Myczkowce: Relacja z konferencji biblijnej pt.: „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”

2021/11/9
20211106 110414 v3
Fot. Krzysztof Dziduch

Jesteśmy pod wrażeniem odbytej (6.11) Konferencji Biblijnej pt.: „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego” w Myczkowcach. To wydarzenie wpisuje się w ubiegły Rok Jubileuszowy Dwudziestopięciolecia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, stanowi zarazem wprowadzenie do bieżącej edycji OKWB. Mimo pandemii udało się zrealizować tę specjalną konferencję biblijną. Pismo Święte jest fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, dlatego mamy potrzebę dążenia do zmierzania ku lepszemu zrozumieniu orędzia zbawczego zawartego w Słowie Bożym. To jest istota celu cyklu konferencji biblijnych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we współpracy z Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dopisała nam pogoda oraz poczucie radości Bożego Słowa odkrywającego przed nami nowe horyzonty wiary i mądrości Bożej. Jak zaznaczył Ks. prof. Mirosław Wróbel - pracy biblistom - nigdy nie zabraknie, ponieważ Księga Boga jest święta i żywa. Nie da się jej raz przeanalizować i przebadać ponieważ wykracza poza nasze schematy myślenia i czasu, otwierając nas na tajemnicę spotkania ze Słowem Pana. Ks. prof. Wróbel zachęcił by prosić o światło mądrości Ducha Świętego ku lepszemu pojmowaniu i zrozumieniu przesłania Pana Boga do nas zawartego na kartach Biblii. Prelegent w wystąpieniu pt.: „Księga Jeremiasza. Drugi List Św. Piotra – wprowadzenie. Informacja o Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej” ukazał zarys i genezę ksiąg biblijnych oraz znaczenie OKWB dla tworzenia dzieła i środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na stałe wpisującego się w propagowanie oraz inspirowanie młodzieży w spotkanie z Listem Boga do ludzi zawartym w Piśmie Świętym. Profesor podkreślił, iż Żydzi przejawiają miłość i szacunek do Księgi Świętej i zachęcił nas chrześcijan do jeszcze większej refleksji nad Słowem Bożym.

Prezentowane dziś podczas konferencji postaci biblijne: Maryja, prorok Jeremiasz i św. Piotr choć żyły w rożnych czasach i miały różne powołania, to jednak realizowały w całej pełni najważniejsze powołanie do świętości rozpoznając wolę Boga w swoim życiu. Doświadczały one w swoim życiu mocy słowa; potrafiły w pokorze i prostocie wchodzić na drogę uniżenia oraz całym swoim sercem służyć Bogu i ludziom. Wszystkie te osoby łączy przylgnięcie do Boga, który jest Skałą ich wiary. Do ich życia można odnieść słowa Jezusa będące konkluzją Kazania na Górze: „Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony” (Mt 7,24-25) – podkreślił ks. prof. Mirosław S. Wróbel.

Następnie odbyła się premiera filmu o XXV-leciu Jubileuszu OKWB zaanonsowanym przez dyr. Regionu Lubelsko-Rzeszowkiego Pana Marcina Sułka byłego wieloletniego koordynatora Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W dalszej części ks. dr Wojciech Radomski omówił znaczenie Pierwszego Listu św. Piotra. Wskazał na aktualność tekstu źródłowego i jego odniesienia do sytuacji chrześcijan we współczesności. Z treści omawianego fragmentu Pisma Świętego wynika, iż musimy się trzymać Chrystusa jako żywego kamienia – opoki. Bowiem Jezus jest źródłem siły i dzięki Niemu oprzemy się wszelkiemu złu i nie upadniemy, współtworząc duchową budowlę Kościoła. W ostatniej odsłonie ks. dr hab. Tadeusz Bratkowski ujął sens: „ Ave Maryja” - Teologiczno-muzyczna refleksja nad pozdrowieniem Anielskim. Zaprezentował On głębię duchową oraz prawdę dobro i piękno wyrażone poprzez muzykę sakralną. Serdeczne podziękowania dla wszystkich tworzących oraz uczestniczących w tym dziele biblijnym.

Krzysztof Dziduch: tekst i zdjęcia.

Uczestnicy po  konferencji biblijnej wzięli udział we  Mszy Św. podczas, której homilię wygłosił ks. prof. Mirosław S. Wróbel. Na wstępie kapłan zaznaczył, iż św. Franciszek zwykł rozpoczynać swoje listy do wiernych następującymi słowami: „będąc sługą wszystkich, mam obowiązek służyć wszystkim i udzielać wszystkim wonnych słów mojego Pana”. Ks. prof. podkreślił również, że święty ten nazywa słowa Chrystusa ‘wonnymi’, porównując je do wspaniałego aromatu i najcudowniejszego zapachu. Podczas homilii odniósł się również  do 2 Listu Piotra (1,21): „Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie”. Przytoczył także fragment 2 Tm 3,16-17 „Wszelkie Pismo jest przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”. Komentując wspomniane cytaty ks. prof. Mirosław S. Wróbel zaznaczył, że „to Duch Święty natchnął Pismo Święte i teraz, zawsze, gdy je otwieramy, ono tchnie Ducha Świętego! Są to natchnienia, które poruszają naszą wolę ku dobru oraz oświecenia, które rozjaśniają nasz umysł, uczucia, które mają nas prowadzić do miłości”.

Podczas homilii kapłan przywołał pytanie, które stawiał Grzegorz Wielki: „do czegóż można porównać słowo Pisma Świętego?” i przytoczył odpowiedź papieża: „przypomina ono krzesiwo, które jest zimne, gdy trzyma się je w ręku, lecz pocierane, sypie iskry i roznieca ogień. Słowa Pisma Świętego pozostają zimne, jeśli zatrzymujemy się nad ich sensem dosłownym, lecz jeśli ktoś, natchniony przez Pana, inteligentnie do nich puka, wyzwalają one ogień mistycznych znaczeń”.

W swojej homilii ksiądz podkreślił, że jesteśmy zapraszani, aby to Słowo Boże zgłębiać i wzniecać ogień pokoju, miłości i wolności – tak bardzo dziś w świecie dotkniętym pandemią. Nawiązał także do czytanej liturgii słowa: „możemy wydobyć trzy wymowne tematy ukazujące moc i blask słowa Bożego.

I temat: Moc Ewangelii

W pierwszym czytaniu św. Paweł podkreśla Rzymianom prawdę, że Bóg ma moc utwierdzać wspólnotę zgodnie z Ewangelią i z jego głoszeniem Chrystusa. Dzięki temu tajemnica Bożego działania zostaje objawiona i obwieszczona wszystkim narodom przez pisma prorockie – w celu wzrostu w wierze.

II temat: Ubóstwo Chrystusa, które ubogaca

W aklamacji przed Ewangelią zawarta jest myśl: „Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić”. Droga Chrystusa to droga uniżenia i kenozy, która prowadzi do zwycięstwa i chwały. Jesteśmy zaproszeni, aby na tę drogę wchodzić i nosić w sobie mentalność zwycięzców.

III temat: Służba Bogu – całym sercem

„Nie można dwom panom służyć. Nie można służyć Bogu i Mamonie”. Człowiek w służbie Bogu nie może mieć rozdwojonego serce. Na wzór Chrystusa powinien całym swoim sercem służyć Bogu ofiarowując swoje życie dla bliźnich i realizując przykazanie miłości".

Pod koniec ks. prof. przytoczył modlitwę Romana Brandstaettera – wielkiego miłośnika Biblii:

Biblio, ojczyzno moja,

Biblio, moja ziemio polska,

Galilejska

I franciszkańska,

O wy, Księgi mojego dzieciństwa,

Pisane dwujęzyczną mową,

Polską hebrajszczyzną,

Hebrajską polszczyzną,

Dwumową

Świętą

I

Jedyną.

Opracowała Urszula Kropiewnicka, na podstawie homilii ks. prof. Mirosława S. Wróbla wygłoszonej w dniu 6.11.2021 r. w Myczkowcach.

/uk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konferencja biblijna pt.: „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego” #Księga Jeremiasza #2 List Św. Piotra
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej