Spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej

2018/10/26
p-20181025-171529.jpg

25 października w Prudnickim Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej (jego inauguracja odbyła się w czerwcu w Prudniku w czasie XXX Spotkań Modlitewno-Formacyjnych). Było ono poświęcone Augustowi Hlondowi, wielkiemu poprzednikowi kardynała Stefana Wyszyńskiego na urzędzie Prymasa Polski. 

Sylwetkę Sługi Bożego Augusta przybliżył zebranym Mateusz Zbróg, wicedyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu. W sposób szczególny wykład koncentrował się na wydarzeniach i motywach, które łączą obu wielkich mężów Kościoła w Polsce.

Wyszyński doprowadził do realizacji wielu idei i przedsięwzięć, których Hlond nie zdołał ukończyć. Łączy ich także to, że obaj byli więzieni i wielokrotnie przesłuchiwani przez władze okupacyjne. Prymasów cechowała także żarliwa pobożność maryjna i wiara w moc modlitwy różańcowej. Obydwaj dali się poznać jako znakomici duszpasterze i mówcy. Łączyła ich ponadto nadzieja, że kiedyś Polska odrodzi się wolna, a nawet stanie się latarnią dla całego chrześcijańskiego świata.

Obaj wielcy rodacy są kandydatami na ołtarze – trwają ich procesy beatyfikacyjne. Pojawili się w trudnych dla Polski momentach dziejowych. Do dziś ich nauczanie społeczne jest źródłem inspiracji dla wszystkich katolików i moralnym drogowskazem.

Foto i tekst: Michał Kosche

/md

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prymas polski #Prymas Wyszyński #spotkanie #Spotkanie Centrum Myśli Prymasowskiej #wiara
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej