Lekcja historii w Zielonej Górze. Temat: Niezłomni.

2016/03/14

7 marca do zielonogórskiej hali widowiskowo-sportowej CRS tłumnie przybyła młodzież z niemalże 40 lubuskich szkół, a także przedstawiciele władz kościelnych i państwowych, aby uczestniczyć w niepowtarzalnej lekcji historii i wysłuchać opowieści inspirowanych losami Niezłomnych w ramach koncertu Panny Wyklęte.

„Tułacze”, „Niezłomni”, „Wstań i walcz” czy „Rota” to tytuły tylko niektórych utworów zaśpiewanych przez czołowe polskie wokalistki: Kasię Kowalską, Marcelinę, Anię Witczak, Lilu, Zespołu Dziewczyny (Ola Nowak, Ania Szafraniec) przy muzyce zespołu Maleo Reggae Rockers podczas koncertu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Widowisko, w którym udział wzięło niemal 3 tysiące osób, w genialny sposób przedstawia historię tragicznych losów uczestniczek powojennego podziemia. W ich wydaniu – patriotyzm, poświęcenie, wierność, urosły do wielkości symbolu i tworzą dziś legendę o Polskich Żołnierzach Wyklętych. „Jesteśmy przekonani, że te utwory, ich treść i muzyka nie pozostaną obojętne uczestnikom koncertu” – powiedział Piotr Jankowiak zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia.

Już po raz drugi Zielona Góra gościła artystów związanych z głośnym w kraju i zagranicą projektem muzycznym Panny Wyklęte. Koncert został zorganizowany z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, radnych Miasta i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a sfinansowany przez Zarząd Województwa Lubuskiego, Miasto Zielona Góra i Elektrociepłownię S. A. Zielona Góra.

Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na uchwaloną w 2011 roku przez Sejm ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który, jak czytamy w uzasadnieniu, „ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Panny Wyklęte to Projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, która chcąc oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – zaprosiła Darka Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers i niezwykłe polskie Wokalistki do zrobienia tego, co tylko prawdziwi artyści potrafią. Wydarzenie inspirowane jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Nieoficjalną patronką projektu jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”.

Marta Cielińska

fot. Piotr Jankowiak

 

mk

Nowość

Nowy numer kwartalnika "Civitas Christiana" już do pobrania!

Książki w IwPAX
Przetrwać burzę. Życie wiarą w czasach kryzysu
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej