Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski (WIDEO)

2016/04/14

– Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas mszy św. odprawianej 14 kwietnia 2016 r. w gnieźnieńskiej katedrze z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na wyjątkowość rocznicy Chrztu Polski i jej podniosłość w dziejach narodu, który poprzez ten akt zyskał również swoją państwowość. – Ten Chrzest, początek w rzeczywistości naszej polskiej historii, miał dwa wymiary: duchowy, niezwykły, bo przyniósł tutaj nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj – powiedział prezydent i zwrócił uwagę na drugi wymiar, w którym chrzest dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa – Przyniósł coś zupełnie nowego, ale przyniósł taką nowoczesność, która ma charakter trwały, która ma charakter uniwersalny. Te dwa elementy: duchowy i państwowy zaplotły się i trwają. (…) Polska, nawet jeśli znikała z mapy, to wracała. Wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest – zaznaczył Andrzej Duda.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050. rocznica Chrztu Polski #Chrzest Polski 966 #Gniezno Andrzej Duda #Katedra gnieźnieńska #prezydent Andrzej Duda #Przemówienie prezydenta chrzest Polski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej