PLISZCZYN
XVI Sercańskie Dni Młodych (22–27.06)
To wyjątkowe spotkanie młodzieży. W tym roku podjęty zostanie temat ciszy, cichości, łagodności, pokory, ale też wielkości, ufności Bogu, a w końcu posiadania i bogactwa bycia sobą. Sercańskie Dni Młodych to warsztaty taneczne, psychologiczne, plastyczne, koncerty, zabawa, sportowe rozgrywki.
WARSZAWA
Festiwal Mozartowski (15 .06–26.07)
Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej jest jedyną na świecie prezentacją wszystkich dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta w oryginalnych wersjach językowych, połączoną z wykonaniem wybranych dzieł muzyki oratoryjnej, symfonicznej i kameralnej. Do stolicy Polski przybywają liczni widzowie z kraju, a także z Europy
* * *
Międzynarodowy Festiwal „Sztuka ulicy” (29–30.06)
Festiwalowe wydarzenia odbywają się w ponad 20 najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejscach Warszawy. Na kilka dni Warszawa staje się miejscem, gdzie koncentruje się życie współczesnego społeczeństwa, a kultura prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea.
POZNAŃ
Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitat Cantat” (17–21.06)
Festiwalowe koncerty mają na celu ukazanie różnorodności zespołów studenckich, bogactwa kultury muzycznej reprezentowanych krajów. Istotnym elementem jest próba przybliżenia muzyki polskiej uczestnikom zagranicznym. Co roku kilkuset chórzystów przygotowuje wykonanie dzieła polskiego współcześnie żyjącego twórcy. Kulminacją imprezy jest Koncert Finałowy, podczas którego ma miejsce wykonanie utworu finałowego przez „chór chórów” (ok. 500 osób) z towarzystwem Orkiestry Symfonicznej.
* * *
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – Animator (06–11 .07)
Cechą wyróżniającą ten festiwal jest położenie nacisku na związki animacji z muzyką. Animowane filmy muzyczne od lat stanowią bowiem poznańską specjalność. Oprócz konkursu otwartego będą się odbywać liczne imprezy towarzyszące: retrospektywy, przeglądy tematyczne, koncerty, projekcje filmów z muzyką na żywo, bezpłatne projekcje plenerowe, spotkania panelowe, warsztaty animacyjne i wiele innych atrakcji.
KAMIEŃ POMORSKI
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (19.06–28.08)
Na festiwal składa się 15 koncertów odbywających się w kamieńskiej katedrze w każdy piątek o godz. 19.00. Wystąpią światowej sławy organiści, a w części kameralnej – chóry, zespoły kameralne, orkiestry symfoniczne, soliści wokaliści.
KOSZALIN
Światowy Festiwal Chórów Polonijnych (07–25.07)
Charakter festiwalu jest edukacyjnoprzeglądowy. Przewidywany jest udział około 14 chórów, w tym z USA, Belgii, Francji i Niemiec. Oprócz koncertów odbędą się również polonijne warsztaty edukacyjno- artystyczne dla dzieci i młodzieży.
ZIELONA GÓRA
Lato Muz Wszelakich (10.07–30.08)
Przez dwa miesiące ponad 300 artystów będzie się prezentować publiczności. Koncerty, spektakle, kabaretony, recitale oraz wiele innych imprez z pewnością umilą czas mieszkańcom i wszystkim gościom, którzy zechcą przybyć do Winnego Grodu. Festiwal odbędzie się na zielonogórskim deptaku.
GDAŃSK
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (16 –20.07)
Jedyny w Polsce plenerowy festiwal teatrów z całego świata w zabytkowej scenerii gdańskich zaułków. Małe scenki kuglarskie i monumentalne pełne ekspresji widowiska, mimowie, szczudlarze i tancerze, opowieści z całego świata to bogaty pejzaż gdańskiego święta teatru ulicy. Repertuar FETY obejmuje wiele atrakcyjnych spektakli, które gościły już na znanych światowych ulicach.
GLINOJECK
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów (17–18.07)
Festiwal prezentuje kulturę, muzykę, taniec, a także język społeczności romskiej. Festiwal Romów przyciąga tłumy miłośników folkloru, tańca i muzyki romskiej, a także samych Romów, którzy zjeżdżają do Ciechocinka nawet z najodleglejszych zakątków świata, by podtrzymać i kultywować swoją ciekawą tradycję i piękną kulturę.
WROCŁAW
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty” (23.07–02.08)
Era Nowe Horyzonty to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie.
Oprac. Eliza Lewczuk
Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2009.