"Mamy prawo chodzić do kościoła i modlić się w pokoju". Apel o pomoc Kościołowi w Syrii

2025/07/9
pkwp
Fot. Biuro Prasowe PKWP

„Czujemy się osamotnieni” – ojciec Fadi Azar przekazuje ból wspólnoty chrześcijańskiej po niedzielnym ataku w Damaszku. Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi akcję wsparcia dla Syrii.

Chrześcijanie w Syrii przeżywają ogromny ból. W całym kraju panuje głęboki smutek – mówi ojciec Fadi Azar, franciszkanin posługujący w Syrii. – Straciliśmy 30 naszych braci i sióstr w wyniku tego ataku, a ranne zostały 54 osoby.

Syryjski kapłan zauważa, że sytuacja mniejszości religijnych staje się coraz trudniejsza. Za każdym razem, gdy Kościół rozmawia z rządem, słyszymy, że to „odosobniony incydent”. Aż nadszedł ten tragiczny moment, który poruszył całą Syrię.

Ojciec Fadi apeluje o obronę praw człowieka w Syrii:

Mamy wiarę, nie boimy się. Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Ziemi Świętej, trwają od 2000 lat. Ale żyjemy przecież w świecie cywilizowanym, gdzie broni się praw człowieka. Nie chcemy niczego więcej – tylko sprawiedliwości. Chrześcijanie mają prawo żyć w bezpiecznym kraju, by móc w spokoju chodzić do kościoła i modlić się.

Kapłan, który mieszka obecnie w Latakii, ale wcześniej przez wiele lat w Damaszku, mówi o niepewnych czasach, które przeżywa Syria, oraz o cierpieniu chrześcijan po ataku z ubiegłej niedzieli. Wskazuje na powtarzające się akty przemocy.

Były już wcześniej strzelaniny przed kościołami w Homs i Hamie, dochodzi także do porwań, a wielu chrześcijan traci pracę.

Fala przemocy godzi w całe społeczeństwo

Odnosząc się do pogłębiającej się niestabilności po zmianach władzy, ojciec Fadi wspomina wydarzenia z marca: 

W Latakii zginęło wielu Alawitów – mówi, odnosząc się do brutalnych masakr w wioskach na wschód od miasta. – A teraz, po raz pierwszy od 1860 roku, coś takiego dzieje się w Syrii: ludzie wchodzą do kościoła i zabijają wiernych podczas Mszy Świętej, podczas modlitwy, w niedzielę o szóstej wieczorem.

Podkreśla, że nie tylko chrześcijanie żyją w strachu.

Alawici, Druzowie… to prześladowanie wszystkich. Co do sprawców niedzielnego ataku na kościół w dzielnicy Dweila w Damaszku, istnieją różne doniesienia. – Niektórzy twierdzą, że był to Ansar al-Sunna, grupa działająca pod flagą Daesh. Wcześniej działali w Idlibie – mówi. – To zagrożenie nie tylko dla chrześcijan, ale też dla Druzów, Alawitów, a nawet umiarkowanych muzułmanów. To ludzie bardzo niebezpieczni. Nie chcą państwa obywatelskiego – chcą fanatycznego, islamskiego reżimu terrorystycznego.

Zapytany, czy atak był zaskoczeniem, odpowiedział:

W pewnym sensie się go spodziewaliśmy. Były liczne groźby. Spodziewano się czegoś takiego, tylko nikt nie wiedział, kiedy to nastąpi. Tydzień temu w Homs, przed kościołem syryjsko-ortodoksyjnym, ktoś strzelał w drzwi świątyni.

Kolejny atak – 26 czerwca w Latakii

Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów społecznościowych, 26 czerwca, doszło do kolejnego ataku. Osoby na motocyklach otworzyły ogień przed kościołem w Latakii. Jedna osoba zginęła. Greckoprawosławna diecezja w Latakii zaprzeczyła, jakoby zginął ochroniarz kościoła – potwierdzono, że ofiara nie była związana ze wspólnotą parafialną, a atak miał miejsce poza terenem świątyni.

Apel o międzynarodową ochronę

Ojciec Fadi mówi wprost o stanie lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej:

Wszyscy chrześcijanie przeżywają ogromny smutek. Czujemy się dziś zupełnie sami. Prosimy o interwencję Watykanu, Unii Europejskiej… – dodaje. – Ludzie mówią mi: „Ojcze, nie chcemy już pomocy, jedzenia, lekarstw – pomóżcie nam uciec. Nie możemy tu żyć. Boimy się o życie nasze i naszych dzieci”.

Liczba chrześcijan w Syrii wciąż maleje.

Przed wojną stanowiliśmy 10% ludności. Dziś to zaledwie 3%. I najpewniej, tego lata, wielu kolejnych chrześcijan wyjedzie – powiedział ojciec Fadi.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi akcję wsparcia dla Syrii. Więcej informacji na stronie:

https://pkwp.org/kampanie/14-lat-wojny-w-syrii-trwa-zbiorka/

Źródło: Biuro Prasowe PKWP

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#syria #chrześcijanie w Syrii #prześladowania chrześcijan #ataki na chrześcijan #terroryzm #Pomoc Kościołowi w Potrzebie
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej