Droga do świętości każdemu stoi otworem

2013/01/18

Koncerty pieśni religijnych, wieczory poezji, widowiska teatralne, spotkanie dyskusyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i festyn rodzinny. Wszystko to wydarzyło się 5– 2 października i przeniknięte było myślą św. Maksymiliana, patrona Zduńskiej Woli, jego rodzinnego miasta.

Obchody otworzyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza prałata Józefa Nocnego, wikariusza biskupiego diecezji włocławskiej, z oprawą muzyczną chóru Harfa ze Zduńskiej Woli. W ramach inauguracji obchodów 5 października odbył się koncert Antoniny Krzysztoń. Kolejne dni wypełniły występy teatralne, m.in. salezjańskiego Teatru Bez Nazwy z Łodzi i grupy „Taki Sobie Teatr” ze Zduńskiej Woli. Prezentowały one spektakle ewangelizacyjne, którymi zdobyły sobie wysokie oceny, podczas II Wojewódzkiego Festiwalu Chrześcijańskich Form Teatralnych w Łodzi (2008) i Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich (2008). Zduńskowolanie mieli także okazję wysłuchać klasycznych utworów znakomitych twórców, w tym Ludwika van Beethovena oraz pieśni religijnych, podczas koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli.

W programie znalazło się także czuwanie w duchu Wspólnoty z Taizé, w namiocie, w miejscu, gdzie niebawem rozpocznie się budowa nowej świątyni pw. św. Pawła Apostoła.

Organizatorzy zadbali także o młodych, zapraszając ich do dyskusji na temat współczesnych zagrożeń kultury chrześcijańskiej. Refleksję wsparł ks. dr Stanisław Skobel, wykładowca akademicki i rektor Instytutu Teologicznego UKSW w Łodzi. Wśród dzisiejszych zagrożeń kultury ks. Skobel wskazał na pierwszym miejscu jej komercjalizację. Mówiono między innymi o tym, że banalna treść, podana w atrakcyjnej formie, robi wrażenie na odbiorcach. Spłyca umysł, nie wymagając od nas głębszej refleksji, służy prawie wyłącznie rozrywce. Krzepiące jest, że młodzi chętnie uczestniczyli w dyskusji na temat kształtu kultury, w której żyjemy. Zdają sobie oni sprawę z wpływu różnych kultur na naszą codzienność, ale także naszej codzienności na kulturę.

Zduńskowolanie mieli także okazję, żeby wysłuchać poezję ks. Marka Chrzanowskiego, który w parafii pw. św. Antoniego zaprezentował swój najnowszy tomik, zatytułowany „Diamenty i łzy”. Jego wiersze przenoszą zabieganego człowieka na łono natury, by tam „dotknął kory drzewa”, podziwiał „ciepłe słoneczniki”, „zrozumiał płaczące wierzby i łzami deszczu prosił o Miłość”. Oprawę muzyczną przygotował zespół Deo z Kalisza.

Na półmetku Dni Zduńską Wolę odwiedził biskup Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów ze Zduńskiej Woli. Podczas uroczystej liturgii dokonał poświęcenia nowych bocznych ołtarzy Matki Bożej i Miłosierdzia Bożego, w parafii pw. św. Maksymiliana.

W słowie pasterskim ksiądz biskup wyraził radość z faktu, że Dni Maksymilianowe przybierają taką bogatą formę i na stałe wpisały się w życie miasta i powiatu. Posiadanie tak znakomitego patrona jest szczególnym wezwaniem dla jej mieszkańców do apostolstwa w swoich środowiskach. W Mszy św. uczestniczyli m.in. Wojciech Rychlik, starosta powiatu zduńskowolskiego, Sławomir Józefiak, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Jarosław Gabara, dyrektor Oddziału Okręgowego w Łodzi. Oprawę muzyczną zapewniły chór parafialny i schola młodzieżowa.

W programie Dni znalazł się także festyn rodzinny z biegami im. św. Maksymiliana, turniejem szachowym pod nazwą „Święty Maksymilian też grał w szachy…”, loterią fantową, pokazem umiejętności psów policyjnych. Najmłodsi mieli możliwość jazdy radiowozem. W parafii św. Maksymiliana odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu Omega i grupy teatralnej Impuls z Łodzi kończący imprezy kulturalne.

Zakończenie XIII edycji Dni Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli zbiegło się z obchodzonym 12 października VIII Ogólnopolskim Dniem Papieskim. Mszę św. zamykającą obchody sprawował ksiądz prałat Ryszard Kucharski, proboszcz zduńskowolskiej parafii pw. św. Maksymiliana. Młodzi, zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, prezentowali wiersze Karola Wojtyły oraz pieśni ukochane przez Jana Pawła II. Wszystko zakończyło się aktem zawierzenia Matce Bożej, we wspólnym Apelu Jasnogórskim.

Tegoroczne Dni Maksymilianowe były udaną próbą integracji społeczności Zduńskiej Woli i okolic wokół postaci i dzieła św. Maksymiliana, a zarazem imprezą o charakterze katolickim. Należy podkreślić wsparcie organizacyjne, rzeczowe i finansowe ludzi oraz instytucji, mediów, którym bliska jest idea nowej ewangelizacji, której symbolicznymi postaciami przenikającymi program Dni byli św. Maksymilian Kolbe i Jan Paweł II. Pomysłodawcą i głównym realizatorem programu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Marcin Kluczyński

Artykuł ukazał się w numerze 11/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej