Zakończył się pierwszy dzień Finału 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024/06/10
CCH 4734 v2
Fot. Marta Karpińska

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie ma miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca na etapie diecezjalnym konkursu, spotkali się, aby sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Księgi Sędziów oraz Dziejów Apostolskich.

Po rejestracji i zakwaterowaniu uczestników oraz obiedzie, w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Przybylskiego.

Trzeba mieć świadomość tego, kto mówi [w Piśmie Świętym], szczególnie w takim momencie, w jakim jesteście teraz. (…) Nie wolno, nie powinno się podchodzić do czytania Słowa Bożego bez świadomości tego, kto kieruje do nas te słowa i jestem pewny, że wy tak właśnie przygotowujecie się do konkursu, który nie jest każdym innym konkursem wiedzy. (…) Błogosławiony to ten, który jest na właściwej drodze, a wy właśnie na takiej drodze jesteście – podkreślił biskup kierując kazanie do młodych.

Po Eucharystii finaliści udali się na etap pisemny konkursu. W tym samym czasie katecheci i opiekunowie wzięli udział w spotkaniu z o. Piotrem Szczepańskim, który przez 4 lata pełnił rolę redaktora naczelnego Rycerza Niepokalanej, czasopisma, które ponad 100 lat temu ufundował św. Maksymilian Kolbe. O. Piotr przybliżył życie świętego założyciela klasztoru w Niepokalanowie, a także historię postania czasopisma.

Gabriela Szczygłowska, katechetka z 30-letnim stażem z archidiecezji częstochowskiej podzieliła się swoim doświadczeniem z OKWB, w którym bierze udział po raz 28, a także doświadczeniem katechizacji młodych ludzi. Następnie Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz członek Instytutu Biblijnego, zaprezentowała organizatora OKWB – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a głos zabrał prezes stowarzyszenia, Kamil Sulej. Anna Rybak, wiceprezes zarządu, dokonała przedstawienia Grupy INCO S.A. Zorganizowano również konkurs z nagrodami dla katechetów oraz opiekunów.

Po kolacji odbył się pokaz filmu „Powołany 2”, a po projekcji z finalistami spotkał się Jan Sobierajski, producent i twórca filmu.

Ci ludzie [których widzieliśmy na filmie] poszli za Panem Bogiem, ale żeby iść za Panem Bogiem, trzeba go znać. (…) Z tymi, na których nam najbardziej zależy, spędzamy najwięcej czasu. Tak samo jest z Panem Bogiem. (…) Wiec jeżeli będziecie spędzali Nim czas – poprzez czytanie Pisma Świętego, poprzez modlitwę – to jak przyjdzie trudny moment, a na pewno przyjdzie, będziecie mieli podporę i drogowskaz – zaznaczył.

Gość podzielił się historią swojego życia, rozeznawania powołania i drogą wiary. Opowiedział o tym, jak zawierzył swoją drogę zawodową Bogu, Maryi i św. Józefowi oraz historię tego, jak Bóg posłużył się nim na drodze nawrócenia kilku osób.

Pan Bóg chce, żebyśmy byli influencerami – podkreślił.

Jan Sobierajski przytoczył historie, które zdarzyły się w trakcie tworzenia filmów „Powołany” i „Powołany 2” pokazujące działanie i opiekę Pana Boga nad projektami, które powstały na Jego chwałę.

Dzień zakończył Apel Jasnogórski i złożenie kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #Niepokalanów #Powołany 2 #Jan Sobierajski #Rycerz Niepokalanej #Grupa INCO S.A. #civitas christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej