Z kulturą przez Polskę

2013/01/19

CZĘSTOCHOWA

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (01–06.05)

Ideą festiwalu jest zbliżenie do siebie kultur i religii poprzez prezentację muzyki różnych wyznań, od koncertów muzyki chóralnej do dużych form kantatowooratoryjnych. Podczas kolejnych edycji można było usłyszeć muzykę katolicką, prawosławną,a protestancką, żydowską, buddyjską, andyjską i mahometańską. Festiwal otwarty jest również na współczesną muzykę ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Jak co roku zaplanowano także seminaria naukowe, podejmujące coraz to nowe zagadnienia problematyki „Sacrum w muzyce”.

TARNÓW

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej (02–17.05)

Z a ł o ż e n i e m festiwalu jest prezentacja utworów kameralnych i symfonicznych, które zapomniane przeleżały w rękopisach dziesiątki, a czasem setki lat. Utwory takie odnajdywane są w księgozbiorach pałaców, klasztorów lub muzeach. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki.

TORUŃ

Studencki Festiwal Praw Człowieka w Sztuce (06–07.05)

Najróżniejsze dziedziny artystycznego świata mówią jednym głosem. Głosem wolności i praw człowieka. Celem festiwalu jest zainteresowanie i pogłębienie wiedzy na temat poszanowania praw człowieka, a także przełamanie bierności i nakłonienie do aktywnego działania wszystkich tych, którym idea praw człowieka nie jest obca. Przewidziane są konferencje, warsztaty, wystawy, występy artystyczne.

ŁÓDŹ

Międzynarodowy Festiwal Fotografii „Fotofestiwal” (07–31.05)

Kilkadziesiąt wystaw, warsztaty, wykłady, przeglądy, portfolio, pokazy slajdów, koncerty i niezwykła atmosfera gromadzą co roku twórców i publiczność z całego świata. Główny festiwalowy weekend, kiedy zaplanowane są najciekawsze wydarzenia, to 7–10 maja, ale wystawy można oglądać do 31 maja. Tematem przewodnim jest humor, absurd i ironia. Główna wystawa „Atak łaskotek” to próba obnażenia wszystkiego, co jest wyłącznie na serio.

GDYNIA

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „R@Port” (11 –17.05)

Festiwal jest próbą uchwycenia obserwowanych w ostatniej dekadzie przemian w teatrze europejskim. Obejmują one nie tylko język teatru, ale przede wszystkim formułują na nowo jego funkcję i miejsce w społeczeństwie. Projekt festiwalu wyrasta z wiary, że teatr ciągle jest medium, które pozwala naprawiać społeczeństwo i przedstawiać mu jego własny obraz. Nazwa festiwalu przypisuje teatrowi funkcję składania „raportu z rzeczywistości”.

WROCŁAW

Ethno Jazz Festiwal (14.05)

Wrocław będzie gościć męski sekstet Take 6. Ich muzykę określa się jako „chrześcijański pop-soul-jazz”. Take 6 to doskonałe głosy i niezwykłe aranżacje. Wokaliści doskonale radzą sobie bez instrumentów. Liczbą nagród i wyróżnień, które zebrali, mogliby obdzielić przynajmniej kilka zespołów.

* * *

Maj z Muzyką Dawną (15 –25.05)

W zabytkowych wnętrzach Wrocławia (między innymi Ratusz, Muzeum Architektury, Oratorium Marianum) zostanie zaprezentowana muzyka średniowiecza, renesansu i baroku. Artyści zagrają na instrumentach wzorowanych na tych z epoki i z wykorzystaniem dawnych technik wykonawczych.

SOPOT

Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat (20–24.05)

W festiwalu biorą udział chóry z całego świata, którym przyznawane są nagrody w różnorodnych kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, ludowa, gospel, jazz i spirituals. Mundus Cantat stwarza znakomitą okazję do porównania światowych tradycji wokalnych, poznania pieśni z różnych, często dla nas egzotycznych, regionów.

WASILKÓW

Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych (30–31.05)

Festiwal propaguje idee twórczości osób niepełnosprawnych, pokazuje szerszej publiczności możliwości osób niepełnosprawnych. Jest to także promocja talentów, wszelkich form artystycznych, jako formy terapii przez sztukę, oraz popularyzacja pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Oprac. Eliza Lewczuk

Artykuł ukazał się w numerze 05/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej