Polska potrzebuje ludzi sumienia | 36. Pielgrzymka “Civitas Christiana” na Jasną Górę (WIDEO)

2016/05/30

Dwa dni, 27-28 maja, spędzili na Jasnej Górze uczestnicy 36. Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’. – Ta pielgrzymka jest wyjątkowa ze względu na kontekst – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski. Wymienił dwa wydarzenia: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia  i 1050. rocznicę chrztu Polski. – Chciałbym, żebyście państwo potraktowali doroczną pielgrzymkę jako wielką adorację Pana Boga, Chrystusa, Ducha Świętego, Matki Bożej.  To znakomita okazja do adoracji. Niech ta adoracja zagości w naszym życiu i będzie naszym udziałem. Bo czas to miłość, a miłość to imię Pana Boga – wołał za Prymasem Tysiąclecia Tomasz Nakielski.

DSC02321Pielgrzymka wyruszyła spod pomnika patrona Stowarzyszenia – sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi przeszli przez Jasnogórską Bramę Miłosierdzia, modlili się w intencji rychłej beatyfikacji swego patrona. Mija 35 lat od śmierci tego wielkiego kapłana, patrioty i męża stanu. Pielgrzymi dziękowali za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Świadomi odpowiedzialności za Kościół Chrystusowy, za katolickie oblicze Polski trzeciego tysiąclecia i pełni ufności w orędownictwo Królowej Polski, jak co roku przybyli na Jasną Górę i dokonali nowego aktu zawierzenia. Na Jasnej Górze 3 maja 1966 r., 50 lat temu, Episkopat Polski pod przewodnictwem wielkiego prymasa, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał milenijnego aktu poddania Polski w macierzyńską niewolę miłości.

Trwa Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. – Jasna Góra jest tym miejscem, gdzie przekraczamy Bramę Miłosierdzia, by doświadczyć w sercu łaski i znaleźć drogę nawrócenia. Pierwszą Bramą Miłosierdzia w historii świata jest Jezus Chrystus. Przejście przez nią oznacza duchowe wstąpienie, mistyczne wejście w przebitą bramę Bożego serca po to, by się w sercu Boga odnaleźć jako człowiek i chrześcijanin przez Boga wybrany – mówił paulin o. Michał Legan, ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka misjonarzem miłosierdzia.

– Stanęliśmy z naszym patronem – ks. kard. Wyszyńskim, by wyznać naszą miłość do Jezusa i jego matki – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca oddziału częstochowskiego “Civitas Christiana”. – Razem z nim przychodzimy prosić: Maryjo, Matko Miłosierdzia, przemieniaj nasze serca i sumienia, byśmy się stawali w Twoich rękach godnym narzędziem w służbie dobra wspólnego, Kościoła i narodu.

Po Apelu jasnogórskim odbyła się procesja światła połączona z modlitwą różańcową o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W drugim dniu pielgrzymki, 28 maja modlitwy przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej prowadzili asystenci kościelni oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christana’’ z różnych stron Polski.

DSC_1978 A. Wojnar– Dziś Polska potrzebuje ludzi sumienia – powiedział bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP w czasie homilii wygłoszonej w jasnogórskiej bazylice do pielgrzymów Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Hierarcha mówił o pilnej potrzebie myślenia i działania w Ewangelii. – To się da. Wasz przewodnik ks. kard. Wyszyński uczył o sumieniu osoby ludzkiej, sumieniu rodziny, narodu ale także o sumieniu obywatelsko-politycznym, co było wtedy nowością. Odnowa narodu bierze się z odnowy moralnej. W społeczeństwie liberalnym nie jest to pewne i oczywiste. Ks. kard. Wyszyński zwracał też uwagę, że cesarz nie może zasiąść na ołtarzu.

Ksiądz biskup Krzysztof Zadarko zastanawiał się, jak być katolikiem i patriotą we współczesnej Polsce. Wskazał na ogromne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą zależność od opinii publicznej, od słupków poparcia. Człowiek nieudolny do sprawowania władzy ulega presji tłumu. Piłat ulegając tej zależności popełnił zbrodnię na Chrystusie. Sprawa Chrystusa została sprowadzona przez faryzeuszy do sporu prawnego. Teraz też nikt nie pyta o wartości, o moralność. – W ciemnych latach stalinizmu trzeba było wielkiej siły, by nie ulec opinii publicznej, oprzeć się ateizmowi, dyktaturze siły. Jezus nas zachęca do najzwyklejszej uczciwości. Ks. bp Krzysztof Zadarko mówił, że sondaże nie mogą zastąpić głosu sumienia.

Pielgrzymi zobaczyli też monodram ,,Czas to miłość’’ na podstawie Zapisków więziennych Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego w znakomitym wykonaniu Jerzego Króla – aktora Teatru K.

Anna Staniaszek

Relacja z wydarzenia w sierpniowo-wrześniowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”

fot. Marcin Kluczyński / Adam Wojnar

as/mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej