W najbliższą sobotę 23 listopada w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku – Nidzickim Ośrodku Kultury – o godzinie 11.00 rozpocznie się gala XXI edycji Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Michała Lengowskiego. Zostaną uhonorowani kolejni spośród mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla – bene meriti (najbardziej zasłużeni) dla polskiej nauki oraz za wybitną działalność społeczną.
Oto Laureaci XXI edycji:
dr Krzysztof Andrzej Kierski – za całokształt dorobku naukowego w zakresie najnowszej historii Polski i powojennej historii Warmii i Mazur, kształtującego współcześnie świadomość narodową Polaków oraz za publikację „Relacje rządców diecezji warmińskiej z władzami komunistycznymi Polski w latach 1945-1989”.
ks. prof. dr. hab. Krzysztof Bielawny – za dogłębną analizę szeregu kluczowych wydarzeń, które w sposób znaczący przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez objawienia maryjne w Gietrzwałdzie, zawartą w publikacji „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu” oraz za całokształt prac badawczych poświęconych problemom zapaści demograficznej w Polsce, a także kondycji współczesnej rodziny polskiej zawartych w publikacji „Ocalić Niepodległość”.
Państwo Agnieszka i Jacek Gnidzińscy – za wybitną działalność społeczną sprzyjającą budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami Nidzicy i Ziemi Nidzickiej, promującą aktywny udział w życiu społecznym, propagującą takie wartości jak: rodzina, patriotyzm, zdrowie; oraz wspierającą lokalną społeczność w budowaniu bezpiecznego, przyjaznego i zintegrowanego środowiska.
Warto przypomnieć, że od czasu narodzin jeszcze wówczas „regionalnej” Nagrody im. Michała Lengowskiego, minęło już 57 lat. Po raz pierwszy wręczono tę nagrodę w 1967 roku – w roku śmierci Patrona Nagrody, z okazji 15-lecia utworzenia regionalnego dodatku do ogólnopolskiego dziennika „Słowo Powszechne” pod nazwą „Słowo na Warmii i Mazurach”. Dotychczas przyznano 65 laurów.
Zadanie budowania ładu społecznego w Ojczyźnie zgodnie z chrześcijańską wizją państwa przekazał Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” papież św. Jan Paweł II, kiedy do delegacji Stowarzyszenia na Placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 roku zwrócił się słowami: „Budujcie civitas christiana”. Stowarzyszenie realizuje swoje cele m.in. poprzez propagowanie wartości kształtujących współczesne autorytety. Przejawem tego działania jest organizowana w naszym regionie Nagroda Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej, formacyjnej i społecznej na rzecz Warmii, Mazur i Powiśla w duchu idei Patrona Nagrody – inspirowanej wartościami chrześcijańskimi i patriotyzmem. Przyznawane są nagrody indywidualne i zespołowe.
Zapraszam do udziału w wyjątkowym dla mieszkańców regionu wydarzeniu. Nagroda im. Michała Lengowskiego jest jedną z niewielu na Warmii i Mazurach wpisującą się do dziedzictwa polskiej kultury, a jej Laureaci trwale pozostają w katalogu jej twórców.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” chce to dziedzictwo kontynuować – naród, warmińskość i Kościół – są sobie bliskie, w wielu miejscach się zbiegają. Zbieżny świat wartości, który czuje po polsku, myśli po polsku i kocha po polsku. Udział w gali Nagrody im. Michała Lengowskiego będzie wyrazem naszej wspólnej troski o dobro Warmii, Mazur i Powiśla, okazaniem zainteresowania regionem, jego przyszłością w oparciu o propagowane poprzez Nagrodę chrześcijańskie wartości kształtujące współczesne autorytety.
Patron Nagrody – Michał Lengowski, był działaczem Związku Polaków w Niemczech, westfalskim górnikiem. Pochodził ze Starej Kaletki na Warmii. Po powrocie z Niemiec zamieszkał w Zielonowie k. Gryźlin (Warmia), gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Uczestnik akcji plebiscytowej z 1920 roku, współtwórca Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Podczas II wojny światowej wysiedlony na Pomorze. W 1945 roku zamieszkał w Olsztynie. Warmiński ludowy poeta, tworzył wiersze o zabarwieniu satyrycznym, pisał do prasy i współredagował „Słowo na Warmii i Mazurach”. Należał do Związku Literatów Polskich. Współpracował z kilkoma placówkami naukowymi. Zbieracz pieśni ludowych, działacz społeczny, patriota. To postać wyjątkowo zasłużona dla naszego regionu.
/ab