E-wydanie Miesięcznika “Civitas Christiana” do pobrania

2016/01/31

Czas pędzi nieubłaganie, wszyscy chyba jeszcze mamy w pamięci nie tak dawne serdeczne spotkania z bliskimi w  Bożonarodzeniowej atmosferze, tymczasem zaraz wkraczamy w  okres wielkopostnej zadumy. Już 10 lutego przyjdzie nam wyciszyć się po karnawałowych szaleństwach, by przygotować ducha do przeżywania najpiękniejszej prawdy naszej wiary.

luty okladkaW lutowym wydaniu naszego miesięcznika zapraszamy Państwa do przeżycia tego okresu w kontekście trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Papież Franciszek, wprowadzając nas w ten czas, bardzo wyraźnie akcentuje uczynki miłosierdzia. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje je jako dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy (KKK 2447). Nie chodzi tu przecież o troskę względem najbliższych, która naturalnie płynie z miłości, lecz raczej o pochylenie się nad tymi, wobec których świat przechodzi obojętnie i z którymi nam samym jest często – z różnych powodów – nie do końca po drodze. – Grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić… Łatwo powiedzieć. Im dalej, tym trudniej – krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować… podróżnych w dom przyjąć… Widzimy, że grosz rzucony biedaczynie z tego, co i tak najczęściej nam zbywa, nie załatwia sprawy czynienia miłosierdzia. Poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko, bo mamy być miłosierni jak Ojciec – i to wezwanie stało się tematem wiodącym numeru.

Wraz z autorami tego wydania zapraszam do podjęcia wielkopostnych ćwiczeń i wewnętrznego przepracowania tematu miłosierdzia, w którym nie jesteśmy tylko beneficjentami Bożej miłości i przebaczenia, lecz które także winniśmy świadczyć wobec innych, przede wszystkim tam, gdzie z różnych powodów ta miłość jest trudna. Pragnę zwrócić także Państwa uwagę na nasz nowy cykl Bliżej liturgii, w którym z każdym numerem będziemy prowadzeni przez kolejne zagadnienia, by jeszcze świadomiej uczestniczyć i  pełniej czerpać z bogatej symboliki liturgii Kościoła.
Polecam również zainteresowanie działem Z życia Stowarzyszenia, gdzie staraliśmy się oddać to, czym w ostatnim czasie żyje „Civitas Christiana”. Wywiadem z przewodniczącym Tomaszem Nakielskim podsumowujemy ogólnopolską peregrynację relikwii św. Jana Pawła II, którą odczytujemy jako wielki dar w naszej wspólnocie.

Jak zawsze, życzę dobrej lektury i owocnych refleksji.

Marcin Kluczyński

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Alicja Dołowska #Bernarda Korycko #br. Tadeusz Ruciński #Działyńscy #Joanna Olbert #Joanna Szubstarska #kard. Wyszyński #Konstanty Czawaga #Krzysztof Sterkowiec #ks. Marek Żejmo #ks. Mirosław Wróbel #ks. Stanisław Skobel. O. Józef Augustyn #liturgia #Maraton biblijny #Michał Krzosek #Mikołaj Golema #miłosierdzie #miłosierni jak ojciec #o. Jan Góra #o. Wojciech Kluj #Piotr Sutowicz #Św. Jan Paweł II #Teresa Margańska #Tomasz Filipowicz #Tomasz Gołąb #Tomasz Nakielski #Wielki Post
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej