w bieżącym numerze Miesięcznika „Civitas Christiana”, w dziale „Z życia Stowarzyszenia” podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytania, które nurtują nas, Polaków, od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie. 1 września przypada 75. rocznica agresji niemieckiej, a 17 września rosyjskiej na Polskę. Tymczasem władze państwowe starają się za wszelką cenę uczynić rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. pretekstem do hucznego obchodzenia „25 lat wolności”. Wymienione trzy powody skłoniły nas do postawienia zasadniczego pytania: czy jesteśmy bezpieczni?
W kontekście bezpieczeństwa warto pamiętać o faktach. Ukraina była uczestnikiem elitarnego klubu mocarstw jądrowych. Zrzekła się swojego arsenału w zamian za bezwartościowe gwarancje nienaruszalności granic udzielone przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Rosję. Świat przeszedł nad tym faktem do porządku dziennego, jak we wrześniu 1939 r. nad agresją na Polskę. Dlatego warto ciągle przypominać słowa rzymskiej paremii: Si vis pacem, para bellum – chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Tak więc traktaty międzynarodowe w sytuacji realnego konfliktu mogą się okazać bezwartościowe, tym bardziej w dzisiejszym świecie, gdzie sojusznikami Polski są społeczeństwa liberalne, wyzute z wszelkich wyższych idei, nastawione na czysty hedonizm i konsumpcję dóbr. Nie dopuśćmy, by znów na łamach gazet świata zachodniego pojawiło się hasło „Nie chcemy ginąć za Gdańsk”. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo sami, dając zadość tym razem polskiemu przysłowiu: umiesz liczyć, licz na siebie.
Tradycyjnie w numerze znajduje się również wiele aktualnych informacji traktujących o wydarzeniach z życia Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wspólnoty Kościoła i Polski.
Szczególnie zachęcamy do przeczytania rozmowy z bp. Józefem Guzdkiem, który przybliża posługę Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zapraszam do lektury.
Tomasz Rzymkowski
Wersja PDF: Civitas-Christiana-sierpien-wrzesien-2014