Po raz 48. rozdano Ligoniowe Laury!

2024/03/1
CCH 2924 v2
Fot. Marta Karpińska

29 lutego 2024 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Juliusza Ligonia. Wydarzenie miało miejsce w Panteonie Górnośląskim.

Nagroda im. Juliusza Ligonia, zwana również „Ligoniowym Laurem”, jest przyznawana przez środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Pierwszy raz została wręczona w 1963 roku. Jest to najstarsza nagroda regionalna, którą otrzymują osoby i instytucje wybitnie zasłużone dla Śląska.

Na rozpoczęcie uroczystej gali Maciej Szepietowski, sekretarz kapituły Nagrody, odczytał komunikat tejże kapituły.

Jako pierwsi Nagrodę im. Juliusza Ligonia odebrali Ilona i Marcin Świeradowie, których nagrodzono za wytrwałe, owocne oraz inspirujące budowanie harmonii życia małżeńskiego, rodzinnego, duchowego, zawodowego i wolontaryjnego w służbie Bogu i ludziom. Laudację przygotował ks. Michał Palowski, ściśle związany z Zakonem Maltańskim, w którym działają państwo Świeradowie, który jednak nie mógł być obecny na gali. Laudację przeczytała Elżbieta Świerad-Ślusarczyk.

W życiu dziś honorowanych śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia Ilony i Marcina Świeradów w parze idą i wzajemnie się uzupełniają życie we wspólnocie małżeńskiej (…) oraz życie we wspólnocie Zakonu Maltańskiego, do którego oboje zostali przyjęci (…). Żona i mąż. Matka i ojciec. Dama i kawaler. Lekarz duszy i lekarz ciała. Ślązaczka z dziada pradziada i Ślązak z nieco krótszym stażem, którzy czerpiąc z obfitości powyższych jako wolontariuszka i wolontariusz pospołu, wcielają w życie maltańską dywizę: „Obrona wiary i służba ubogim”.

O wręczanie Nagrody poproszeni zostali abp senior Wiktor Skworc, ks. dr hab. Dariusz Wuwer, przewodniczący kapituły Nagrody, oraz Maciej Szepietowski.

Z czasem, im dłużej pracujemy, działamy, tym wiemy więcej, że samo działanie jest niezwykle ważne, ale świadectwo – świadectwo życia, świadectwo tego, co robimy, co mówimy, kim jesteśmy – jest jeszcze ważniejsze – podkreślił Marcin Świerad.

Głos zabrała również jego małżonka, Ilona Świerad:

Nie można poprawiać świata kosztem swojej rodziny. To wszystko musi być w równowadze. To, co robię na zewnątrz, powinno budować moją rodzinę i ją wzmacniać, wzajemne relacje, a to nie jest łatwe.

Kolejnym nagrodzonym Ligoniowym Laurem został prof. dr hab. Zenon Jasiński – za konsekwentne i wnikliwe badania nad dziejami oświaty i kultury na Śląsku Opolskim i Śląsku Cieszyńskim, zwłaszcza polskiego etnicum na Zaolziu, a także za zaangażowanie na rzecz polsko-czeskiej współpracy naukowej w dziedzinie pedagogiki i kultury regionalnej. Drugą laudację wygłosił dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ i członek kapituły Nagrody im. Juliusza Ligonia.

To przede wszystkim święto honorujące osobę i dzieło prof. Jasińskiego. Święto honorujące jego budzącą szacunek, ogromną pracowitość i rzetelność (…). Jego aktywność w uprawianiu nauk i pracy dydaktycznej, jego ponadprzeciętne zaangażowanie w wiele ważnych działań naukowych organizowanych tu, na Śląsku (…) i zarazem w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. (…) Do tego dochodzi jego mocne zaangażowanie w społeczność lokalną, regionalną, zwłaszcza w wymiarach kultury i oświaty – wymienił laudator.

Ligoniowy Laur wręczyli abp senior Wiktor Skworc oraz ks. dr hab. Dariusz Wuwer. Nagrodzony skierował do zebranych kilka słów podziękowania za otrzymane wyróżnienie.

Wiele osób uważa, że pochodzę ze Śląska Cieszyńskiego z racji tego, że tak długo się nim zajmowałem. To był przypadek, tak jak bardzo to często w nauce bywa. Jako wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Oleskiej przybyłem tu na zaproszenie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechosłowacji. Zaolziacy pokazali wszystko, co mieli najlepsze: chóry, zespoły taneczne, miejsca bardzo ważne dla Polaków – wyjaśnił prof. Zenon Jasiński.

Trzecim laureatem tegorocznej Nagrody im. Juliusza Ligonia jest Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie – za długoletni trud włożony w rozwój osób dotkniętych niepełnosprawnością od urodzenia do późnej starości. Laudację wygłosił Piotr Sutowicz, członek kapituły Nagrody oraz wiceprezes Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który podkreślił, że nagrodzone Stowarzyszenie to dzieło dwóch córek i mamy.

Wszystko to, co tu dużo mówiąc, w atmosferze rodzinnej i wspólnotowej. (…) I to jest sedno tego, co tam się dzieje – bo jest i fachowość, i merytoryka, i ciężka praca, i służba, ale i duch wspólnoty, co czyni ze Stowarzyszenia prawdziwe, jak mi się wydaje, dzieło Boże – zaznaczył.

Nagrodę wręczyli bp Adam Wodarczyk, ks. dr hab. Dariusz Wuwer oraz Piotr Sutowicz. W imieniu Stowarzyszenia Świętego Celestyna w Mikoszowie głos zabrała Krystyna Kobel-Buys, współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia.

Poruszono nas wielkim zaszczytem dostrzeżenia tej naszej pracy… Ponieważ my zawsze pracujemy, my zapominamy o wszystkim, co się dzieje dookoła, a jednak taka nagroda daje nam trochę zastanowienia się, że rzeczywiście pracujemy dla tych innych. A co jest najważniejsze, proszę Państwa, to że jesteśmy właśnie rodziną – podkreśliła.

W ramach podsumowania głos zabrał bp Adam Wodarczyk, który wyraził swoją wdzięczność za obecność wszystkich zebranych oraz za to, że dzięki takim wydarzeniom pokazuje się społeczeństwu wzory do naśladowania.

My byliśmy tutaj, posłuchaliśmy tych wszystkich wspaniałych opowieści dotyczących życia poszczególnych laureatów, to, myślę, każdy z nas odkrywa to, że warto być dobrym, że warto dobro czynić i (...) ten czas Wielkiego Postu na pewno nas zachęci, abyśmy tych motywów takiego dobrego, pięknego życia szukali na naszej osobistej drodze – wskazał biskup.

Za obecność zebranym podziękował też Kamil Sulej, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a słowo końcowe skierował ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ, przewodniczący kapituły. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Kościoła – abp senior Wiktor Skworc oraz bp Adam Wodarczyk, a także przedstawiciele władz uniwersyteckich – m.in. dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego ks. dr hab. Jacek Kempa. Udział wzięli również w poczcie sztandarowym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. Juliusza Ligonia w Katowicach.

Ceremonię poprowadził Sylwester Strzałkowski z Radia eM. Spotkanie zakończył koncert Kapeli Fedaków, czyli rodzinny zespół z Katowic, który gra muzykę tradycyjną m.in. ze Śląska oraz autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną, a tego wieczora zaprezentował pieśni wielkopostne.

Pełny zapis uroczystości można obejrzeć na kanale YouTube Civitas Christiana TV.

 
/ab
CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda im. Juliusza Ligonia #Nagroda im. Ligonia #Katowice #civitas christiana #Civitas Christiana Katowice #gala #Ilona i Marcin Świeradowie #Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie #prof. Zenon Jasiński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej