Fotogaleria i relacja z 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę

2024/05/27
DSC 5764
Fot. Marta Karpińska

Z dziękczynieniem za rok pracy formacyjno-edukacyjnej i ze szczególną modlitwą o miłość społeczną w dniach 24-25 maja odbywała się 44. Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę. Spotkanie zgromadziło ponad 800 osób, członków i sympatyków organizacji. Szczególnymi gośćmi byli uczniowie z polskiej szkoły w Pakienie na Litwie, którzy od kilku dni przebywali w naszym kraju na zaproszenie Stowarzyszenia i Grupy INCO S.A.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywała się w pobliżu 28 maja, kiedy to przypada rocznica śmierci, obchodzona teraz jako liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia. Jego słowa stanowią zawsze szczególny punkt pielgrzymkowej refleksji. W tym roku przypomniane zostało ABC Społecznej Krucjaty Miłości, czyli Prymasowski program odnowy życia codziennego z zaproszeniem do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie.

Prośba o miłość społeczną i świadomość, że „nasze życie jest tyle warte, ile jest w nim miłości” zabrzmiała szczególnie pod figurą Niepokalanej na placu podczas nabożeństwa majowego inaugurującego pielgrzymkę. Była kontynuowana również pod pomnikiem bł. Prymasa, gdzie z pielgrzymami spotkała się Małgorzata Smolak z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słowa błogosławionego, zwłaszcza te dotyczące Ojczyzny, w wyjątkowy sposób zabrzmiały podczas niezwykłego występu dzieci i młodzieży w czasie zaprezentowanego w pierwszym dniu pielgrzymki programu „Póki Polska żyje w nas”. - Była to wspaniała lekcja patriotyzmu. W uszach brzmi nam postawione przez dzieci za Prymasem Wyszyńskim pytanie - jakiej Polski chcemy? I dziś, po tym czego doświadczyliśmy, jeszcze lepiej wiemy, że chcemy właśnie takiej Polski o jakiej śpiewali i mówili młodzi artyści - powiedział Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej. Prezes Zarządu Civitas Christiana Kamil Sulej dodał: „łączy nas jedna Polska, dziękuję za to, że pamiętacie o nas, o naszej Ojczyźnie, bo jest to również zobowiązanie do tego, byśmy i my pamiętali o was”.

Rozważania w czasie wieczornego Apelu Jasnogórskiego poprowadził ks. Dariusz Wojtecki asystent krajowy „Civitas Christiana”:

Bogurodzico Dziewico Maryjo, nasza Matko i Królowo! Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przybywa na Jasną Górę w przeddzień liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Męża Stanu i naszego Patrona, który uczył wierności Bogu poprzez bezgraniczne zaufanie Tobie, Jasnogórska Królowo Polski.

Stajemy do Modlitwy Apelu, która posiada swoją historię, ale najważniejszą jej częścią był czas aresztowania Prymasa Tysiąclecia, naszego Patrona. 8 grudnia 1953 r. uwięziony Prymas dokonał osobistego aktu duchowego oddania się i pełnego zawierzenia Tobie swego życia. W akcie tym wyraził zgodę na każdy los wyznaczony mu przez Boga, oddając wszystko ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo! [Samemu Bogu]. Wówczas rozpoczęto tutaj, przed Twoim Jasnogórskim Obliczem, intensywne modlitwy o jego uwolnienie. Dziś Apel gromadzi Polaków w kraju i zagranicą, którzy w słowach prostych i mocnych, słowach miłości, zwracają się do Ciebie Matko, prosząc o umocnienie na trudnych drogach trzeciego tysiąclecia.

Prorockie przesłanie Prymasa Tysiąclecia, które przez lata dawało nadzieję pokoleniom Polaków, mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualne w kontekście współczesnych „polskich dróg wolności”. Pragniemy, aby Jego nauczanie i troska o dobro wspólne było lekarstwem na polskie niepokoje, podziały, waśnie i spory, a świadectwo życia i heroiczność cnót zachętą i umocnieniem w miłości do Chrystusa, do Ciebie Matko i naszej Ojczyzny.

Wierni wskazaniom ABC społecznej krucjaty miłości, jako ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, w łączności z Pasterzami Kościoła, pragniemy z nadzieją dzisiaj i w przyszłości formować w służbie Słowu Bożemu młode pokolenie, promować nauczanie społeczne Kościoła i autorytety, nadając odpowiedni kształt miłości do Kościoła, ale też patriotyzmowi jutra, który będzie wyrażał się w przywiązaniu i szacunku do państwa oraz w wypełnianiu obywatelskich powinności.

Ty, Która jesteś nam wzorem zaufania i uległego poddania się Jezusowi we wszystkim, oręduj za nami i umacniaj wobec wyzwań przyszłości.

Słowa zawierzenia wypowiedział Sławomir Józefiak:

Z ufnością i nadzieją, zawierzamy Tobie nasze Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CHRISTIANA” oraz Zarząd i Pracowników GRUPY INCO S.A., księży asystentów, nasze rodziny, nas samych i prosimy: przemieniaj nasze serca i sumienia, abyśmy stawali się w Twoich rękach godnym narzędziem w służbie Kościołowi i Polsce. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyła modlitwa różańcowa na błoniach, w czasie której przedstawiciele różnych oddziałów również przypomnieli słowa kard. Wyszyńskiego.

W drugi dniu jasnogórskiego spotkania drogę krzyżową, ze szczególnym wołaniem o szacunek dla krzyża, wierność Bogu i Kościołowi, poprowadził ks. Ryszard Umański, asystent oddziału w Częstochowie.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana w Bazylice pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka z Katowic, delegata KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W kazaniu nawiązał do trwających po raz pierwszy w Kościele zainicjowanych przez papieża Franciszka Światowych Dni Dzieci.

Zauważył, że „dzieci są obrazem tego co słabe i ubogie, nie potrafią same się obronić, nie domagają się też żadnych przywilejów, praktycznie wszystkiego oczekują od swoich ukochanych rodziców”. - I tacy powinni być ci wszyscy, którzy decydują się na naśladowanie Chrystusa. Królestwo Boże nie jest formą podboju osób, ale darmowym darem pochodzącym od miłującego nas Boga Ojca - mówił bp Wodarczyk.

Przypomniał też słowa Prymasa Wyszyńskiego o dziecięctwie duchowym. - On patrzył na Ojczyznę jako na wspólnotę ludzi - dzieci Bożych - zjednoczonych jedną wiarą, kulturą, trudną historią, związanych z konkretną ziemią, której trzeba było bronić nawet za cenę życia - zaznaczył. Kaznodzieja zachęcał do modlitwy o „przetrwanie ducha chrześcijańskiego i polskiego na naszej ziemi” oraz o to, by życie w naszej Ojczyźnie toczyło się według wskazań, które głosi Ewangelia i które przekazał nam bł. Prymas Wyszyński w Społecznej Krucjacie Miłości.

Bogurodzico Dziewico Maryjo! Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” już po raz 44. pielgrzymuje na Jasną Górę blisko liturgicznego wspomnienia błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, naszego Patrona, który pozostaje dla nas wzorem wierności Bogu poprzez bezgraniczne zaufanie Tobie. Nasza obecność na Jasnej Górze jest wyrazem czuwania razem z Nim w Twoim Domu. Pomóż nam iść dalej z nadzieją w sercu, głosząc radość Ewangelii, Jasnogórska Królowo Pokoju - zabrzmiały m.in. słowa aktu zawierzenia, które podczas Mszy wypowiedział prezes Kamil Sulej.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce uroczyste przekazanie obrazu Jezusa Miłosiernego, który peregrynuje po Polsce, z Regionu Wrocławskiego do Poznańskiego. Bp Wodarczyk poświęcił stuły z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego przeznaczone dla księży asystentów Stowarzyszenia.

 

/mdk

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej