Tegorocznymi laureatami zostali: ks. prałat dr Zygmunt Lubieniecki, profesor Zbigniew Kwiatkowski oraz Zbigniew Kuśnierz.
W ramach XIV Colloquium Prawno-Historycznego Res publica semper reformanda, organizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Opolu, 10 maja 2018 r. wręczył Nagrody Peregryna z Opola za umiłowanie sprawiedliwości. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego.
Kapituła nagrody w składzie: ks. dr Piotr Sadowski – Przewodniczący; Alina Kostęska – Sekretarz; oraz Laureaci nagrody – Członkowie, nagrodziła w roku 2018 następujące osoby:
Laudację na cześć ks. prałata dra Zygmunta Lubienieckiego wygłosiła Pani Alina Kostęska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Opolu. Przedstawiła w niej laureata jako człowieka niezwykle skromnego a jednocześnie wielce zasłużonego dla służby bliźnim. „Spośród wielu inicjatyw ks. Zygmunta – stwierdziła Laudatorka – trzy szczególnie wpisują się w życie społeczne Opola. Pierwsza to wigilia dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących. Drugie ważnie wydarzenie to organizowane przez szczepanowicką parafię „Opolskie Betlejem” połączone z „Opolskim Kolędowaniem”. Trzeci rodzaj aktywności ks. Zygmunta dotyczy działań związanych z odnową opolskiej katedry.
Laudacji pod adresem profesora Zbigniewa Kwiatkowskiego podjął się profesor Stanisław Leszek Stadniczeńko, pierwszy Dziekan WPiA UO. Wspomniał w niej o niespotykanym połączeniu pracy nauczyciela akademickiego z wykonywaniem posługi sędziego, jaka jest od wielu lat jest udziałem laureata. Jak zauważył laudator, profesor Zbigniew Kwiatkowski „postrzegany jest jako osoba skromna, prezentująca postawy świadczące o umiłowaniu prawdy i sprawiedliwości, kierująca się wartościami chrześcijańskimi. Posiada szerokie horyzonty myślowe, cechuje go odpowiedzialność, dokładność, sumienność, etyczne postępowanie”.
Pani Halina Łubniewska, prezes Uniwersytetu III wieku w Opolu, prezentując sylwetkę Zbigniewa Kuśnierza podkreślała jego niezwykłe zasługi oddane dla społeczności Uniwersytetu III wieku. „Współpracujemy od 18 lat – wyznała prezes Łubniewska– i mogę śmiało nazwać go przyjacielem moim i wszystkich ludzi w jesieni życia”.
Podczas uroczystości nie zabrakło także gratulacji płynących od gości. Wyrazy szacunku i podziękowania za służbę na rzecz sprawiedliwości i bliźnich złożył wszystkim laureatom bp Paweł Stobrawa. Natomiast wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek zwrócił uwagę na piękne wzorce duchowe i zdrowotne popularyzowane przez laureatów. Podkreślił, że wszyscy powinniśmy brać wzór z takich osób. Dzięki nim możemy lepiej i pewniej myśleć o naszej przyszłości.
Nagroda Peregryna z Opola przyznawana jest osobom, które w swoim życiu odznaczają się czynnym umiłowaniem sprawiedliwości w przestrzeni życia publicznego i osobistego. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które zabiegają o harmonijny rozwój dobra wspólnego, w sposób szczególny uwzględniając jego podmiotowy charakter. Nagroda nawiązuje do chlubnej postaci kaznodziei i stróża ortodoksji katolickiej – dominikanina Peregrynusa z Opola, żyjącego i działającego na przełomie XIII i XIV w. na Śląsku, darzonego niezwykłym szacunkiem przez tutejszą szlachtę i ludność.
W tym roku peregrynowe laury zostały rozdane po raz 15. Fundatorem Nagrody Peregryna z Opola jest Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”, zrzeszające katolików świeckich i promujące nauczanie społeczne Kościoła.
dr Michał Kosche
mk