Lekcja historii w Zielonej Górze. Temat: Niezłomni.

2016/03/14

7 marca do zielonogórskiej hali widowiskowo-sportowej CRS tłumnie przybyła młodzież z niemalże 40 lubuskich szkół, a także przedstawiciele władz kościelnych i państwowych, aby uczestniczyć w niepowtarzalnej lekcji historii i wysłuchać opowieści inspirowanych losami Niezłomnych w ramach koncertu Panny Wyklęte.

„Tułacze”, „Niezłomni”, „Wstań i walcz” czy „Rota” to tytuły tylko niektórych utworów zaśpiewanych przez czołowe polskie wokalistki: Kasię Kowalską, Marcelinę, Anię Witczak, Lilu, Zespołu Dziewczyny (Ola Nowak, Ania Szafraniec) przy muzyce zespołu Maleo Reggae Rockers podczas koncertu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Widowisko, w którym udział wzięło niemal 3 tysiące osób, w genialny sposób przedstawia historię tragicznych losów uczestniczek powojennego podziemia. W ich wydaniu – patriotyzm, poświęcenie, wierność, urosły do wielkości symbolu i tworzą dziś legendę o Polskich Żołnierzach Wyklętych. „Jesteśmy przekonani, że te utwory, ich treść i muzyka nie pozostaną obojętne uczestnikom koncertu” – powiedział Piotr Jankowiak zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia.

Już po raz drugi Zielona Góra gościła artystów związanych z głośnym w kraju i zagranicą projektem muzycznym Panny Wyklęte. Koncert został zorganizowany z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, radnych Miasta i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a sfinansowany przez Zarząd Województwa Lubuskiego, Miasto Zielona Góra i Elektrociepłownię S. A. Zielona Góra.

Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na uchwaloną w 2011 roku przez Sejm ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który, jak czytamy w uzasadnieniu, „ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Panny Wyklęte to Projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, która chcąc oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – zaprosiła Darka Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers i niezwykłe polskie Wokalistki do zrobienia tego, co tylko prawdziwi artyści potrafią. Wydarzenie inspirowane jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Nieoficjalną patronką projektu jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”.

Marta Cielińska

fot. Piotr Jankowiak

 

mk

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej