Występy przyjęte owacjami. Dzieci z Wileńszczyzny odwiedziły Polskę

2024/05/28
DSC 5610 v2
Fot. Kamil Latuszek, Marta Karpińska

W dniach 10-12 kwietnia 2024 r. środowisko Civitas Christiana pielgrzymowało do Wilna. W trakcie trwania pielgrzymki przedstawiciele Stowarzyszenia wraz z pielgrzymami odwiedzili kilka polskich szkół w rejonie wileńskim. Wśród nich była Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie. Nieco ponad miesiąc później, na zaproszenie Civitas Christiana oraz Grupy INCO S.A., nauczyciele oraz młodzież z tej szkoły przyjechali na kilka dni do Polski. Ich pobyt odbywał się w dniach 21-25 maja 2024 r.

We wtorek, 21 maja z samego rana wycieczka wyjechała autokarem z Pakienie w stronę przejścia granicznego w Ogrodnikach. Pierwszym punktem w Polsce był Niepokalanów. Popołudniu, po kilku godzinach jazdy podróżni dotarli do celu. Na miejscu przywitał ich prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Kamil Sulej wraz z Januszem Szwarockim. Tego dnia nasi goście odwiedzili Bazylikę Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask oraz spacerowali po okolicach klasztoru w Niepokalanowie. Dzień później grupa wraz z przewodnikiem zwiedzała Muzeum św. Maksymiliana, a po nim udała się w podróż do Warszawy.

Pierwszym punktem harmonogramu w stolicy było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Do grupy w Warszawie dołączyli przedstawiciele Stowarzyszenia i wspólnie odbyli spacer po miejscu, w którym na co dzień urzęduje prezydent kraju. Panie przewodnik oprowadziły zwiedzających po najważniejszych pomieszczeniach i przekazały wiele ciekawostek na temat samego budynku i jego historii. W pałacowej kaplicy grupę przywitał ks. kan. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta Andrzeja Dudy. Po krótkiej modlitwie oraz rozmowie z kapłanem, wszyscy udali się na ogród, gdzie oczekiwali spotkania z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą. Pani Prezydentowa przywitała zgromadzonych gości ogromnym uśmiechem, wsłuchując się w piosenkę, którą na powitanie zaśpiewali uczniowie. Małżonka Prezydenta przekazała na ręce Dyrektor szkoły podziękowania dla wszystkich nauczycieli za pracę, jaką wykonują na rzecz krzewienia patriotyzmu i szacunku do ojczyzny. Podziękowania skierowała również do uczniów, którzy chętnie biorą udział w konkursach religijnych i patriotycznych. Był czas na wymianę upominków, poczęstunku, wspólne zdjęcia i rozmowy. Na zakończenie Pierwsza Dama zachęciła do częstych powrotów do Polski. Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim grupa udała się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie przez dwie godziny zgłębiali fascynujący świat nauki. Goście na nocleg udali się do Łowicza. Wieczorem czekały na nich jeszcze jedne warsztaty.

Następny dzień w Warszawie rozpoczął się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tam w dwóch grupach odbywały się zajęcia. Młodsze dzieci wzięły udział w „Roztańczonym dworze”, natomiast starsze odkrywały świat Gutenberga i jego wynalazków. Po zakończeniu warsztatów wszyscy udali się na spacer po pałacowych ogrodach. Popołudniu w Domu Pielgrzyma „Amicus” na Żoliborzu zaprezentowano występ artystyczny pt. „Póki Polska żyje w nas”.

W przedostatnim dniu pobytu grupa wzięła udział w spotkaniu podsumowującym akcję „Mikołaj na Kresach”, która odbyła się w Parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Tam również przedstawiono specjalny pokaz artystyczny. Po nim młodzież i nauczyciele wzięli udział we mszy świętej na Jasnej Górze, a następnie zwiedzali to miejsce z przewodnikiem. Popołudniu grupa po raz kolejny podczas tego wyjazdu wystąpiła z przedstawieniem „Póki Polska żyje w nas”. Tym razem występ był skierowany do uczestników 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę. Po zakończeniu koncertu organizatorzy podziękowali za przedstawienie i wspólnie wymienili się upominkami.

W sobotę po śniadaniu grupa wyruszyła w podróż powrotną do Pakienie.

 

/mdk

Kamil Latuszek

Kamil Latuszek

Dziennikarz, członek Centrum Medialnego Civitas Christiana, twórca materiałów audiowizualnych i autor tekstów.

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie #wizyta w Polsce
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej