

*

WARSZAWA

Warsztaty liturgiczno-muzyczne w Warszawie (24–26.04)

„Jak Cię wyśpiewać, Tajemnico…?” to hasło tegorocznych warsztatów liturgiczno- muzycznych. W ramach warsztatów prowadzone będą zajęcia z emisji głosu, śpiewu jedno- i wielogłosowego, dykcji, ćwiczenia w ramach sekcji instrumentalnej oraz wykłady dotyczące norm i kryteriów doboru repertuaru muzycznego podczas celebracji liturgicznych. Warsztaty poprowadzą Piotr Pałka i Hubert Kowalski.

Artykuł ukazał się w numerze 04/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej