Kardynał Kazimierz Nycz otrzymał Złotą Odznakę Honorową “Civitas Christiana”

2017/12/19
igp1291.jpg

Najwyższe odznaczenie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” odebrał 19 grudnia w Warszawie kard. Kazimierz Nycz z rąk przewodniczącego organizacji Tomasza Nakielskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnienia miała miejsce podczas spotkania bożonarodzeniowego “Civitas Christiana” i firmy Grupa Inco S.A. w warszawskim Hotelu Mercury.

Wagę posługi biskupiej, arcybiskupiej oraz kardynalskiej kard. Kazimierza Nycza dla Kościoła w Polsce, a także życzliwość wobec Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” podkreślał przewodniczący Tomasz Nakielski. – Dodał nam otuchy, zachęcił do zmian formacyjnych, zachęcił byśmy jeszcze bardziej włączyli się i zechcieli wziąć na siebie odpowiedzialność za misję Kościoła. Tę odpowiedzialność, która przynależy osobom świeckim – mówił T. Nakielski wręczając na ręce kard. Kazimierza Nycza Złotą Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

Odbierający odznaczenie kard. Nycz wyraził zadowolenie z obecnego wymiaru Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, które w tym roku raduje się jubileuszem 20-lecia nadania przez Kościół statusu organizacji katolickiej, zaś jako drogę swojego posłannictwa w Kościele obrało posługę formacyjno-edukacyjną w zakresie katolickiej nauki społecznej. – Cieszę się z tego, że jesteście samodzielni i potrafiliście przeprowadzić Stowarzyszenie “Civitas Christiana” przez wszystkie lata przemian i stanąć na własnych nogach ku przyszłości – powiedział kard. Nycz.

Jak zauważył hierarcha, działalność Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, które jest jednocześnie właścicielem podmiotu gospodarczego Grupa Inco S.A., stanowi udaną próbę pokazania, że “można prowadzić dzieła – także w postaci przedsiębiorczości – które mają swoje nachylenie ku człowiekowi”.

Kardynał Nycz wskazał także na istotę obecności ludzi świeckich w dziele misyjnym Kościoła. Metropolita warszawski podkreślił, że świeccy nie zastępują duchownych, nie wyręczają ich, lecz wypełniają przynależne swemu stanowi zadania w środowiskach, do których kapłani nie są w stanie docierać z Dobrą Nowiną. – Świeccy w Kościele nie są przedłużeniem rąk duchownych. Każdy z nas jest na swój sposób, na miarę swojego powołania, przedłużeniem rąk Chrystusa, który nas wszystkich posyła – mówił kard. Nycz. Odnosząc się do obecności nowo mianowanego kościelnego asystenta krajowego organizacji ks. dr. Dariusza Wojteckiego z Białegostoku, kardynał Nycz zaznaczył: “obecność księdza w stowarzyszeniu z mianowania Konferencji Episkopatu Polski nie jest wyrazem chęci kontroli, ale wyrazem służby Kościoła hierarchicznego wobec dzieł, które podejmujecie jako świeccy”.

Przewodniczący Tomasz Nakielski życzył, zarówno osobom zrzeszonym i zatrudnionym w “Civitas Christiana” jak i pracownikom firmy Grupa Inco S.A., satysfakcji z bycia razem dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Na zdjęciu (od prawej): kard. K. Nycz, T. Nakielski, ks. D. Wojtecki, S. Józefiak – prezes Zarządu Grupa Inco S.A.

Wręczenie odznaczenia dla kard. Kazimierza Nycza miało miejsce w atmosferze spotkania opłatkowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” i firmy Grupa Inco S.A. Relacje tych obu podmiotów wyjaśniał przewodniczący Tomasz Nakielski, który zaznaczył, że nie jest to tylko związek formalny na płaszczyźnie właściciel – przedsiębiorstwo, ale wzajemne poczucie odpowiedzialności. Przewodniczący życzył, zarówno osobom zrzeszonym i zatrudnionym w “Civitas Christiana” jak i pracownikom firmy Grupa Inco S.A., satysfakcji z bycia razem dla dobra Kościoła i Ojczyzny. – By osoby pracujące w Spółce miały satysfakcję, że nie tylko wypracowują zysk, ale poprzez Stowarzyszenie mogą służyć Ojczyźnie i Kościołowi (…) By ludzie Stowarzyszenia byli odpowiedzialni i mieli tę satysfakcję, że są odpowiedzialni za bardzo ważny podmiot na arenie gospodarczej Polski – mówił Tomasz Nakielski – podmiot z polskim kapitałem, który w swoich działaniach kieruje się zasadami katolickiej nauki społecznej.

Dobrego przeżycia ostatnich dni Adwentu, by był czasem rzeczywistego przygotowania do radości świętowania Bożego Narodzenia, życzył zebranym kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha wskazał na ważność tego okresu w kalendarzu liturgicznym Kościoła. – Nie zabierajmy sobie Adwentu, ponieważ nie da się dobrze przeżyć Bożego Narodzenia, jeżeli nie przeżyje się właściwie Adwentu – przypomniał kardynał i zaapelował, by nie ulegać presji mediów i reklamy, które już po dniu zadusznym wprowadzają świąteczną narrację w kampaniach marketingowych. Adwent jest czasem refleksji i radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. – Śpiewajmy ciągle: Marana tha! Przyjdź, Panie! – zachęcał kardynał Nycz. – Tak przeżywajmy Adwent w swojej modlitwie, uczestnictwie w życiu Kościoła, rekolekcjach, byśmy ożywieni głęboką wiarą potrafili stanąć do stołu wigilijnego, ale nade wszystko do Stołu Pańskiego, do którego jesteśmy zapraszani w każdej Eucharystii – życzył kardynał Kazimierz Nycz wszystkim członkom Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, pracownikom Grupy Inco S.A. oraz ich bliskim na nadchodzące święta i błogosławiony Rok Pański 2018.

Marcin Kluczyński

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #kard. Kazimierz Nycz #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej