Odprawa koordynatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2019/4/1
wikno.jpg

„Przez Polskę do Wikna”

Tradycyjnie, zimową porą, w urokliwym miejscu nad brzegiem jeziora Omulew, na ziemi mazurskiej, diecezjalni koordynatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkali się podczas odprawy
w dniach 26 – 27 luty br. To właśnie tam, w ośrodku Gawra, odbyło się dwudniowe spotkanie, podczas którego zaplanowano omówienie poszczególnych etapów Konkursu oraz kwestie przydzielonych obowiązków.

Księga Wyjścia i List do Rzymian

Pierwszy dzień odprawy rozpoczęto od wykładu dr hab. Aleksandry Nalewaj z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który dotyczył zakresu merytorycznego tegorocznego Konkursu. Prelegentka podzieliła się z zebranymi swoją wiedzą na temat Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian. Exodos (heb. Szemot) to druga w kolejności księga Pięcioksięgu opowiadająca o dziejach Izraela poprzez pryzmat postaci Mojżesza. Zawiera w sobie niezwykle wiele fundamentalnych dla Izraelitów obietnic Bożych. Należą do nich wyprowadzenie z niewoli Egipcjan, scalenie 12 pokoleń Izraela pod władzą Mojżesza, nadanie prawa (Tory) i przykazań Bożych, obietnica otrzymania Ziemi Obiecanej oraz zawarcie przymierza z Bogiem na Synaju.

fot. Mateusz Gawroński

List do Rzymian to bodaj najważniejsze dzieło św. Pawła. Apostoł narodów wykłada w nim m.in. koncepcję usprawiedliwienia przez wiarę. Podejmuje także kwestię tego, czy Boża obietnica względem Żydów została cofnięta w związku odrzuceniem przez nich Chrystusa – odpowiadając, że żadną miarą. Św. Paweł piętnuje na kartach swojego dzieła wiele zgorszeń moralnych, w tym sodomię i homoseksualizm, przestrzegając, że osoby praktykujące podobne niegodziwe praktyki seksualne nie odziedziczą Królestwa Bożego.

Wspólna Eucharystia

W Jabłonce, w kościele filialnym parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Łynie, sprawowano Mszę św. w intencji przybyłych koordynatorów. Tamtejszy proboszcz, ks. Krzysztof Kluleszo powitał serdecznie przybyłych gości by wspólnie podziękować Panu za dar pracy przy tym wyjątkowym dziele jakim jest Konkurs. „Waszym zadaniem jest ewangelizować. To misja trudna ale wy wspaniale ją wypełniacie. Życzę by każdy trud był doceniony i owoce waszej misji stawały się bardziej dojrzałymi” – podsumował w swojej homilii. Kapłan przywołał również swoje osobiste doświadczenia związane
z pracami komisji konkursowej podczas etapów diecezjalnych, oraz przywołał historię księdza, który jako młody człowiek, biorąc udział w biblijnych zmaganiach, wskazał właśnie ten czas w swoim życiu, kiedy rodziło się jego powołanie do kapłaństwa.

Miłość i miłosierdzie

Zaskoczeniem i wspaniałą niespodzianką była wizyta pana Michała Kondrata, reżysera filmów
o tematyce katolickiej, któremu w natłoku obowiązków udało się dotrzeć na spotkanie. Reżyser, jak sam o sobie mówi „z wykształcenia ekonomista, z pasji reżyser i producent, a z serca chrześcijanin”, podzielił się z koordynatorami swoimi doświadczeniami nad pracą przy kolejnym filmie o św. s. Faustynie Kowalskiej. „Miłość i miłosierdzie” – jak mówi sam reżyser – „to najważniejsza jak dotąd produkcja polsko-amerykańska, fabuła o Bożym Miłosierdziu, w której głównymi postaciami będą św. s. Faustyna i bł. ks. Michał Sopoćko, a scenariusz do tej produkcji piszą wybitni amerykańscy scenarzyści.” Dzięki uprzejmości pana Michała, koordynatorom udało się zobaczyć 20 minutowy fragment filmu, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Podczas tego spotkania zrodziła się współpraca między reżyserem a koordynatorami, którzy ze swojej strony zaoferowali się promować film w lokalnych Kościołach, wśród swoich współpracowników, członków stowarzyszenia oraz najbliższych.

fot. Mateusz Gawroński

Kwestie zasadnicze

Drugiego dnia, koordynator krajowa Beata Zembrzycka prowadząca spotkanie, omówiła kwestie merytoryczne dotyczące Konkursu. W swoich słowach powitania podziękowała za trud pracy oraz za zaangażowanie w działania ogólnopolskie koordynatorów diecezjalnych, odnajdując w konkursowej inicjatywie dzieło Boże. Podkreśliła, iż jako organizator Konkursu winniśmy dokonać poprawek, mających na celu usystematyzowanie pewnych kwestii oraz zróżnicowanie poziomów pytań kolejnych etapów Konkursu. Już od tegorocznego Konkursu, pytania przygotowane na etap szkolny zostały odpowiednio zmienione, by zachęcić do udziału jeszcze większą liczbę młodych uczestników. Dodatkowo zakres XXIII Konkursu obejmuje wyłącznie treść ksiąg Pisma św. wraz z przypisami.

Wspólnie z Zespołem medialnym Konkursu, koordynator zachęciła do pozyskiwania patronatów medialnych wśród mediów lokalnych a tym samym do jeszcze większej promocji naszego dzieła. Koordynatorzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami, co umożliwiło nowym koordynatorom poznanie charakteru pracy koleżanek i kolegów.

Odprawa to również czas ustaleń dotyczących podziału obowiązków, kwestii zmian w systemie zgłoszeń, które nastąpią już w przyszłym roku oraz utworzenia archiwum konkursowego.

Estera Ryczek

fot. Mateusz Gawroński

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#koordynatorzy ogólnopolskiego konkursu wiedzy biblijnej #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #OKWB #Wikno
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej