Stawiać pomniki czy budować szkoły i organizacje propagujące nauczanie Jana Pawła II? Na szczęście Polacy zajęli się i jednym, i drugim.
Największego z rodu Słowian podziwia cały kraj, dlatego na jego cześć wystawiono już ponad 500 monumentów. Te dzieła będą przypominać kolejnym pokoleniom o pontyfikacie wielkiego Polaka. Pomniki jednak nie mówią, jak zatem sprawić, by Polacy zapamiętali o Janie Pawle II coś więcej niż tylko kremówki?
Tysiące dzieci
W Polsce istnieje ponad 1200 instytucji edukacyjnych im. Jana Pawła II. Jeszcze za życia Ojca Świętego, w 1998 r., gdy szkół było mniej, rozpoczęła się ich współpraca i integracja. W wyniku ciężkiej pracy wielu osób: rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów, przy wsparciu duchowieństwa, narodziła się Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II.
Jak informują twórcy tej inicjatywy: „Nasze rodzinne współdziałanie jest wynikiem potrzeby ciągłego odnajdywania się i działania we wspólnocie, która daje nam możliwość wspólnego pogłębiania naszej wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz z racji ogólnopolskiego charakteru umożliwia poznawanie pełnego kolorytu naszych regionalnych kultur”.
Hanka Gałązka, członek Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, zapewnia, że organizacja poszerza swoją działalność poza granice Polski. Już teraz współpracuje z dwunastoma szkołami. Pełna informacja o tej wielotysięcznej rodzinie ukaże się w publikacji przygotowywanej z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Dzień Papieski
Co roku (od 2001 r.), zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października) na ulicach wielu polskich miast pojawiają się młodzi ludzie ubrani w żółte koszulki lub z żółtymi chustami. Mają zaplombowane puszki. To wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w ten sposób pozyskuje środki na stypendia dla dzieci i młodzieży z ubogich rejonów naszego kraju.
Fundacja organizuje także wiele innych wydarzeń z okazji rocznicy wyboru papieża Polaka, m.in.: Koncert Dnia Papieskiego oraz Nagrody TOTUS. Te ostatnie mają na celu wyróżnienie osób i organizacji, „których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślania wartości wpisanych w człowieka, będących istotną treścią nauczania Jana Pawła II”.
„Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – to słowa z homilii Ojca św. Jana Pawła II wygłoszonej w czasie Mszy św. uroczyście rozpoczynającej pontyfikat (22 X 1978). Do tego wezwania nawiązuje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” powstałe w Krakowie, tuż obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Centrum to „duchowy kościół bł. Jana Pawła II, wotum dziękczynne narodu polskiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska była Osoba i dzieło Jana Pawła II bez względu na ich narodowość i wyznanie”. Na terenie Centrum powstaje Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II. Co jeszcze bardziej wymowne, są to tereny dawnych zakładów Solvay – w pobliżu granicy Borku Fałęckiego i Łagiewnik – w których Karol Wojtyła pracował fizycznie w czasie okupacji niemieckiej.
Centrum Myśli Jana Pawła II zostało powołane decyzją prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w 2005 r., a działalność rozpoczęło w kwietniu 2006 r. jako samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, więcej w wywiadzie z dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II.
Instytut Papieża Jana Pawła II to z kolei owoc porozumienia zawartego pomiędzy Józefem kard. Glempem, ordynariuszem archidiecezji warszawskiej, a Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego. Instytut jest samorządową instytucją kultury, która gromadzi pamiątki związane z Janem Pawłem II oraz prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną. Działając od 2006 r., stara się w odpowiedni sposób promować osobę i nauczanie Jana Pawła II.
Muzeum
Już na 2015 r. planowane jest otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Będzie ono umiejscowione wokół kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Obaj wielcy Polacy zostaną ukazani jako wierni słudzy Kościoła i ojczyzny, a ramy czasowe ekspozycji obejmą lata 1901 (narodziny Stefana Wyszyńskiego) – 2005 (śmierć Jana Pawła II).
Popeland
Jeszcze za życia Jana Pawła II w zagranicznych mediach pisało się o Polsce jako kraju papieża. Zamiast angielskiego Poland używano Popeland. Mnogość inicjatyw i tysiące ludzi, którzy pogłębiają swoją wiedzę o Janie Pawle II, a dzięki temu o Bogu i Kościele, daje nadzieję, że już niedługo w Polsce urzeczywistni się wizja kraju prawdziwie chrześcijańskiego. Obyśmy tylko nie musieli czekać zbyt długo.
Karol Wyszyński/kw