Trójmiasto czytało Biblię

2015/05/2

Mieszkańcy Gdańska i okolic mieli okazję wziąć udział w zorganizowanym czytaniu Pisma Świętego, do którego zostali zaproszeni w niedzielę wieńczącą VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Na Długim Targu spotkali się artyści, radni miasta i wielu przechodniów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem spotkania ze słowem Bożym.

Od godz. 11.00 ze sceny ustawionej przed Zieloną Bramą, trzydziestu lektorów czytało swoje ulubione fragmenty z Pisma Świętego. Ks. dr Grzegorz Szamocki, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, a zarazem diecezjalny moderator Działa Biblijnego, w swoim słowie wstępnym wskazał, że słowa Biblii pisane dwa tysiące lat temu, są aktualne też dzisiaj. Mogą wskazywać drogę, pomagać rozwiązywać poważne problemy życiowe, a przez to stać się inspiracją również dla niewierzących.

Do wspólnego czytania zaproszono znane osoby życia publicznego – miały nie tylko przeczytać fragment, ale także podzielić się świadectwem, jakie znaczenie dla nich mają słowa życia. Nie narzucaliśmy konkretnych fragmentów, każdy z uczestników proponował ważny dla siebie tekst. Nie stanowiłaby problemu sytuacja, kiedy czytane fragmenty powtarzałyby się. Ważne było świadectwo, dlaczego czytane są akurat te wersety, a nie inne. Okazało się jednak, że powtórzył się tylko jeden fragment, czytany przez aktorkę Beatę Żarnecką oraz przewodniczącego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia, pochodzący z Księgi Kohelata – mówiący o tym, że wszystko ma swój czas.

Jako pierwszy Słowem dzielił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, pod którego patronatem odbywało się to wydarzenie – jak powiedział, dzielił się jednym z jego ulubionych fragmentów będącym, jego zdaniem, esencją całej Biblii, a mianowicie Hymnem o Miłości św. Pawła Apostoła. Przyznał również, że jako urzędnik państwowy udzielający ślubów cywilnych, o ile może, odczytuje młodej parze te słowa, by wskazać drogę na przyszłość.

Trójmiasto czytało Biblię 2015aZ kolei Rafał Cichocki, przedstawiciel Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, zdecydował się oczytać fragment z Ewangelii wg św. Jana, mówiący o spotkaniu Nikodema z Jezusem. – W nim jest zawarta nadzieja, odwaga i niesamowita prawda na temat tego, jak bardzo Bóg kocha ten świat. Mimo, że wszystko dzieje się w ciemności, w tajemnicy, to z tego spotkania płynie niesamowita moc wyzwalania, wolności.

Szczególnie wzruszające było świadectwo aktora Teatru Wybrzeże Macieja Konopińskiego, który przeczytał fragment z Mądrości Syracha – Obowiązki wobec rodziców, który odniósł do trudnego kontaktu ze swoim ojcem, a właściwe jego braku.

Wielu z przechodzących zatrzymywało się, by choć przez chwilę posłuchać czytanych tekstów. Każdy chętny mógł również wylosować jeden z dziesięciu wybranych wersetów z Księgi Przysłów – Słów życia, przygotowanych przez Oddział Stowarzyszenia. Cytaty te rozdawane były również w Niedzielę Biblijną w całej archidiecezji gdańskiej i sąsiedniej pelplińskiej. Rozdano ich blisko 10 tysięcy. Mamy nadzieję, że te działania natchnęły wiele osób do tego, by w domu zajrzeć do Biblii.

W niedzielne wydarzenie włączyli się również muzycy: Basia Kawa z Krzysztofem Pawłockim, diakonia muzyczna z parafii Urszuli Ledóchowskiej, Joanna Orzeł – kapelmistrz Kapeli Mariackiej, zespół ewangelizacyjno-powołaniowy Gdańskiego Seminarium Duchownego, który dał 30-minutowy koncert z tekstami zaczerpniętymi z Biblii.

A Hlebowicz G Szamocki rektor GSD W.Jaroszewicz  foto K. BancWspólne spotkanie ze słowem Bożym, które czytali min. prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej, Marzena Bakowska – dziennikarka Radia Gdańsk, radni Sejmiku Wojewódzkiego – Danuta Sikora i Jacek Bendykowski, Kazimierz Koralewski – radny miasta Gdańska, Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska, aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, zakończyło się o godz. 15.00, koncertem chrześcijańskiego zespołu “30 synów i 40 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. Całość poprowadził Adam Hlebowicz – dyrektor oddziału gdańskiego Radia Plus.

Zorganizowane czytanie Pisma Świętego powróciło na Długi Targ w Gdańsku po trzech latach przerwy, dzięki wspólnym wysiłkom Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Dzieła Biblijnego oraz Akcji Katolickiej. Traktem Królewskim codziennie podąża wielu turystów, wiele wycieczek, jest to miejsce spacerów Gdańszczan. Organizatorzy wybrali je, by choć na chwilę wszyscy ci ludzie się zatrzymali, aby posłuchali Słowa życia – zarówno czytanego, jak i śpiewanego. W przestrzeni publicznej słyszymy wiele słów, spotykamy przekleństwa i bluźnierstwa. Chcieliśmy, aby tutaj wybrzmiały też słowa Boga.

Waldemar Jaroszewicz

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#30 synów i 40 wnuków jeżdżących na 70 oślętach #civitas christiana #Gdańsk #Maciej Konopiński #Paweł Adamowicz #Pismo Święte #prezydent gdańska #VII Tydzień Biblijny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej